Platforma sa formovala od októbra minulého roka, kedy sa člen platformy Róbert Halák stal podpredsedom poslaneckého klubu OĽANO.
Od tohto roku sa platforma definitívne sformovala ako reakcia na deštrukciu koaličnej spolupráce. Poslankyne a poslanci platformy kritizovali nenávistný slovník lídrov SaS a OĽANO a snažili sa zamedziť rozvratu koalície a prípadnej spolupráce s extrémom.
Ak by sa platforma nezapojila do rokovaní o vyslovení nedôvery vláde, ponuka ktorá by zahŕňala aj odchod Igora Matoviča z pozície ministra financií by zrejme nikdy nevznikla. Napriek tomu, že táto ponuka nebola prijatá, minister financií sa na poslednú chvíľu rozhodol podať demisiu. Táto udalosť sa však skončila takým spôsobom, že výsledkom bol pád demokratickej vlády.
„Po dôslednom zvážení sme sa rozhodli, že nebudeme ďalej pokračovať v poslaneckom klube OĽANO. Naša účasť v poslaneckom klube mala zmysel do momentu, kým sa dalo veriť, že máme dosah na rozhodnutia vedenia OĽANO,“ zhodnotil vystúpenie platformy poslanec Kristián Čekovský.
Marián VISKUPIČ (SaS): Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem (rozhovor)
Platforma pripravovala svoje samostatné pôsobenie už pred odvolávaním vlády a to z dôvodu, že naše hlavné požiadavky neboli vypočuté – to znamená – konflikt pokračoval a smeroval ku pádu vlády. „O našich zámeroch sme približne pred mesiacom informovali vedenie hnutia aj premiéra, no aby sme nedali opozícii zámienku, že vzniká ešte väčší chaos a rozvrat, toto rozhodnutie sme odložili. Žiaľ, udalosti posledných dní potvrdili naše obavy – vláda bola odvolaná a demokratické strany sa k sebe chovali ako nepriatelia. Do poslednej chvíle sme robili pre záchranu vlády Eduarda Hegera maximum, trvali sme na dohodách a zastavení rozvratu. Nestalo sa a preto jediným riešením v tejto chvíli je odchod z poslaneckého klubu OĽANO,“ doplnil poslanec Čekovský.
Demokratická platforma v nedávnej minulosti po dvojnásobnej vražde pri klube Tepláreň vo vnútri poslaneckého klubu OĽANO presadzovala rešpekt k právam LGBTI+ ľudí. „Zastavili sme politickú iniciatívu, ktorá približovala politiku OĽANO k extrémistom – napríklad zákaz dúhových vlajok a naopak – presadili sme uznesenie na podporu LGBTI+ ľudí. Dlhodobo a úspešne obhajujeme slobodu voľby v interrupčnej legislatíve. V rámci rozpočtu sme presadili zvýšenie kompenzácií pre samosprávy a presadzujeme zavedenie výdavkových limitov, či dohodu s Európskou komisiou kvôli plánu obnovy. Toto sú len niektoré z dôvodov, prečo odchádzame až teraz. Tým ďalším je, že spolu s ostatnými poslancami sme spolupracovali na presadzovaní zásadných reforiem. Obdobie od volieb v roku 2020 možno považovať za prelomové v mnohých oblastiach nášho života a sme vďační aj ostatným kolegom, že spoluprácou sme dosiahli pozitívne výsledky,“ uviedla poslankyňa Monika Kozelová.
„Dlhodobo odmietame predčasné voľby a náš postoj ani v tejto chvíli nemeníme. Poslanci platformy preto nebudú hlasovať za novelu ústavy, ktorá má dať poslancom možnosť skrátiť si funkčné obdobie,“ upozorňuje minister a jedna z vedúcich osobností platformy Ján Budaj. „Demokratická platforma už mesiace chce byť súčasťou spájania demokratických síl. Určite tak budeme robiť najprv na pôde parlamentu a pozývame aj ďalších nezaradených poslancov, aby sa k nám pridali. Spoločne sme pripravení ponúknuť predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi naše hlasy na zostavenie novej demokratickej väčšiny.“
Ján Budaj zdôrazňuje dôležitosť toho, aby na Slovensku aj po ďalších voľbách vládu zostavovali demokrati. V situácii, keď sa strana Hlas vyhráža odvolaním špeciálneho prokurátora a strana Smer plánuje otočiť zahraničnú politiku krajiny smerom k Rusku, je spájanie sa demokratických politikov nevyhnutnosťou.