„Slovenská vláda a parlament už schválili a pripravujú ďalšie opatrenia, aby riešili extrémne ceny energií,“ uviedol v novom podcaste OĽANO predseda hospodárskeho výboru Národnej rady SR Peter Kremský.
Trh s energiami je podľa neho zmanipulovaný a uletený do nereálnej výšky a ovplyvňuje ceny všetkých ostatných komodít. Na trhu s energiami v súčasnosti zarábajú najmä obchodné spoločnosti a sprostredkovatelia, ktorí u nás nakúpia elektrinu za 50-60 eur a potom ju predajú na burze za 400-500 eur. Často sa práve táto elektrina virtuálne predá do zahraničia, potom sa vráti a kupujú ju slovenské firmy za 500-600 eur. A tomuto je podľa Kremského potrebné zabrániť.
Aj preto je dôležité, že nový minister hospodárstva predložil novelu zákona o energetike, aby štát mohol vo verejnom záujme predať elektrinu vyrobenú na Slovensku firmám alebo občanom na Slovensku. „Aby sme tu mali dostatok elektriny za znesiteľné ceny,“ povedal Kremský a zdôraznil, že ide o núdzové opatrenia, ak by dohoda na úrovni Európskej únie nebola možná alebo by bola pre Slovensko nevýhodná.
Kremský uviedol, že už od začiatku roka vyzýval bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby pracoval s cenou elektriny a aby zabezpečil riešenia pre firmy. Bývalý minister hospodárstva však podľa neho nekonal s tým, že trh všetko vyrieši. „Nebol schopný uznať, že trh sa rozsypal. Urobil tak až koncom augusta, čo už bolo neskoro,“ povedal Kremský.
Zdôraznil, že ceny energií by sa počas tohto roka pre domácnosti nemali meniť a mali by zostať stabilné až do 1. januára 2023, pretože dovtedy máme regulované ceny.
V budúcom roku by mala začať platiť zmluva medzi Slovenskými elektrárňami a vládou, ktorá pre domácnosti určuje cenu elektriny na 61 eur za megawatt hodinu, plus distribučné poplatky. Pri plyne sa pripravuje riešenie, keď sa odberateľ zaviaže k odberu na viac rokov a mal by za to dostať dobrú cenu. U tepla Kremský predpokladá kompenzácie a dotácie, ak domy, byty a teplárne postihnú vysoké ceny.
Podľa Kremského treba zabudnúť na to, že ceny energií budú opäť lacné ako v minulosti, pretože toto je historický skok cien a návrat už nie je možný. „Preto sa musíme sústrediť na to, ako si sami vyrobiť energie, kde ušetriť alebo kde nájsť alternatívne dodávky, ktoré však budú drahšie. Prípadne rozvinúť možnosti vlastnej ťažby plynu na Slovensku. Štát sa jednoducho musí starať o to, aby dokázal ľudí zabezpečiť po energetickej stránke,“ zdôraznil predseda hospodárskeho výboru.
Riešenie pre firmy, ktoré nakupujú energie za neregulované ceny musia byť na stole rýchlo. Ceny im totiž stúpli aj o stovky percent, a preto nemajú peniaze na nákup elektriny. Povedal, že nepomôžu kompenzácie, ktoré prídu za pol roka, pretože mnoho firiem by mohlo skrachovať. Aj preto je dôležité, že Slovensko prijíma opatrenia, ktoré prinášajú možnosť zastropovania cien.
(ts)