Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňuje na hrozby ďalšieho zvyšovania poplatkov za odpady. Ako informuje ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, združenie adresovalo ministerstvu životného prostredia zásadné pripomienky k návrhu nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov. Združenie žiada ponechať mieru úrovne vytriedenia komunálneho odpadu (KO) podľa aktuálne platného nariadenia vlády.
Primátor Hattas: V pánovi Becíkovi vidím prísľub zlepšenia vecí a zlepšenia vzájomných vzťahov
Požadovaná úroveň vytriedenia KO pre rok 2022 a nasledujúce roky je podľa aktuálne platnej legislatívy stanovená na 31 percent. Predkladateľ navrhuje pre rok 2023 úroveň vytriedenia 40 percent, pre rok 2024 a nasledujúce roky 45 percent. ZMOS žiada ponechať aktuálnu výšku požadovanej miery vytriedenia KO z dôvodu zavedenia zálohovania na Slovensku.
Hattasovi schválili poslanci len základný plat: Nové zastupiteľstvo už úraduje
„Zálohované PET fľaše aj plechovky totiž tvorili veľkú časť vytriedeného KO,“ zdôraznil Kaliňák. ZMOS upozorňuje, že ak mestá a obce nedosiahnu stanovenú mieru vytriedenia KO, budú automaticky vyradené z možnosti čerpania príspevkov z Environmentálneho fondu a tým sa naopak môže zníži motivácia triediť.
R. SULÍK: Všetko je lepšie, ako táto vláda, povedal k prejavu prezidentky
Združenie tiež upozorňuje, že v návrhu nariadenia vlády nie sú výstupy z úpravy zmesového odpadu kategorizované v súlade s legislatívou Európskej únie. „ZMOS žiada doplniť návrh nariadenia vlády o analýzu na základe ktorej boli stanovené jednotlivé sadzby za uloženie priemyselného odpadu a výstupu z úpravy zmesového odpadu na skládku odpadov,“ konštatuje Kaliňák s tým, že vzhľadom na proces tvorby materiálu nie je výška jednotlivých sadzieb podložená na odborných základoch.
Uloženie odpadu, ktorý prešiel úpravou, bude pre samosprávy podľa údajov ministerstva predstavovať výdavky pre mestá obce v roku 2023 vo výške viac ako 10 miliónov eur, v roku 2024 vo výške takmer 13 miliónov eur, v roku 2025 vo výške viac ako 5 miliónov eur a v roku 2026 vo výške viac ako 23 miliónov eur. „K navýšenie výdavkov za uloženie odpadu je potrené pripočítať výdavky na samotný proces mechanicko-biologickej úpravy odpadu,“ dodáva ZMOS.
(SITA)