7 C
Nitra
piatok, 15 novembra, 2024

Psychologička Marta Zaťková: Pozorujeme nový fenomén. Mladí sa nechcú vzdať rúšok

Psychológovia riešia strach z covidu i konfliktu na Ukrajine: Počet pacientov rastie, to najhoršie ešte len príde…

V objekte polyfunkčnej budovy, v tesnej blízkosti Fakultnej nemocnice Nitra už niekoľko dní funguje nové, moderné pracovisko – ambulancia klinickej psychológie a psychoterapie. Ambulancia vo svojom prechádzajúcom pracovisku na Klokočine nedokázala pokryť požiadavky pacientov. Priestorovo nezodpovedala štandardu, na aký sú ľudia bežne zvyknutí v zahraničí.

To sa teraz mení. „Na prácu s deťmi je dôležitá senzorická miestnosť, ktorá stimuluje zmyslové vnímanie. Je určená, na okrem iných, aj kognitívnu stimuláciu, kognitívny tréning a senzorickú integráciu. Pracujeme špeciálnymi terapeutickými metódami, v práci využívame aj psychofyziologické metódy a biofeedback. Využívame špeciálne pomôcky a vybavenie s deťmi, kde častým sprievodným javom je narušený vývin reči alebo zaznamenávame prítomnosť zmyslového znevýhodnenia. Nie je to iba o diagnostike, ale o každodennej psychoterapeutickej liečbe,“ hovorí psychologička Marta Zaťková.

depresia samota dieťa

V ambulancii na Pivovarskej ulici používajú aj metódy takzvanej klinickej psychofyziológie, kde klientom dokážu zmerať hladinu stresu a neskôr mu poradia, ako ho ovládať. „Ide o metódu, ktorá zachytáva biologickú spätnú väzbu tela. Niekto ma vyľaká, vystresuje… Dostávam o tom informáciu, srdce začína inak tĺcť, zrýchľuje sa dýchanie i napätie v trapézoch. Prostredníctvom špeciálneho prístroja ich vieme spoznať. Avšak, oveľa dôležitejšie je vedieť zmierniť dôsledky tohto stresu u ľudí,“ prezrádza doktorka Zaťková.

V ambulancii klinickej psychológie a psychoterapie nájdete aj gauč, na aký sa často pozeráte vo filmových snímkach o psychológoch. „Nie je to iba výmyslom filmárov z Hollywoodu. Reálne ho využívame. Pracujeme prostredníctvom relaxačných metód. Niektorí pacienti požadujú hypnózu. Nie je podstatné, aby sedeli, môžu si aj ľahnúť,“ pokračuje Marta Zaťková. Teší ju, že so zmierňovaním pandemických opatrení sa do ambulancií psychológov vracia i skupinová práca s klientmi. „Paradoxne, v tomto prípade ju vnímame častejšie vo filmoch, ako v bežnej praxi. Dôvody sú priestorové. Menšie ambulancie s tým majú problém. Takáto práca je pritom veľmi dôležitá a sme radi, že sa nám tu u nás v tomto smere uvoľňujú ruky.“

Špecialisti dnešnej doby

V minulosti chodili k psychológom najmä ľudia v produktívnom veku. Dnes to už neplatí. Portfólium pacientov je široké. Ide o deti i dospelých. Hovoria o neistote, nepohode, strate zmyslu života i neužitočnosti. „Krivka nových pacientov išla významne smerom nahor. Mali sme veľa pacientov, no očakávame, že intenzívny nárast ešte len príde. Čakacia doba na prvovyšetrenie je u nás približne tri mesiace. A to pracujeme od rána od siedmej až do večera,“ tvrdí psychologička Zaťková.

V jej ambulancii na Pivovarskej ulici reflektujú nárast požiadaviek na psychoterapeutické služby až o 50 percent. „Denne máme u nás na recepcii približne 30 až 35 telefonátov. Až teraz začneme žať to, čo sme si nadrobili za predchádzajúce tri pandemické roky. Problémom bol a je koronavírus, pridáva sa k tomu situácia na Ukrajine… Hoci sa to nezdá, problém máme všetci. A väčšinou sa neobjaví hneď. Hanbou nie je si to priznať a požiadať o odbornú pomoc.“

Mladí sa nechcú vzdať rúšok a respirátorov

Pandémia koronavírusu priniesla neistotu, no najmä strach. Ľudia sa stretávali so smrťou viac ako inokedy. V ambulancii doktorky Zaťkovej postupom času pozorujú aj nový fenomén. Rúška a respirátory priniesli nielen ochranu pred vírusom, ale i stratégiu skrývania si tváre. Istú mieru anonymizácie. „Ochrana tváre dáva niektorým ľuďom pocit istoty. Chcú ostať izolovaní. Prišla som na to pri rozhovoroch s mladými ľuďmi, keď sme debatovali o tom, aké bude dobré, keď pandémia odznie a odhodíme rúška. Niekto si ich rád ponechá. Je to problém, ktorý riešime a hovoríme o ňom.“

Konflikt na Ukrajine ohrozuje psychiku mladých a inteligentných

Témou posledných dní je vojenský konflikt na Ukrajine. Podľa špecialistky Marty Zaťkovej sú najviac ohrození mladí ľudia s dobrou intelektovou kapacitou. Tí, ktorí dokážu hľadať informácie a získavať poznanie o tom, čo sa vo svete deje „Najohrozenejší sú stredoškoláci a gymnazisti. Mladí ľudia sú múdri a uvedomujú si zložitosť tohto konfliktu. Život majú pred sebou a radi by ho zmenili. Vnímajú realitu omnoho citlivejšie ako dospelí,“ konštatuje Zaťková. Práve dianie na východ od nás prinesie po Covide ďalšiu prácu pre ňu a ďalších špecialistov z oblasti psychológie. „Problémy, ktoré sú celospoločenské a s ktorými si ťažko poradíme, vyvolávajú v pacientoch neschopnosť zmeniť kolobeh života. Môžu omnoho viac obnažiť psychickú pohodu a zvýrazniť psychické ochorenie alebo jeho priebeh. Umocňuje sa to tým, čo žijeme, tým čo nám ponúkajú médiá a čo vidíme na sociálnych sieťach.“

Ambulancia klinickej psychológie a psychoterapie na Pivovarskej ulici ponúka pomoc v rôznych oblastiach: klinická psychológia, detská psychológia a psychoterapia pre deti, mládež a dospelých, párová i rodinná terapia. Poskytuje aj komplexné psychologické vyšetrenia v oblasti klinickej psychológie a posudzovaní psychickej spôsobilosti pre rôzne profesie.

Ambulancia je v zmluvnom vzťahu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, poisťovňou Dôvera a poisťovňou Union. „Myslím, že aj naši partneri aktuálne reflektujú nárast našich pacientov. Ich strategickú pomoc a podporu vnímame aj v našej ambulancii. Zdravotná poisťovňa Dôvera a Nadácia pre deti Slovenska prispela na dovybavenie našich priestorov a kúpu pomôcok pre deti s neurovývinovým znevýhodnením v sume 12-tisíc eur, čo si nesmierne vážime,“ dodáva Marta Zaťková.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články