Dňa 4. marca sa v Nitre uskutočnila ďalšia turistická exkurzia, na Hradisko Zobor. Od predchádzajúcej série podujatí sa líšila netradične zvolenou trasou vystupu.
Na tomto mieste chcem osvetliť motiváciu a uviesť postupnosť krokov, ktoré k zorganizovaniu podujatia viedli. Začiatkom februára 2023 ma kontaktoval tvorca tradičných lukov p. Eduard Sochor. Chcel získať bližšie informácie o dávnej ceste do Zoborského hradiska. O danej ceste som nikdy nepočul a jeho podnet ma nezaujal. Podľa opisu sa trasa mala nachádzať na turisticky menej atraktívnej západnej časti svahov Zobora. Staré cesty v zoborských lesoch tiež nebývajú žiadnou zriedkavosťou.
Majster Sochor ma nakoniec presvedčil na výpravu do terénu. V lese sa držal miestami sneh a podmienky na prieskum boli ideálne. Veľmi skoro sa ukázalo, že som význam lokality podcenil. Za pomoci špeciálnej tzv. lidarovej mapy sme prešli celý zachovaný úsek trasy až k západnej bráne do hradiska. Niektoré úseky prekvapili vynikajúcou zachovanosťou, iné ideálne vedenou líniou v strmých svahoch. Bolo zjavné, že ide o pozoruhodnú a veľmi starú cestnú komunikáciu.
Iniciátor obhliadky vzápätí kontaktoval aj experta na geológiu a morfológiu terénu Zoborských vrchov RNDr. Jána Jahna. Na moje prekvapenie ani ani on o ceste ešte nevedel. Okamžite ju však zaradil do príslušných kontextov. Odborné stanovisko doplnil o cenné poznámky a úvahy. Posudok geológa iba podčiarkol význam historického objektu. Následné preverenie verejne dostupných informácií prinieslo sklamanie. Ukázalo sa, že objekt je pamiatkovo evidovaný a v archeologických kruhoch je existencia starej horskej komunikácie dobre známa.
Nový objav sa teda nekonal. Otvorili sa však možnosti verejnej prezentácie pamiatky. Krátky prieskum medzi nitrianskymi turistami ukázal, že cestu buď vôbec nepoznajú, alebo poznajú iba niektorý z jej úsekov ale bez ďalších súvislostí. Prezentácia pre širokú verejnosť sa musela uskutočniť rýchlo. Vegetačné obdobie podstatne zaťažuje identifikáciu terénnych príznakov. Šliapanie po kvetoch a hmyze mimo značkovaných turistických trás by nebolo prijateľné.
Ďalšia z obhliadok poukázala na bezprostrednú blízkosť medzi jedným úsekom dávnej cesty a Veľkou bielou skalou. Táto kremencová hôrka patrí medzi najkrajšie svojho druhu v Zoborských vrchov. Pre svoju relatívnu izolovanosť je menej navštevovaná. Jej zaradenie do programu prišlo vhod tiež ako miesto krátkeho oddychu. Zostával iba krátky čas vyplnený obhliadkami terénu a štúdiom. Indície stále viac napovedali, že môže ísť o pôvodnú cestu vybudovanú spoločne so Zoborským hradiskom, pred zhruba tritisíc rokmi. Vyhol som sa však jednoznačne formulovanému datovaniu. Konečné slovo k danej otázke je oprávnený vysloviť iba archeológ.
O pripravovanom podujatí prvá informovala nitrianska novinárka Miriam Hojčušová. Úvodná správa z novín sa rozšírila ďalej. Následne sa ozvala komerčná televízia. Záujem, ktorý som pôvodne očakával u úzkej skupiny záujemcov o špecifické stránky dejín Nitry sa nečakane rozšíril.
Podujatie sa vydarilo. Slnečný trochu veterný deň prilákal zhruba stovku záujemcov. Záujem o kultúrne a prírodné dedičstvo Slovenska bol pre mňa veľkým zadosťučinením.
foto: Martin Priesil