Deň a rok 13.1.1945 sa zapísal do histórie a ,,moderní“ politici nemajú právo našu históriu meniť, povedal k oslavám oslobodeniu mesta Poltár primátor mesta Peter Sitor, ktorý spolu s delegáciou z Ruska položil vence k Pamätníku padlých v prvej a druhej svetovej vojne.
„Za príhovorom si stojím a aj za celým sprievodným programom, ktorý sme spoločne s SZPB pripravili. Prosím, držme sa histórie a spôsobov ako odovzdávať pravdivé príbehy ďalším generáciám a nie dôvodov, ktoré dehonestujú a nemajú nič s úctou k tým, vďaka ktorým sme tu a obetovali to najcennejšie, svoj život. Osoby, ktoré krivia minulosť, si nezaslúžia budúcnosť. Písať komentáre hanlivého spôsobu od niektorých vládnych predstaviteľov, ktorí nazvali nás Poltárčanov a všetkých prítomných fašistami je tiež mementom, že sú na postoch ľudia, ktorí nemajú nič spoločné s našimi hodnotami. Ja ďakujem ešte raz všetkým zúčastneným a vzdávam úctu tým, ktorí sa obetovali,“ uviedol na facebooku.
Ministerstvo obrany (MO) SR sa ostro vymedzilo voči konaniu v meste Poltár, kde sa v piatok 13. januára uskutočnili oslavy oslobodenia mesta za účasti predstaviteľov Ruskej federácie. Tá je podľa MO SR agresor, ktorému sa Ukrajina musí už viac ako 10 mesiacov brániť. Rezort obrany súčasne pripomína, že Slovensko je už od júla 2022 na ruskom zozname nepriateľských krajín. MO SR tiež vyhlásilo, že nebude posielať svojich zástupcov a ani príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR na podobné podujatia. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
MO SR uviedlo, že konanie v Poltári bolo v absolútnom rozpore s hodnotovým nastavením rezortu ale aj Slovenskej republiky a celým demokratickým svetom. Rezort obrany nebude posielať svojich zástupcov a ani príslušníkov OS SR na podujatia, kde budú pozvaní ruskí zástupcovia a kde bude znieť sovietska alebo ruská hymna či vyvesená ruská vlajka, ako tomu bolo v Poltári. „Či už bude podujatie zastrešovať akákoľvek organizácia, mesto alebo, ako tomu bolo v prípade aktivity v Poltári, ktorej spoluorganizátorom bol Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB),“ dodalo MO SR.
„Ak bude akákoľvek zložka SZPB pokračovať v spoluorganizovaní podujatí, na ktorých sa velebí štát, ktorý zabíja nevinných, budeme s nimi musieť ukončiť spoluprácu – všetky formy v rámci podpísanej dohody o spolupráci a tiež budeme uvažovať, či je vhodné, aby sme predstaviteľom zväzu posielali čestné pozvánky na oslavy Slovenského národného povstania,“ uzavrel minister obrany SR Jaroslav Naď.