Projekt plánovaného Kampusu športu a zdravia, ktorý má vyrásť v bratislavskej Petržalke na pozemkoch Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), čaká na stanovisko k investičnej činnosti.
Je prvým procesným stupňom pred nasledujúcimi legislatívnymi krokmi, ako sú územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman. Ideový zámer a architektonickú štúdiu schválili krajskí poslanci už vlani.
„Na projekte intenzívne pracuje množstvo zainteresovaných pracovníkov nielen z kraja, ale aj z partnerských organizácií projektu tak, aby sa s projektom dosahovali nastavené míľniky v očakávanom čase v zmysle anticipovaného časového harmonogramu. Intenzívne pracujeme na relevantných krokoch,“ skonštatovala Forman.
Realizácia takéhoto komplexného diela je po získaní relevantných povolení naplánovaná na niekoľko rokov, teda na viacero etáp a fáz. Kraj ho označuje za výnimočný a z hľadiska nastavenia trvalo udržateľný projekt. Slúžiť má obyvateľom kraja a je „skalopevne presvedčený, že región naň bude patrične hrdý“. Kraj takto odpovedá na otázku, či sa v jeho plánoch podarí aj reálny posun, keďže predmetný pozemok je dlhodobo nevyužívaný a v minulosti sa stal aj témou predvolebných kampaní. „Súčasné vedenie kraja jasne a zreteľne deklarovalo, akým spôsobom je možné využiť túto plochu,“ podotkla Forman.
Projekt má byť svojím rozsahom a nastavením „absolútne jedinečný“ v bratislavskom regióne tým, že spája niekoľko vrstiev a synergií v spolupráci s partnermi projektu. „Zakomponovaním zložiek projektu, ako sú športová škola, hokejová a multifunkčná hala, atletický ovál či rôzne verejné plochy, je táto dimenzia svojím charakterom a synergiami správne namixovaná a v neposlednom rade v racionálnej mierke vsadená do rozvíjajúceho sa územia,“ doplnila Forman. Počíta sa tiež napríklad s plaveckou halou, workoutovými a detskými ihriskami, zázemím pre inline korčuľovanie či plážový volejbal.
Pozemok s rozlohou takmer deväť hektárov na konci Petržalky kúpil BSK v roku 2008 za vtedajších 287 miliónov korún (približne 9,5 milióna eur). V minulosti sa v súvislosti s ním uvažovalo o viacerých nakoniec nezrealizovaných projektoch, napríklad o Danube Arene. Lokalita je aj v územnom pláne mesta definovaná ako územie na šport.
Myšlienku na vybudovanie športovo-rekreačného areálu zakotvil kraj pred štyrmi rokmi ako jednu zo svojich priorít do programového vyhlásenia.
Zdroj: TASR