5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Páchame ekonomické kamikadze. V samovražedných lietadlách však sedia obyčajní ľudia, konštatuje právnik Weis

Vojna na Ukrajine a najmä ekonomické sankcie voči Rusku zo strany Európskej únie povedú k tomu, že na Slovensku sa budeme mať ešte horšie ako teraz. Ak Rusko zastaví, alebo obmedzí, prísun ropy, plynu a ďalších pre náš priemysel strategických surovín, tak naša ekonomika utŕži ďalšiu facku.

Ceny plynu sú už dnes poriadne vysoké, rovnako tak ceny ropy a s ňou súvisiace ceny PHM, ale pred ďalším zdražovaním varujú aj poľnohospodári, obchodníci, bankári a v neposlednom rade energetici. Nuž, bude ako nebolo. Nie dobre, ale zle. Hovorí o tom aj blog právnika Petra Weisa, ktorý naráža práve na zvyšovanie cien niektorých komodít, ktoré Slovensko dováža z Ruska. Stať sa tak má najmä po zavedení tvrdých ekonomických opatrení voči Rusku za jeho agresiu na Ukrajine.

Vláda nás v súčasnosti tlačí do Veľkého ekonomického kolapsu

„Keď potiahnu Nemci, prehrávajú všetci,“ konštatuje hneď v úvode Peter Weis a dodáva, že ešte včera mal Olaf Scholz (nový nemecký kancelár – pozn. red.) všetky karty vo svojich rukách. „Jeho autonómne rozhodnutie mohlo znamenať novú éru prosperity pre Európu. Kibicovali mu však hlasy zo zámoria. Namiesto toho preto zvolil cestu pozastavenia projektu Nordstream 2, presne podľa Príručky mokrých snov jeho transatlantických priateľov,“ píše náš právnik, ktorý sa vzápätí pýta: „Čo zrejme čoskoro nastane?“ Weis si myslí, že Európa pravdepodobne do konca budúceho týždňa pocíti výpadky dodávok plynu. „Ešte v tomto roku sa vyšplhá cena plynu na cca 2000 eur za 1000 metrov kubických (podľa tvrdenia D. Medvedeva). A naša vláda obratom zistí, že nedokáže garantovať ani tie tri roky stabilných cien elektriny,“ myslí si Weis.

Ide o prachy, nie o zdravie, prízvukuje právnik Weis. Koľko vakcín ste ochotní si dať? (VIDEO)

Americké LNG nebude podľa neho vedieť pokryť dopyt ani zďaleka, čo Nemci určite vedia. „Predajú samozrejme, čo dokážu. A za akúkoľvek cenu. Ak by sa prísun plynu z Ruska úplne odstavil, Európa bude potrebovať hrubým odhadom cca 1700 tankerov LNG DENNE! A keďže to objektívne nie je možné pokryť, nastane jediný možný scenár: nevyhnutné zdražovanie všetkého a následný pomerne rýchly krach podnikov, ktoré potrebujú na výrobu plyn,“ vysvetľuje Weis, podľa ktorého bude azda najviac ohrozenou krajinou práve Slovensko. „Vážená slovenská vláda, veľká vďaka. Namiesto Veľkého resetu nás tlačíte do Veľkého ekonomického kolapsu. Ste ako zvedavé deti so zápalkami v dedovom senníku, ktoré nik nestráži. Stačilo málo. Hovorí sa tomu umenie diplomacie. Zachovanie obyčajnej neutrality a skryť jazyk za zuby, keď nemáte slovo,“ prízvukuje skúsený právnik.

