Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico dnes vystúpil pred poslancami na pôde národnej rady, kde zopakoval dôvody, kvôli ktorým bola táto schôdza zvolaná. Na mimoriadnej schôdzi malo byť prerokované a schválené uznesenie Národnej rady (NR) SR dotýkajúce sa cien energií na rok 2022 a tiež uznesenie, ktoré má reagovať na riziká pre štátny rozpočet v súvislosti s dostavbou plynovodu Nord Stream 2. Vládna koalícia však odmietla schváliť program, čím sa schôdza nemohla konať. „Koalícia sa bojí týchto chlebových tém, lebo nevie, ako reagovať na naše požiadavky a ako reagovať na fakt, že keď sú na Slovensku vlády orientované sociálne a doľava, tak ceny elektriny a plynu pre domácnosti a malé a stredné podniky na Slovensku klesajú. Ak sú pri moci liberálne vlády, tak tieto ceny stúpajú,“ uviedol v príhovore R. Fico.
K téme rizík pre rozpočet vyplývajúcich z možnosti prevádzkovania medzinárodného plynovodu Nord stream 2 uviedol, že SR je významným tranzitným územím, cez ktoré prechádza ruský plyn do západnej Európy, čím získavame do štátneho rozpočtu 250 – 300 miliónov eur. Ukrajina je ďalšou tranzitnou krajinou, no zmluvu má len do roku 2024. Robert Fico ešte ako predseda vlády vyvíjal diplomatické aktivity na pôde EÚ, kde bola podpísaná rámcová zmluva medzi Gazprom a Eustream na 50 rokov, ktorá garantuje, že tranzitná rúra bude využívaná aj na plyn posielaný zo Západu, avšak cez Nord Stream. „Mysleli sme si, že to môže postačovať na zahojenie rán, ktoré môžu byť spôsobené slovenskému rozpočtu. Na naše veľké prekvapenie došlo k podpisu memoranda medzi Spojenými štátmi a Nemeckom, kde sa dohodli, že sa nebudú navzájom sankcionovať, pokiaľ tento plynovod Nord Stream 2 bude dokončený. Je prísľub, že pokiaľ ide o výpadky zo štátneho rozpočtu spôsobené tým, že tranzit už nepôjde cez Ukrajinu, je Ukrajine prisľúbená 1 miliarda eur na celé obdobie, na podporu takzvanej zelenej energetiky. Čo je ale smiešna suma, keďže ročne má Ukrajina 1,5 – 2 miliardy eur,“ objasnil R. Fico.
USA však dlhodobo avizovali, že budú blokovať a sankcionovať Rusko a aj ďalšie krajiny, ktoré budú podporovať dostavbu tohto plynovodu. V Nemecku zatvárajú atómové elektrárne, prestávajú vyrábať elektrickú energiu z uhlia a budú potrebovať obrovské objemy plynu. Za týmto rozhodnutím treba hľadať záujem veľmi egoistický, národný, aby mali dostatok plynu z Ruska, pričom ich nezaujíma, čo bude s Ukrajinou alebo so Slovenskom. „Myslím si, že je povinnosťou slovenskej vlády, aby konala a predložila na pôdu národnej rady vecný plán krokov, ako tieto riziká, ktoré prichádzajú do úvahy, budeme znižovať. Zmluva medzi Gazprom a Eustreamom je podpísaná do roku 2028, kde sú garantované určité objemy. Po týchto šiestich rokoch môže dôjsť k výraznému zníženiu tranzitu cez územie Slovenskej republiky. Sú viaceré riešenia. Prvé je, že dôjde k jasným zmluvným garanciám pre tranzitné krajiny, ako je Ukrajina a Slovensko v určitom objeme, ktorý zabezpečí aj primeraný objem finančných prostriedkov do štátneho rozpočtu. Rovnako treba zvýrazniť aj právne záväzky. Pokiaľ ide o dodávky plynu z Nord Stream 2, ktoré prídu na územie Slovenskej republiky cez Českú republiku, potom pôjde smerom dolu na Rakúsko a pôjdu ďalej do Talianska, čo by malo Slovenskej republike umožniť tiež určité finančné možnosti,“ povedal Robert Fico.
Vlády, kde bol SMER – SD ich súčasťou tvrdo bojovali za finančné záujmy SR, keď sa zdalo, že Nord Stream 2 môže byť dokončený. Nord Stream 2 však v krátkom čase dokončený bude a bude zrealizovaný. Preto je na mieste otázka, prečo koalícia neschválila program dnešnej schôdze NR SR a ušla z dnešného rokovania národnej rady? „Nič sme sa nedozvedeli pokiaľ ide o Nord Stream 2 a nemáme absolútne žiadnu predstavu, čo s týmto vláda Slovenskej republiky mieni robiť. Túto tému budeme naďalej veľmi pozorne sledovať a v prípade, že dôjde k zmene vlády, toto musí patriť medzi zahranično-politickú prioritu Slovenskej republiky. Slovensko si musí chrániť vlastné národnoštátne záujmy,“ doplnil predseda strany SMER – SD R. Fico.
Druhá téma bola rast cien energií na rok 2022. Vzhľadom na rast komodity na svetových trhoch sa dá očakávať nárast ceny elektriny v roku 2022 až o 15%. Pri výpočte koncovej ceny pre domácnosti chce Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vychádzať z priemernej svetovej ceny komodity 62 eur za megawatt, čo je výrazný nárast v porovnaní s minulým rokom. „Chceli sme počuť od vlády, aké kroky ide urobiť vláda v spolupráci s ÚRSO, aby k takémuto navýšeniu cien neprišlo. Vládna koalícia sa opäť k tejto chlebovej téme obrátila chrbtom, lebo nemá na to čo povedať. Cena komodity na svetových trhoch predstavuje iba 40% celkovej ceny pre domácnosti, ktoré budú platiť slovenské domácnosti, malé a stredné podniky. Až 60% je zložených z rôznych poplatkov, preto páni v tejto neoliberálnej vláde majú nástroje, ako kontrolovať tento rast. Nám ide o tarifu za prevádzkovanie systému, takzvaný TPS poplatok. Jeho výška funguje tak, že keď stúpa cena komodity, TPS musí ísť dole. Ak nám teda stúpa cena komodity, majú normálny nástroj na pracovanie s cenou elektrickej energie,“ priblížil Robert Fico. Na záver vyzval ministra hospodárstva a vládu, aby znížili tento poplatok a uvedomili si, že už druhý rok pre Slovensko neurobili okrem zmätkov pre ľudí nič.
Zdroj: TS