Protesty študentov sú dôsledkom nedorozumenia, uviedol to na margo utorkového protestného pochodu ulicami Bratislavy predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti. S organizátormi protestov sa chce stretnúť.
Premiér tvrdí, že úlohou reformy vysokých škôl nie je zasiahnuť do ich autonómnosti. „Práve, naopak, má priniesť kvalitnejšie a otvorenejšie akademické prostredie. Reforma sa musí uskutočniť, ak chceme, aby bolo Slovensko úspešnou krajinou s výkonnou ekonomikou a kvalitnými verejnými službami,“ povedal premiér. Okrem toho tiež z dôvodov, aby si každý občan našiel priestor pre sebarealizáciu a spokojný život a aby sa aspoň jedna slovenská vysoká škola umiestnila medzi top 500 vysokými školami sveta v renomovaných akademických rebríčkoch.
„Reforma riadenia vysokých škôl podporuje akademické slobody smerom ku kvalitnému výskumu, tvorivej činnosti a dosiahnutiu merateľných výsledkov, a to najlepšie v medzinárodnom kontexte. Je hlbokým nedorozumením tvrdiť opak,“ poznamenal Heger. Ako dodal, rád sa s organizátormi protestu osobne stretne, aby si mohli spoločne vyjasniť všetky otvorené otázky a obavy. Verím, že nám všetkým, či už vláde alebo predstaviteľom vysokých škôl a študentom, ide v konečnom dôsledku o ten istý výsledok. Moderné školstvo, v ktorom sa rozvíjajú talenty a zručnosti,“ uzavrel.
Študenti, akademická obec, ale aj verejnosť vyjadrili Zodpovedným protestom za slobodné univerzity v utorok v Bratislave svoj nesúhlas s novelou zákona o vysokých školách. Návrh úprav vysokoškolskej legislatívy z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR považujú za nekoncepčný, legislatívno-technicky nekonzistentný, hovoria aj o politizácii či ohrození akademických slobôd. Novelu zákona o vysokých školách neplánuje ministerstvo školstva stiahnuť.
Zdroj: TASR
Foto: Archív NN