USA a Nemecko tento týždeň dosiahli dohodu, ktorá umožní dokončenie plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Doteraz tomu bránili americké sankcie voči firmám, ktoré sa na výstavbe podieľajú.
„Ceníme si, že USA a Nemecko sa zaviazali, že zabránia využívaniu nového plynovodu ako politickej zbrane. V takom prípade by uvalili na Rusko sankcie,“ hovorí predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Peter Kremský (OĽANO).
Podľa jeho slov je povzbudzujúce, že obe krajiny sa dohodli aj na kompenzáciách pre Ukrajinu a Poľsko, ktoré budú poškodené spustením dodávok ruského plynu do Nemecka cez Nord Stream 2. Tento plynovod totiž prakticky nahradí prepravu plynovodmi Bratstvo a Jamal cez Ukrajinu a Strednú Európu.
„V dohode sa však okrem Poľska a Ukrajiny nespomínajú aj ďalšie krajiny, ktoré najviac utrpia presmerovaním toku plynu do západnej a južnej Európy cez Nord Stream 2 medzi nimi aj Slovensko,“ pripomína Peter Kremský. Sprevádzkovanie baltského plynovodu totiž prinesie zmenu situácie – kontrolu nad vstupom ruského plynu do EÚ získa Nemecko na úkor stredoeurópskych krajín. Zníženie tranzitu plynu môže priniesť aj výrazný výpadok príjmov dotknutých štátov v objeme niekoľko miliárd eur ročne.
„Očakávame, že USA a Nemecko tento prístup prehodnotia a budú tlačiť najmä na predĺženie zmlúv o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu a Slovensko po roku 2024,“ zdôrazňuje predseda slovenského hospodárskeho výboru. „Budem sa zaujímať o to, aké kroky v tomto smere podnikne ministerstvo hospodárstva, keďže ide o vec strategického štátneho záujmu. Verím, že minister hospodárstva sa zasadí za to, aby Slovensko touto dohodou neutrpelo straty a podieľalo sa na kompenzáciách za spustenie nového plynovodu do Nemecka.“
Pokiaľ ide o kompenzácie, mohla by to byť najmä pomoc so zvýšením bezpečnosti a diverzifikácie energetických sietí. Príkladom môže byť výstavba plynovodu Eastring, ktorým by sa Slovensko napojilo na dodávky plynu z Kaukazu, zlepšenie prepojenia elektrických vedení Slovenska s Ukrajinou, Rakúskom, Českom, či rozšírenie existujúcich a budovanie nových zásobníkov plynu. Tiež podpora energetických inovácií, budovania obnoviteľných zdrojov či alternatívnych palív.
zdroj: Tlačová správa OĽANO