5.4 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Pozor na inteligentné vecičky: Útoky na zariadenia internetu vecí sa viac než zdvojnásobili

Počas prvého polroka 2021 zaznamenala kyberbezpečnostná spoločnosť Kaspersky viac než 1,5 miliardy útokov na zariadenia internetu vecí (IoT). Je to dvojnásobok počtu v porovnaní s vlaňajším prvým polrokom.
      Pod IoT sa rozumejú napríklad inteligentné hodinky, zámky dverí, fitness trackery či mnohé ďalšie zariadenia. Podľa trhových analytikov sa každú sekundu k internetu pripojí 127 nových zariadení. Ich široká dostupnosť preto láka aj kyberpodvodníkov.
      Spoločnosť na sledovanie a prevenciu útokov na IoT využíva tzv. honeypoty, ktoré imitujú zraniteľné zariadenie, fungujú ako pasce na útočníkov.
      Podľa útokov odhalených cez tento softvér experti spoločnosti usúdili, že útoky na IoT stabilne rastú. Experti zdôraznili, že čoraz viac útokov sa zameriava aj na krádež osobných údajov a ťažbu kryptomien.
      „Niektorí ľudia sa domnievajú, že nie sú pre hekerov príliš zaujímaví, no na základe našich pozorovaní sa útoky na inteligentné zariadenia počas minulého roka zintenzívnili,“ podotkol expert spoločnosti Dan Demeter. Väčšine takýchto útokov sa pritom podľa jeho slov dá predísť napríklad spoľahlivým bezpečnostným riešením.
      Okrem toho experti radia čo najskôr si nainštalovať aktualizáciu firmvéru. „Odhalené zraniteľnosti je možné opraviť prostredníctvom záplat v rámci aktualizácií,“ vysvetlila spoločnosť. Odborníci takisto odporúčajú vždy zmeniť predinštalované heslá a ak je to možné, treba používať zložité heslá obsahujúce veľké i malé písmená, číslice a symboly.
      „Zariadenie reštartujte hneď, ako sa vám zdá, že sa správa divne. Môže to pomôcť odstrániť existujúci malvér, ale nezníži to riziko ďalšej infekcie,“ dodali experti.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články