Polícia v Košickom kraji opäť varuje pred podvodníkmi, ktorí sa pokúšajú podvodne vylákať od seniorov peniaze či cennosti. V ostatných dňoch prijala viacero oznámení od občanov, ktorých neznáme osoby s týmto zámerom telefonicky kontaktovali.
Tentoraz sa vynaliezaví páchatelia vydávali sa zamestnanca Sociálnej poisťovne, ktorý občanom osobne doručí 350 eur, avšak potrebuje vydať z 500-eurovej bankovky. „Po chvíli ich telefonicky kontaktoval muž, ktorý sa predstavil ako policajt s otázkou, či im niekto pred chvíľou telefonoval. Potom uviedol, že ide o podvod a osobu páchateľa poznajú, a už je na ceste k nim,“ uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Muž zisťoval finančné pomery a žiadal nachystať všetky peniaze, zlaté šperky a cennosti, tieto vložiť do tašky a odniesť do odpadkového koša pred domom, prípadne vyhodiť z okna s tým, že keď sa všetko vyšetrí, veci i peniaze sa im vrátia.
„Po celý čas sú páchatelia s poškodenými osobami v telefonickom kontakte, aby ich mali takpovediac ‚pod kontrolou‘ a hovor ukončili s tým, aby nikomu nevolali. Väčšinou občania konali obozretne a hovor ukončili, no v jednom prípade takýmto spôsobom poškodená dôchodkyňa prišla o finančnú hotovosť a cennosti v celkovej výške 15.000 eur,“ konštatovala hovorkyňa. Polícia už v tejto súvislosti koná vo veci podvodu a po páchateľoch intenzívne pátra.
Polícia radí občanom, aby neposkytovali informácie prostredníctvom telefonických rozhovorov neznámym osobám o svojich majetkových pomeroch a nezdôverovali sa im. „Ak majú občania podozrenie o hodnovernosti telefonického kontaktovania, nech to ihneď oznámia prostredníctvom linky 158,“ doplnila Mésarová.
Polícia v Košiciach v roku 2021 zaznamenala 16 prípadov podvodov spáchaných na senioroch, teda osobách starších ako 60 rokov. V roku 2020 evidovala osem takýchto prípadov
Zdroj: TASR