5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Peter ZBRANEK: Časť ľudí stále nemá zo svojho bezprostredného okolia skúsenosť s človekom so zrakovým postihnutím

Petra ZBRANEKA mnohí Nitrančania poznajú či už z gymnázia, vysokej školy a mnohí ani nevedia, že je to on, pri ktorého klavírnej hudbe si v nejeden piatok posedeli v príjemnom podniku. Možno vás prekvapí, že človek obdarený múzami pracuje v IT oblasti. To síce pre tento rozhovor nie je až také dôležité, ale v rámci neho vás chceme pozvať na zaujímavé podujatie.

Peter ZBRANEK: Časť ľudí stále nemá zo svojho bezprostredného okolia skúsenosť s človekom so zrakovým postihnutím
Peter Zbranek

Peťo, si rodený Nitrančan. Si aj lokálpatriot, alebo Nitru vnímaš ako hociktoré iné miesto na Zemeguli?

V Nitre žijem s deväť ročnou prestávkou odmalička, chodil som tu na strednú školu i univerzitu, mám tu rodinu a mnoho kamarátov. Takže nič iné ako lokálpatriotizmus sa odo mňa azda ani očakávať nedá. Ale po nitránsky veľmi nerozprávam. (smiech)

Umenie ako hudba či divadlo a matematika. To je dosť veľký skok. Ty si sa však hudbe venoval odkedy ťa poznám. Ako si vedel prepojiť vo svojom živote umenie a prácu s modernými technológiami?

Matematika a hudba majú toho spoločného viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Dá sa povedať, že sú to dve strany jednej mince. Obe si vyžadujú jednak štruktúru vecí a je k nim potrebné doslova prekypovať nápaditosťou, invenčnosťou. V mojom živote sa obe tieto zložky vhodne dopĺňajú, od matematických výpočtov sa po práci zasa výborne odreagujem ako klavirista na vystúpeniach na svadbe, oslave, podujatí, či v reštauráciách a hoteloch.

Peter ZBRANEK: Časť ľudí stále nemá zo svojho bezprostredného okolia skúsenosť s človekom so zrakovým postihnutím
Divadlo Zrakáč

Spomínala som aj divadlo. Desať rokov si členom Divadla Zrakáč, ktoré momentálne pôsobí na doskách Slovenského národného divadla v Bratislave, no niekoľkokrát sa predstavilo aj nitrianskemu publiku. Čo ťa k nim priviedlo?

Zvedavosť, túžba po sebarealizácii a možnosť byť na chvíľu niekým iným, ako v reálnom živote. A toto mi práve divadlo ponúka. V posledných dvoch predstaveniach sa k tomu dokonca pridala aj hudobná zložka, keďže si v nich môžem zahrať nielen na javisku, ale aj na klavíri.

Najbližší štvrtok nás čaká na Svätoplukovom námestí v Nitre veľmi zaujímavá akcia. O čo ide?

12. augusta na Svätoplukovom námestí, ako si spomínala, od 18:00 organizujeme Bielo-čierny koncert pod nitrianskym nebom. Na svoje si v ňom prídu milovníci viacerých žánrov (popu, muzikálových piesní či inštrumentálnej hudby), no najmä jedného hudobného nástroja – klavíra. Práve tento nádherný nástroj bude totiž jednotlivé vystúpenia prepájať (odtiaľ aj ten názov bielo-čierny).

Nitrianskemu publiku sa s klavírnym koncertom predstaví moderátor Ondrej Rosík, ktorý je zároveň aj talentovaným pianistom, ďalej zaspievajú víťazka ceny garanta Muzikálovej akadémie Bratislava, Kristína Iris Snopková, piesne z najznámejších slovenských a českých muzikálov, ale aj klaviristka a speváčka Viera Petrovčinová s vlastnou tvorbou v popovom žánri. Program uzavrieme klavírno husľovým koncertom plným svetoznámych hitov spolu s talentovanou huslistkou Victoriou Linnen. Podujatie bude mať aj edukačný rozmer. V prestávkach medzi hudobnými vystúpeniami totiž na divákov čakajú workshopy spomínaného Divadla Zrakáč. Jeho herci interaktívnou formou divákom ukážu správne / nesprávne techniky sprevádzania osôb so zrakovým postihnutím, vhodné / nevhodné spôsoby komunikácie pri stretnutí s nevidiacim človekom, ale aj mnohé ďalšie užitočné veci.

Peter ZBRANEK: Časť ľudí stále nemá zo svojho bezprostredného okolia skúsenosť s človekom so zrakovým postihnutím
Kristína Iris Snopková

Aká je podľa teba vzdelanosť a informovanosť obyvateľov Nitry v tomto smere? Aké chyby robia?

Myslím, že nielen medzi obyvateľmi Nitry, ale aj vo všeobecnosti sa stále nájde veľa priestoru na zlepšenie. Nemalá časť ľudí stále nemá zo svojho bezprostredného okolia skúsenosť s človekom so zrakovým postihnutím. Pri stretnutí s ním potom nevedia, ako a čím mu pomôcť, či naopak, kedy pomoc potrebná nie je, ako s ním komunikovať a podobne. Preto sa aj Divadlo Zrakáč vybralo cestou osvety v snahe prispieť k lepšej informovanosti v tejto oblasti. A aké chyby robia najčastejšie? To už si nechajme ako prekvapenie na samotné podujatie.

Pripravila a pýtala sa : Eka Balašková, predsedníčka ZO Únie nevidiacich a slabozrakých v Komárne

foto: Zlata Savkaničová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články