5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Pozor na neodbornú manipuláciu s pyrotechnikou, ako ošetriť popáleninu radí lekár Milan REBEK

Poranenia rúk, popáleniny a tržné rany sú najčastejšími zraneniami, ktoré ošetrujú záchranári počas Silvestra. Vznikajú najmä pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou alebo pri používaní necertifikovanej či podomácky vyrobenej pyrotechniky.

Prvou pomocou pri popáleninách je okamžité chladenie zasiahnutého miesta. „Každú popáleninu treba okamžite chladiť dlhotrvajúcim prúdom studenej vody z vodovodu aspoň 15 až 30 minút. Odev alebo prstene treba dať ihneď preč z popálenej časti tela,“ radí anestéziológ a intenzivista Milan Rebek, ktorý je zároveň vedúcim lekárom oddelenia laboratórnej medicíny v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce. Nevhodné je aj čokoľvek na popáleninu prikladať. Masť na popáleniny sa na popálenú kožu aplikuje až o niekoľko dní a je to už úloha chirurga.

Ošetrenie v nemocnici si vyžadujú všetky popáleniny, ktoré sú väčšie ako dlaň popáleného človeka, tiež všetky popáleniny na tvári, krku aj genitáliách. „Sanitku záchrannej zdravotnej služby voláme ku každému ťažšiemu úrazu, pri ktorom je spozorované nezastavujúce sa krvácanie, porucha vedomia alebo porucha základných životných funkcií človeka,“ doplnil Rebek. Zároveň pripomína, že s nevybuchnutou pyrotechnikou sa nesmie ďalej manipulovať, ale treba ju poliať dostatočným množstvom vody. Deťom pyrotechnika do rúk nepatrí.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články