Vznikol Inštitút sociálnej demokracie.
Občianske združenie Inštitút sociálnej demokracie je nezávislou mimovládnou organizáciou . Cieľom inštitútu je prinavrátiť do verejného priestoru stratenú politickú kultúru, presadzovať hodnoty sociálnej demokracie, politiku riešení namiesto politiky nenávisti a tým podporiť demokratickú tradíciu Slovenska. Inštitút bude združovať všetkých, ktorí vyznávajú tieto hodnoty a majú záujem na ich rozvíjaní Predsedom novovzniknutého think-tanku sa stal Peter Weiss.
Ochrana sociálno-demokratických princípov, dôstojnosti všetkých na Slovensku či hľadanie fungujúcich riešení na najpálčivejšie problémy spoločnosti. To sú hlavné ambície novovzniknutého Inštitútu sociálnej demokracie, ktorý vznikol 4. apríla 2023 v Bratislave.
Predsedom Inštitútu sociálnej demokracie sa stal skúsený diplomat a politik Peter Weiss a členmi správnej rady sú okrem neho aj Kamil Šaško a Patrik Krauspe. Inštitút chce podľa Petra Weissa nadviazať na tradíciu sociálnodemokratickej politiky, ktorú na Slovensku reprezentujú od nežnej revolúcie okrem neho predovšetkým Alexander Dubček a Boris Zala.
Richard Raši: Z najmenej rozvinutých okresov urobíme okresy prioritné
„Základné hodnoty sociálnej demokracie – sloboda, demokracia, rovnosť, sociálna spravodlivosť a solidarita – sa stali pevnou súčasťou môjho svetonázoru. Presadzoval som ich nielen v publicistike, ale najmä v politickej praxi, keď sa podarilo Stranu demokratickej ľavice ako rešpektovanú politickú silu plne etablovať na Slovensku i v rodine európskych a svetových sociálnodemokraticky orientovaných strán. Keďže demokratická ľavicová politika sa u nás ocitla opäť na križovatke, je pre mňa česť a výzva, že môžem viesť novo založený Inštitút sociálnej demokracie.“
Zakladajúcim členom Inštitútu sociálnej demokracie je aj predseda strany HLAS – Sociálna demokracia Peter Pellegrini. Prízvukuje, že ako predseda ešte stále mladej strany Hlas – sociálna demokracia chce, aby sa nielen členovia a sympatizanti, ale aj občania a občianky Slovenska, mohli oboznámiť s hodnotami sociálnej demokracie, ktoré sa strana Hlas-SD usiluje v praktickej politike presadzovať.
„Stojíme o to, aby k nám inklinovali ľudia so zmyslom pre rovnosť, sociálnu spravodlivosť, solidaritu a pomoc slabším. Preto som podporil zriadenie Inštitútu sociálnej demokracie. Vnímam ho ako nezávislú platformu na organizovanie diskusií o zmysle a obsahu sociálnej demokracie ako humanistického konceptu rozvoja spoločnosti a ako tradičného prúdu európskej politiky, ktorý má v Európskom parlamente momentálne druhé najsilnejšie postavenie.“
To, že Hlas-SD inicioval vznik inštitútu, vníma Peter Weiss ako jasný signál a garanciu, že to strana myslí so skutočnou, dlhodobo udržateľnou sociálnodemokratickou politikou vážne.
„Je to pre mňa potvrdenie toho, že SD za menom strany nie je len marketingovou značkou. V Inštitúte chcem využiť všetky svoje skúsenosti – politické, programové, zahraničné – pre napomáhanie tvorby a presadzovania skutočnej sociálnodemokratickej politiky. Slovensko takúto politiku potrebuje, by sa vymanilo z krízy, do ktorej ho dostala nezodpovedná populistická pravica a rastúci politický radikalizmus a extrémizmus.“
(ts)