4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Opičie kiahne sú už nebezpečne blízko Slovenska. Prvý prípad hlási aj Rakúsko!

Svet začínajú strašiť opičie kiahne, ktoré sa pomaly šíria aj v Európe. Opičie kiahne už hlási Dánsko a Škótsko, ale prvý prípad už majú i v susednom Rakúsku. Ohnisko bolo už aj na Kanárskych ostrovoch.

Svet sa síce zbavil ovčích kiahní, no teraz bude musieť zrejme zápasiť s iným druhom kiahní – opičími. Tie sa už pomaly začínajú šíriť aj v Európe. Ako píše portál idnes.cz, mesto Maspalomas na ostrove Gran Canaria sa stalo druhým ohniskom epidémie opičích kiahní v Španielsku. Infekcia sa potvrdila u niekoľkých ľudí, ktorí sa medzi 5. a 15. májom v meste zúčastnili festivalu sexuálnej rozmanitosti Pride. Prvé prípady vírusového ochorenia v pondelok oznámilo Dánsko a Škótsko. Dnes dokonca prvý prípad potvrdilo Rakúsko.

Na svete je asi 180 potvrdených alebo domnelých prípadov

Na tohtoročný festival Pride na Gran Canaria sa podľa organizátorov zišlo až 80-tisíc. Zdravotnícke služby na Kanárskych ostrovoch momentálne prešetrujú či sa počas desiatich dní osláv nevyskytlo viac infekcií. V štrnástich štátoch na svete je momentálne zhruba 180 potvrdených alebo domnelých prípadov infekcie opičích kiahní, z toho 50 v Španielsku. Choroba sa nešíri ľahko a väčšina nakazených má mierne príznaky ako sú horúčka, vyrážka a tvorba chrasty, ktoré vymiznú bez cielenej liečby. V Dánsku sa v pondelok potvrdil prvý prípad opičích kiahní u muža, ktorý sa vrátil zo Španielska. Dotyčný je v izolácii a úrady trasujú jeho kontakty.

Opičie kiahne: Koho ohrozujú?

„Zdravotnícke orgány neočakávajú v Dánsku rozsiahlu nákazu, ale situáciu pozorne sledujeme, aby sme boli pripravení na možný vývoj situácie okolo infekcie,“ uviedol vo vyhlásení minister zdravotníctva Magnus Heunicke. Prvý výskyt tohto vírusového ochorenia oznámili aj škótske úrady, podľa ktorých sa dotyčná osoba lieči a jej kontakty sú trasované. Vo zvyšku Spojeného kráľovstva sa už skôr potvrdilo najmenej 20 prípadov opičích kiahní. Britskí vedci uviedli, že v tomto týždni očakávajú ďalšie prípady. Vírus môže spôsobiť vážnejšie ochorenie tehotným ženám, malým deťom a ľuďom s oslabeným imunitným systémom. Inkubačná doba vírusu je šesť až trinásť dní, ale môže trvať až tri týždne. Štúdie z Afriky preukázali smrtnosť asi 3,6%, u neočkovaných proti pravým kiahňam až desať percent.

Prekonanie COVID-19 poskytuje silnú imunitu, oveľa silnejšiu ako po očkovaní! (VIDEO)

Vírus opičích kiahní sa ľahko šíri sexuálnymi kontaktmi

Súčasný vzorec naznačuje, že vírus sa ľahko šíri sexuálnymi kontaktmi, pretože sa okrem kvapôčok prenáša kontaktom s tkanivom a telesnými tekutinami nakazeného. Prenos môže nastať aj cez kontaminované materiály, napríklad cez posteľnú bielizeň. Podľa britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť je medzi nakazenými v Európe vysoké percento homosexuálnych a bisexuálnych mužov. Agentúra OSN pre boj s AIDS (UNAIDS) teraz vo svojej správe varovala pred rasistickou a homofóbnou predpojatosťou vo vzťahu k epidémii opičích kiahní. Organizácia zdôraznila, že nakaziť sa môže ktokoľvek.

V Rakúsku hospitalizovali s miernymi príznakmi vo Viedni muža, ktorý mal aj typické vyrážky. 35-ročný muž je izolovaný na klinike vo viedenskej štvrti Favoriten. Podľa ošetrujúcich lekárov sa má vzhľadom na okolnosti dobre. V zariadení ho prijali so slabou horúčkou a zopár vyrážkami.

Jozef Uhlárik/foto wikipedia: obeť pravých kiahní

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Prečítajte si tiež

Najnovšie články