Dnešné deti majú na výber veľké množstvo rozprávok, o ktorých ich rodičia za čias socializmu ani len netušili. Jedno je ale isté, v časoch ich mladosti pozerali kreslené či bábkové rozprávky, ktoré sa, kto vie prečo, dnes na televízne obrazovky už nedostávajú.
A pritom „socialistické rozprávky“ obsahovali nielen oveľa menej násilia, ale najmä – dalo sa na nich zabaviť. Jednoducho povedané, detstvo našich rodičov bolo pri pozeraní rozprávok krásne aj bez akčných hrdinov. Tí starší si určite spomenú na to, keď ešte ako malí sedeli s vytreštenými očami a otvorenými ústami pred telkou, keď začínalo rozprávkové pásmo Filmárik a Filmuška.
„Rozprávkový“ párik sa preslávil rolovaním filmového koberca
Spomínte si, ako ste sa tešili na klasickú kreslenú sovietsku rozprávku No počkaj, zajac!, na slovenských bačov Kubka a Maťka či poľského Lolka a Bolka? Kreslená rozprávka Čarovná ceruzka o malom chlapcovi, ktorý pomocou čarovnej ceruzky oživí všetko, čo nakreslí držala pri obrazovkách najmä tých menších. Kreslených, animovaných či bábkových rozprávok bolo za socializmu naozaj veľa, no mnohé z nich sa, žiaľ, na dnešné obrazovky už nedostávajú. Filmárik a Filmuška bol párik tvoriaci dievčatko a chlapca, ktorý sa preslávil rolovaním filmového koberca a deti pred rokom 1989 sprevádzal pred každým pásmom niekoľkých kreslených rozprávok, ktoré sa vysielali zväčša v nedeľu ráno. Oživte si teda s nami spomienky na rozprávky, ktoré v tých časoch leteli.
No počkaj, zajac!
Autorom tejto skvelej sovietskej kreslenej rozprávky bol Viačeslav Kotenočkin. Úspešnú sériu 17 dielov animovanej rozprávky začal rovnomenný film v roku 1969. Hlavným hrdinom seriálu je v každej epizóde chuligánsky Vlk vo zvonových nohaviciach s cigaretou v papuli usilujúci sa dolapiť a zjesť druhého hrdinu – Zajka s veľkými očami. Ten ho však v každej časti seriálu prekabáti. Táto rozprávka sa dostala až do 102 krajín celého sveta.
Kremienok a Chocholúšik
Deti vychovávané za socializmu si určite spomenú na večerníčkovú rozprávku Kremienok a Chocholúšik, ktorá bola o dvoch mužíčkoch z perníkového domčeka na rúbanisku. Jeden bol skôr chudý a druhý skôr tučný, ale obaja sa krásne dopĺňali. Veselo spolu hospodárili a pritom stíhali kopec zábavných a užitočných vecí. Rozkošný príbeh kamarátov žijúcich v pni na rúbanisku na Slovensku úžasným dabingom narozprával nezabudnuteľný Jozef Króner, v českej verzii sa deťom prihovárala rovnako skvelá Jiřina Bohdalová. Autorom tejto nezabudnuteľnej rozprávky bol český animátor, scenárista a výtvarník Zdeněk Smetana.
Kubko a Maťko
Ďalšia skvelá kreslená rozprávka bola 13. dielna séria O Kubkovi a Maťkovi, ale aj ich vernému psíkovi Dunčovi, pod názvom Pásli ovce valasi, ktorej úvodnú zvučku jednoducho nešlo nemilovať. Seriál o dvoch valachoch vznikol na námet Marianny Grznárovej. Maťko a Kubko nemajú ani zďaleka nudný život. Okrem toho, že dohliadajú na psa Dunča, aby neflákal svoje povinnosti pri pasení, musia zdolávať všetko, čo im život ponúkne. Napríklad naučiť kukučku kukať, skamarátiť sa s medveďom, vyprášiť vlkovi kožuch či nájsť poklad, to vám je poriadna fuška! Okrem toho ešte stihnú utešiť smutnú vílu, popasovať sa s búrkou i dotieravou clivotou, ktorá na nich v prostredí krásnych slovenských hôr občas doľahne. Aj túto milú rozprávku skvele narozprával nezabudnuteľný Jozef Króner.
