Financie a rozhodnutia týkajúce sa peňazí bývajú vo vzťahoch témou, ktorú partneri spravidla spoločne zdieľajú.
Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu 365.bank si u takmer 40 % dospelých ich partner alebo partnerka všíma aj to, na čo a koľko míňa svoje peniaze. Dokonca 15 % ľudí priznalo, že sa stretlo so situáciou, kedy si niečo nekúpili, pretože im to vytkli alebo zakázali.
Finančný stalking sa prejavuje sledovaním finančnej situácie, stavu platobných kariet, výdavkov a celkovo preverovaním peňažných tokov inej osoby. Najčastejšie k nemu dochádza medzi partnermi alebo bývalými partnermi. Ide o situáciu, ktorá sa môže diať opakovane, cielene a dlhodobo.
Podľa prieskumu celkovo takmer tretina populácie využíva spoločný účet s partnerom, resp. vo forme účtu s disponentom. „Z hľadiska manažovania rodinného rozpočtu, úhrady výdavkov a zabezpečovania bežného chodu domácnosti má takýto účet svoje opodstatnenie, a tak je praktické, ak ho ľudia aj využívajú. No popritom odporúčame, aby mal každý z partnerov aj svoj vlastný účet, nad ktorým má plnú kontrolu a autonómiu. Minimalizuje tak riziko vzniku nežiaduceho konania práve v podobe stalkingu či iného ovplyvňovania narábania s vlastnými financiami,“ upozorňuje hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková.
Podnecovať vznik finančného stalkingu možno napríklad aj zdieľaním prístupových údajov k vlastnému účtu. Podľa prieskumu 365.bank viac ako štvrtina populácie tieto informácie poskytuje inej osobe. Tou je najčastejšie, až v pätine prípadov, práve partner alebo partnerka. „Prístupové údaje a heslá by sme za žiadnych okolností nemali poskytovať tretím stranám, a to ani pokiaľ ide o blízku osobu. Nielenže to môže vyústiť až do finančného stalkingu, ale v prvom rade nie je takéto správanie bezpečné vzhľadom na ochranu finančného súkromia, ako aj peňazí,“ dodáva Gáliková.