Chronológia konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou od roku 2014

Kam sa dostala Ukrajina po majdane? Na úroveň africkej Angoly

„Pokora. Pochopenie, že každý veľký hráč, aj USA, aj Rusko, ba aj Čína, má svoje záujmy (a my, ako malý, avšak bohužiaľ pre mocnosti zaujímavý hráč sa musíme v prvom rade vedieť šikovne hýbať a nie štekať ako kabelkový pes spoza nízkeho plota). Kto nepozná dejepis, nemôže predsa tvrdiť, že stojíme na správnej strane dejín. Páchame ekonomické kamikadze. V samovražedných lietadlách však sedia obyčajní ľudia. Tí s malým „o“. Preto namiesto Japoncov, ktorí majú rovnakých pánov z Viedne ako slovenská vláda (niektorí tam už vraj aj bývajú), načúvajte veľkým hráčom. Čo robí Čína a India? Diplomaciu. K sankciám Západu sa nepripoja a k uznávaniu DLR a LLR (Donecká ľudová republika a Luhanská ľudová republika – pozn. red.) sa stavajú zdržanlivo,“ píše ďalej Peter Weis.

Stáť dnes za Ukrajinou znamená to isté ako stáť za Bielym domom, Pentagonom a CIA, myslí si Eduard Chmelár

„Viete, kam sa dostala Ukrajina po majdane? Na úroveň africkej Angoly (v Európe im dodnes v najhorších ekonomických parametroch konkurovalo len Moldavsko). Ak je Ukrajina vaším vzorom, potom vlastizrada je slabé slovo,“ konštatuje tvrdo právnik. „A odkaz pre matrix bratislavskej kaviarne: aj ten stroj na kávu nie je na baterky. Máte, čo ste chceli. Je to chyba vás, vašich rodičov, ktorí na vás nemali čas, a kvality vášho vzdelania. Ste tam, kde si zaslúžite byť. Ešte aj Univerzita Komenského chce predčasné voľby, aby sa vyhla novej legislatíve svojich vlastných žiakov – plagiátorov. Tragikomédia,“ pokračuje v kritike pomerov u nás Peter Weis, ktorý je známy svojou kritikou smerom k naším politikom, ktorí nezvládali ani boj proti koronavírusu.

Prečo si USA želajú vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou? Iba tak totiž môžu zničiť Rusko a s ním aj EÚ! Na Slovákoch im absolútne nezáleží

Je načase vážne rozmýšľať, načo nám je NATO, euro a Európska únia

„Vážená vláda Slovenskej republiky, vážená pani prezidentka. Teraz využite priestor a opýtajte sa pána Zelenského, ako sa dá žiť bez plynu. Iste má vypracovanú publikovateľnú stratégiu (okrem tej o kradnutí cudzieho plynu). Koniec koncov, máte medzi sebou aj šikovného ministra, ktorý ešte nedávno navrhol šetriť vykrútením žiarovky a vypnutím radiátora,“ sarkasticky dodáva právnik, podľa ktorého je možno načase začať vážne rozmýšľať, načo nám je vlastne NATO, euro a Európska únia. „Ak je to len o Schengene, benefity v rovnakom rozsahu vieme bez problémov dosiahnuť aj inak. Je tu istá malá nádej. Vyzerá to, že túto šachovú partiu vie čítať a hrať náš južný sused,“ prízvukuje Weis mysliac na Maďarov a ich premiéra Viktora Orbána.

Volodymyr Zelenskyj: Konflikt s Ruskom by znamenal VOJNU v Európe v plnom rozsahu

„Aspoň s ním si to, prosím, nerozhádajme a možno nakoniec budeme milo prekvapení. A ešte späť k LNG. USA síce dosiahli s Nordstreamom svoje, ale nám veľmi nepomôžu. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki už oznámila, že sami majú problém a ekonomické sankcie uvalené na Rusko poškodia samotné USA. Na základe vlastných sankcií očakávajú poškodenie vlastnej ekonomiky a zvýšenie cien energií. Stále platí, že vojna nebude. Len sa treba zjavne zmieriť s tým, že si bežný človek užije nepríjemné preformátovanie ekonomiky. Zmena je už nezastaviteľná. Následky sú nepredvídateľné,“ končí s vidinou čierneho scenára Peter Weis svoj blog kde sa zamýšľa nad tým, čo nás po ekonomickej stránke vojnou na Ukrajine bude čakať, a zrejme ani neminie.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články