Doteraz pokojné slovensko-maďarské vzťahy začínajú mať opäť vážnu trhlinu, aká tu nebola od čias legendárneho šéfa národniarov Jána Slotu. Tentokrát sa o to zaslúžil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa objavil na futbalovom zápase jeho Maďarska s Gréckom so šálom na krku, kde bola zobrazená mapka Veľkého Uhorska. Prirodzene slovenskú stranu toto nenechalo chladnou, pretože išlo o zjavnú provokáciu. Slovensko však nedostáva do trápnej a nedôstojnej úlohy iba Orbán, ale, div sa svete, aj europoslanci v Bruseli.
Prečo má maďarský premiér potrebu provokovať nás s mapkou Veľkého Maďarska nevedno, to isté však možno povedať aj o poslancoch europarlamentu. Prečo sa tí „obúvajú“ do Slovenska a jeho občanov, ktorí rozhodne nie sú nejakí iredentisti či provokatéri vyvršujúci sa na maďarskej menšine na ich území, je tiež záhadou. Vari v Bruseli nemajú nič dôležitejšie na práci? Bojovať proti tomu sa priamo na pôde europarlamentu rozhodol poslanec Miroslav Radačovský, ktorý je zároveň šéfom strany Slovenský Patriot. A ako správny slovenský patriot sa v Bruseli aj správa. Jeho ostatný status, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, je toho jasným dôkazom.
Nestačí len vykrikovať, ako si bránime Slovensko
Podľa Radačovského je ľahko riešiť šál na krku premiéra Orbana, pretože na to nie sú potrebné odborné a iné vedomosti. Stačí len vykrikovať, ako si bránime Slovensko a jeho územnú celistvosť, ale zúčastniť sa stretnutia, ktoré sa odohralo dňa 16. novembra v európskom parlamente, na ktorý boli pozvaní aj všetci slovenskí europoslanci, je už asi problém. „Bolo mi strašne ľúto, a cítil som sa nepríjemne, že som sám, ako europoslanec zo Slovenska, obhajoval a bránil Slovensko pred neoprávneným a nedôstojným osočovaním,“ priznáva smutne Radačovský, ktorý vraj v prvom rade namietal propagačný materiál týkajúci sa tohto stretnutia, na ktorom je znázornený dobytčí vagón s nápisom deportácia Maďarov zo Slovenska na nútené práce v rokoch 1946-1947.
Radačovský sa za Slovákov bije v europarlamente takmer pravidelne.
„Vysvetľoval som tam prítomným aj otázku Benešových dekrétov, otázku, že v roku 1946 a 1947 Slovensko ani neexistovalo, pretože vtedy bolo Československo, ako unitárny štát riadený z Prahy, a tiež som im vysvetlil, že deportácia či už Maďarov alebo Nemcov, kedy v jednotlivých prípadoch mohlo dochádzať a dochádzalo k nespravodlivosti, bola výsledkom Postupimskej konferencie z júla 1945, na ktorej sa Československo vôbec nezúčastnilo, ale zúčastnili sa ho vtedajší predstavitelia USA, Veľkej Británie a Sovietskeho zväzu,“ vysvetľuje Radačovský.
Slovensko podľa Radačovského nie je národom extrémistov ani ničoho podobného.
Slováci nikdy neboli protimaďarsky naladení
Okrem iného na stretnutí povedal: „Ako europoslanca zastupujúceho Slovenskú republiku, ako aj občana Slovenska, ale aj skutočného priateľa Maďarska a Maďarov žijúcich na území Slovenska, ma veľmi mrzí vyobrazenie dobytčieho vagóna s nápisom, ktorý navodzuje dojem akoby Slováci deportovali našich maďarských priateľov na nútené práce.“ O právnej podstate Benešových dekrétov a ich možného zrušenia a podobne sa zmieňovať nechcel, pretože by to potrebovalo rozsiahlejšiu diskusiu. Zadosťučinením pre neho bolo, že tam prítomní zástupcovia, predovšetkým z Maďarska a Nemecka, ho pochopili, že Slováci nikdy neboli protimaďarsky naladení, a že to, čo sa dialo v tomto období nebola záležitosť jednoduchých pracujúcich ľudí, či už Slovákov, Maďarov alebo Nemcov, ale výsledok prihlúplej politiky našich terajších západných spojencov.
„O tomto stretnutí som zámerne občanov Slovenska neinformoval z toho dôvodu, že bolo mi trápne konštatovať, že na tomto stretnutí sa nezúčastnil ani jeden zo slovenských europoslancov, a ja osobne neuznávam spôsob prezentácie svojej osoby „len ja jediný zastupujem záujmy Slovenska v Európskom parlamente“. Je preto nanajvýš zaujímavé, že teraz sa slovenskí europoslanci svojimi výkrikmi na sociálnych sieťach ohradzujú voči šálu premiéra Orbana, ale na stretnutiach, kde je potrebná odborná znalosť problematiky, na týchto sa nezúčastňujú, a ani ich nekomentujú,“ zakončil Miroslav Radačovský svoj status, ktorým poukázal na farizejstvo našich europoslancov, ktorí by mali hájiť záujmy Slovákov, no oni radšej riešia niečo iné. Čo, to je z ich mediálnych vyjadrení viac ako zrejmé.
Dodo Púchovský