Lolek a Bolek
Doslova nezabudnuteľnou je aj poľská animovaná rozprávka z roku 1963, ktorej originálny názov je Bolek i Lolek. Rozprávka si dobyla srdce detí a dospelých na celom svete, veď ju sledovala miliarda ľudí v 80 krajinách sveta. Od prvej epizódy do roku 1986 sa ich vyrobilo 150 a dva celovečerné filmy. Jeho pôvodcom bol Władysław Nehrebecki, ktorý sa pri tvorbe hlavných postáv inšpiroval svojimi vlastnými synmi – Janom a Romanom. Desať minút deja znamenalo nakresliť ručne 5 až 7 tisíc obrázkov a trvalo aj pol roka, kým vyrobili jeden diel. Po naliehaní ženskej časti publika, ktoré chcelo mať svoju hrdinku, pridali do seriálu ryšavé dievča s vrkočmi menom Tola.
Pat a Mat alebo A JE TO!
Na česko-slovenskom a neskôr českom animovanom televíznom seriáli o dvoch nezručných majstroch Patovi a Matovi sa bavili malí aj veľkí. Legendárne postavičky vytvorili ich režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Do roku 2019 bolo uvedených 111 epizód. V každej epizóde sa Pat a Mat snažia vyriešiť nejaký problém. Používajú pri tom rôzne, obvykle nevhodné nástroje a postupy, čo vedie k ešte väčším problémom. Problém nakoniec dvojica vyrieši najneefektívnejším spôsobom. Pat oblečený do žltého trička na hlave s modrou rádiovkou vždy vymýšľa rôzne spôsoby a metódy práce (zvyčajne nevhodné), a preto sa väčšinou skončia katastrofou. Našťastie nie je na to sám, lebo vždy mu príde na pomoc jeho priateľ Mat, ktorý nosí červené tričko a čiapku s brmbolcom. Pri ich spoločnom riešení obyčajného problému sa vždy stáva vtipná príhoda. Pat a Mat, ktorí sú nerozluční priatelia sa na seba nikdy nehnevajú, a to ani vo chvíli, keď sa im práca nedarí. Vždy optimisticky naladení s novým elánom sa púšťajú do práce znovu a znovu.
Čarovná ceruzka
Ďalšia z poľských klasických rozprávok. Chlapec našiel ceruzku a tá oživí všetko čo hlavný hrdina rozprávky nakreslí. Táto rozprávka sa často púšťala v televízii v rámci programov Filmárik a Filmuška.
Krtko
Voľná séria krátkych animovaných filmov pre deti výtvarníka Zdeňka Milera vznikala od roku 1957. Hlavnou postavou je kreslený krtko stretávajúci sa často so svetom ľudí a zažívajúce rôzne príhody so svojimi zvieracími kamarátmi. Zdeněk Miler údajne postavičku krtka vymyslel v roku 1954 po tom čo zakopol o krtinec. Navyše, krtka, ako jedno z mála zvieratiek, nepoužil vo svojich filmoch Walt Disney, preto bola postava krtka vo svojej dobe originálna. Krtko takmer nehovorí, používa len málo slov, a to prevažne citoslovcia (hele, jé, ach jo…), ktoré pre prvé diely nadabovali Milerove dcéry.
Puf a Muf
Spomeniete si ešte na animovaný česko-slovenský krátkometrážny seriál, ktorý vznikol podľa populárnej detskej knihy Nataši Tanskej. Nakreslil a režíroval ho známy animátor a výtvarník Viktor Kubal v rokoch 1969 až 1973. Zobrazuje príhody a peripetie dvoch kocúrov Pufa a Mufa, pričom jeden je v bielej a druhý v čiernej farbe.
Čin-Čin
Klasický príbeh o vrabčej láske lenivého vrabčiaka Čima k jeho krásnej žienke Čin. Je vyrozprávaný riekankami a básničkami. V príbehu sa objavia aj gajdoš Čmeľo, zlatá muška, lastovičky či pani Vilma. Vyrastie ten Čimo niekedy? A stane sa z neho správny otec ako má byť? Knihu pre deti Čin-čin napísala Ľudmila Podjavorinská. Česko-slovenský animovaný rozprávkový seriál bol vyrobený v roku 1970. Nakreslil a režíroval ho Ján Dudešek a spoluvýtvarníkom bol aj Václav Dobrovolný. Vyrobených bolo 10 častí, ktoré skvelo nahovoril herec Ivan Krajíček.
Jozef Uhlárik