6.5 C
Nitra
nedeľa, 17 novembra, 2024

Príbeh KOMINÁRSTVA: Viete, prečo sa chytáme za gombík, keď stretneme kominára?

Kominárstvo je remeslo s dlhou históriou, ktoré sa rozvinulo v Európe od stredoveku. Kominári sa pôvodne špecializovali na inštaláciu a údržbu komínov, v dnešnej dobe však majú oveľa širšie spektrum úloh ako napríklad montáž kachlí, kontrola emisií či poradenstvo.

Príbeh KOMINÁRSTVA: Viete, prečo sa chytáme za gombík, keď stretneme kominára?

Pestrá história a siahanie si na gombík

Kominári majú dlhú históriu, ktorá začala v Taliansku niekedy na prelome 14. a 15. storočia. Odtiaľ sa postupne rozšírili do celého sveta a priniesli so sebou aj veľa povier a tradícií spočívajúcich najčastejšie v prinášaní šťastia a ochrane domu. Na Slovensku je najznámejšou tradíciou siahanie si na gombík, ktorá má údajne pôvod na dvore cisára Rudolfa II v súvislosti s alchymistom magistrom Kellym. Ten mal od kominárov odoberať sadze, vďaka ktorým sa mu podarilo „pozlátiť“ predmety. Cisár bol týmto objavom nadšený a ako poďakovanie nechal kominárom vyrobiť nablýskané gombíky, ktorí ich hrdo nosili. Z tradícií sa postupne upustilo, dnes sú kominári kľúčovými partnermi v priemysle, stavebníctve a energetike. Ich služby sú nevyhnutné pre bezpečnú a účinnú funkciu vykurovacích zariadení, zároveň pomáhajú firmám šetriť náklady.

Ekonomická úspora a pozitívny dopad na životní prostredie

V súčasnej dobe je dlhodobo aktuálnou témou šetrenie energií a znižovanie nákladov na vykurovanie. Jednou z možností je spätné využívanie odpadového tepla zo spalín. „Ide o proces získavania a opätovného využívania odpadového tepla, ktoré by inak bolo stratené a nebolo by vôbec využité. Existujú na to rôzne spôsoby, napríklad pomocou výmenníkov tepla alebo systémov pre skladovanie tepelnej energie. Cieľom je znížiť spotrebu energií a zlepšiť celkovú energetickú účinnosť procesov. Vo výsledku má riešenie pozitívny dopad na životné prostredie a zároveň môže priniesť úsporu až 30 %,“ vysvetľuje Pavel Mareček z česko-švajčiarskej spoločnosti ALMEVA, ktorá ponúka špičkové komínové systémy a riešenia pre úsporu energií.

Ďalším trendom v oblasti kominárstva je digitalizácia a automatizácia. Moderné technológie umožňujú lepšie sledovanie a diagnostiku vykurovacích zariadení pomocou rôznych senzorov a inteligentných zariadení. To umožňuje lepšie rozpoznať a riešiť problémy a náročné situácie. Medzi ďalšie oblasti činností patrí napríklad odsávanie prachu a znečistenia z priemyslových objektov, a to pomocou moderných filtračných systémov. Ale i vzduchotechnika, ktorá zaisťuje kvalitu vzduchu v interiéroch budov. Kominári taktiež často spolupracujú s projektantami a architektmi pri návrhoch nových vykurovacích systémoch a inštalácii.

Remeslo s tradíciou, ktoré má budúcnosť

Kominárstvo má veľkú tradíciu a dnes sa stáva stále dôležitejším priemyslovým odvetvím. Kominári majú významnú úlohu v prevencii požiarov a ochrane zdravia a životov. Vďaka moderným technológiám a trendom, ako je spätné získavanie tepla zo spalín, digitalizácie a automatizácie, sa tento sektor stále rozvíja a ponúka nové príležitosti pre úsporu energií a ochranu životného prostredia.

(jn, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x