Dnes sa uskutočnila mimoriadna schôdza Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorú zvolal podpredseda strany SMER – slovenská sociálna demokracia a člen výboru Richard Takáč.
Programom schôdze parlamentného výboru bolo prešetrenie dodržiavania podmienok stanovených príslušnými orgánmi v povolení o prevádzkovaní skládky tuhého odpadu a okamžité ukladanie odpadu na skládku prevádzkovateľa REKO RECYCLING spol. s r. o., v obci Iža. Poslanec Richard Takáč po skončení stretnutia informoval, že táto schôdza bola zvolaná, nakoľko ich oslovili členovia petičného výboru, ktorí minulý rok spustili petíciu kvôli porušovaniu zákonov a funkčnosti veľkej skládky. Podľa jeho slov je táto skládka miestnymi ľuďmi nazývaná ako „najvyšší vrch južného Slovenska“. Jedným z vlastníkov spoločnosti, ktorá vlastní túto skládku, je minister pôdohospodárstva S.Vlčan. „Minister Vlčan vo vystúpení v rámci výboru hovoril o všetkom možnom, ako robil bankára, ako sa snaží čestne podnikať a všetko funguje fantasticky a čo sa týka samotnej skládky nevyvrátil pochybnosti, ktoré majú hlavne občania, ktorí spisovali túto petíciu. Túto petíciu v tejto chvíli podpísalo viac ako 3500 občanov z daného regiónu, lebo sú rôzne podozrenia a zistenia,“ povedal.
R. Takáč tiež potvrdil, že skládka funguje už niekoľko rokov. Uviedol, že skládka mala prvú a druhú etapu z hľadiska rozšírenia, ktorá v roku 2020 dostala povolenie podozrivo rýchlo na tretiu a štvrtú etapu, pritom v pôvodných povoleniach mali povinnosť, ak by požiadali o rozšírenie tejto skládky zrekultivovať prvú a druhú etapu. Napriek tomu, že majú vydané povolenie na tretiu a štvrtú etapu, k rekultivácii nedošlo. Povolenia boli vydané samozrejme od termínu, kedy začal byť minister v politike aktívny.
Navyše priamo na hranici s oplotením skládky je Bokrošské slanisko, ktoré je vo štvrtom ochrannom pásme. Ďalej vedľa je tretie ochranné pásmo európskeho významu. Príklad toho, že daná spoločnosť sa nestará riadne o ňu je aj to, že šéf inšpekcie životného prostredia potvrdil, že minulý rok predmetná spoločnosť dostala pokutu 8000 eur za to, že nedodržiavala zákon z hľadiska uskladňovania. No a vedľa sa nachádza ešte aj Patinský kanál, kde rybári potvrdili, že sa tam, na rozdiel od minulosti, nenachádza žiadna ryba. Preto je oprávnené tvrdenie, že umiestnenie tejto skládky je v srdci chránených území tretieho a štvrtého významu a táto spoločnosť napriek tomu dostala povolenie na rozširovanie tejto skládky.
„Ja som aj predložil uznesenie, kde som chcel, aby výbor požiadal ministerstvo životného prostredia preveriť túto skládku spoločnosti Reko recycling, s.r.o. v obci Iža z pohľadu vydávania týchto povolení pre rozšírenie tretej a štvrtej etapy a z pohľadu znečisťovania životného prostredia. Nastalo to, čo sme mali možnosť včera vidieť v národnej rade, bolo nás osem, to je akurát z hľadiska uznášaniaschopnosti daného výboru. Zhodou okolností v tom čase, keď bolo treba ísť hlasovať o tomto uznesení, pán poslanec z OĽaNO pán Šibl sa rozhodol, že musí ísť na toaletu a odišiel preč z výboru, aby sme nemohli toto uznesenie prijať,“ priblížil R. Takáč. No a ľudia, ktorí podpisovali petíciu a členovia petičného výboru sa dočkali toho, že bolo na nich podané trestné oznámenie spoločnosťou, ktorá vlastní danú skládku z ohováranie a spôsobenie škody.
Členka petičného výboru Zuzana Matejíčková potvrdila, že tiež začali hovoriť o tom, že treba dodržiavať zákon o obecnom zriadení číslo 369, čiže nemajú len práva, ale aj povinnosti. Preto sa občania priľahlých dvoch obcí Iža a Patince spojili a rozhodli sa, že už viac ako medializovať kauzu a poprosiť národnú radu o pomoc nemôžu. Uviedla, že už v minulosti sa písalo na ministerstvo životného prostredia, no bez odpovede. Potvrdila, že „vlčanovci“ začali vyvíjať nátlak, začalo to listami, kde vyzývali, aby sa zdržiavali komentárov. „Nie sú tam splnené základné parametre, na čo odkazuje aj niekoľko správ z inšpekcie životného prostredia. My sme toto všetko dohľadali, dali sme to dohromady, zúčastnili sme sa natáčania jedného videa, kde ako obyvatelia, občianski aktivisti, ktorí chcú plniť zákon, sme povedali, ako sa veci majú, kto je konečným užívateľom výhod a odvtedy začalo toto prenasledovacie peklo. Keď mi volala 75 ročná dôchodkyňa s maďarskou národnosťou a povedala, že niečo mi došlo, mám sa zdržať komentárov, čo to je, tak človeku to nie je jedno. Takto zaťahovať ľudí do týchto politických súbojov, to bolo niečo neuveriteľné,“ uviedla Z. Matejíčková. No a dnes minister potvrdil, že spoločnosť odkúpila dvojhektárový pozemok od cirkvi a priznal, že má v pláne rozširovať smetisko. Z. Matejíčková potvrdila, že v aktivitách budú pokračovať aj napriek zastrašovaniu.
(ts)