Mimoriadna schôdza hospodárskeho výboru parlamentu dnes prerokovala prudký rast cien energií na svetových trhoch a ich dopad na Slovensko. Cena elektriny už vzrástla na 4-násobok bežnej úrovne, zemný plyn je tiež výrazne drahší, podobne ako ropa. Dôsledkom bude aj výrazné zdraženie cien tepla v budúcom roku.
„Najmä v menších mestách hrozí, že teplo pre obyvateľov v bytových domoch zdražie aj o viac ako polovicu,“ vysvetľuje predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO). „V Michalovciach to má byť napríklad o 50 %, v Ilave o 55 %, v Námestove až o 65 %.“ Takýto výrazný rast ceny tepla môže podľa neho obyvateľom s nižšími príjmami, najmä seniorom priniesť zhoršenie životnej úrovne.
Postihnuté sú aj mestá a obce, či župy, ktorým sa ceny elektriny, plynu a tepla zvýšili tak, že im zhltnú prostriedky, pôvodne určené na opravy ciest, financovanie sociálnych zariadení či verejného osvetlenia. Musia totiž pridať na prevádzku škôl, nemocníc, športových hál a úradov.
„Musíme otvoriť verejnú diskusiu o pomoci občanom, samospráve, inštitúciám, ale aj firmám, ktoré sú touto situáciou postihnuté. Nemôžeme sa tejto situácii nečinne prizerať,“ hovorí Kremský. „Náš výbor ma uznesením poveril zvolať stretnutie ministrov, ktorí by pripravili návrh riešenia, ako môže štát kompenzovať dopady prudkého nárastu cien energií.“
V uznesení je aj úloha pre predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andreja Jurisa pripraviť návrh takéhoto riešenia pre regulované subjekty, teda domácnosti a malé firmy. Minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý na výbore chýbal, má zase pripraviť takéto riešenie v prípade neregulovaných odberateľov.
„Verím, že sa v priebehu niekoľkých dní stretneme a že prídu s praktickými návrhmi pomoci občanom, samosprávam, ale aj firmám, ktorým pre vysoké ceny energií hrozí strata konkurencieschopnosti a prepúšťanie,“ verí P. Kremský. „Budem trvať na tom, aby skončilo prehadzovanie loptičiek medzi ministrami, pričom výsledok pre občanov je nulový.“
Zdroj: TS