Ministerstvo zdravotníctvo dnes oznámilo, že zákon o kategorizovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý okrem iného definuje inštitút optimalizácie siete nemocníc, reformu primárnej zdravotnej starostlivosti, či obmedzenie zisku zdravotných poisťovní, ide do medzirezortného pripomienkového konania. Zuzana Dolinková, podpredsedníčka strany HLAS – sociálna demokracia:,,V prvom rade považujem za účelové, dávať tak dôležitý dokument do MPK v strede augusta, kedy sa čerpajú dovolenky , čo môže mať za následok, že sa do neho nestihnú zapojiť a vyjadriť s všetky relevantné subjekty.
V druhom rade, tak ako dlhodobo a opakovane upozorňujem a apelujem, aj po dnešnej tlačovej konferencii trvám na tom, že ak bude schválený návrh zákona v predloženom znení, Slovensku hrozí veľké riziko, že tento zákon nebudeme vedieť implementovať do praxe.” Podľa dostupných záverov z posledných pracovných stretnutí len k časti zákona, ktorá sa týka reformy všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, neexistuje všeobecná odborná zhoda na tom, že táto reforma je v súčasnosti dostatočná, resp. že je pripravená tak, aby pacientom zlepšila dostupnosť potrebnej zdravotnej starostlivosti. “To, že špecializovaná ambulantná starostlivosť má byť riešená v komunitných nemocniciach na urgentoch, tak ako dnes odznelo na tlačovej konferencii, môže povedať len ten, kto nemá reálny dotyk s cestou, alebo lepšie povedaná s bludiskom pacienta v systéme. Rovnako, ako dnes potrebujeme akútne riešiť nedostatok a sieť všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov, potrebujeme riešiť aj špecialistov.” Zhodnotila Dolinková. Strana HLAS upozorňuje, že chýbajú dáta a že čiastková reforma nie je riešením. Zároveň sme radi, že konečne aj ministerstvo pochopilo, čo tvrdíme už dlhé mesiace – ak pacienta vyriešime ambulantne, eliminujeme hospitalizácie a do nemocnice sa ani nemusí dostať. Preto, ak sa návrh zákona nezmení tak, aby bol reálne aplikovateľný na systém poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku, obávame sa, že peniaze z Plánu obnovy, ktoré sú podmienené schválením tohto zákona (čo bola podmienka Slovenska, nie EÚ), nebudeme vedieť skutočne zdokladovať a tým neprinesieme ani požadované benefity pre pacienta a zdravotníka. Dnešné vyjadrenia ministra vníma podpredsedníčka HLASu, ako keby chcel minister “stavať dom od strechy – čo môže len ten, ktorý ešte asi nikdy nič nestaval.“
Začiatok “transparentnej verejnej diskusie” pol roka potom, ako sa ju vláda zaviaže urobiť v pláne obnovy, je neprijateľné. Takto narýchlo pripravovaná a neprediskutovaná reforma ministerských úradníkov z Bratislavy môže na dlhé roky paralyzovať slovenské zdravotníctvo. Upozornil na to podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.R. Raši zároveň pripomenul, že ak má reforma zdravotníctva byť úspešná a pomôcť pacientom, musí byť komplexná, začať pri ambulanciách a nesmie byť o tom, že ideme de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, z ktorých mnohé sa mimochodom práve rekonštruujú z eurofondov.
Zdroj: Tlačová správa Hlas-SD