Slovenská vládna elita, ale nielen tá, sa rozhodla umlčať tých, ktorí nešíria to, čo chcú, aby ľudia počuli. Tým si ale ešte viac proti sebe poštvali národ, ktorý je aj tak na to, čo sa u nás deje, poriadne nahnevaní.
Umlčiavanie „nepohodlných“ sa začalo diať po nástupe COVID-19 a doslova vypuklo sa prejavilo po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Odrazu začala byť pravda iba jedna, a to tá, ktorú si želali vládnuci politici nielen na Slovensku, ale aj v Európskej únii či v USA. Vypínanie internetových stránok či webových portálov sa stalo doslova módou a ľudia na to určení ťali hlava-nehlava.
Za to si kritiku vyslúžili aj od europoslanca a šéfa strany Slovenský Patriot Miroslava Radačovského, ktorý sa v statuse venuje blokovaniu webových stránok a zastáva sa názorových oponentov.
Zablokovanie je v rozpore s judikatúrou ESĽP
Radačovský priznáva, že on sám nie je zvlášť favorizovaný alternatívnymi médiami a mainstreamovými už vôbec nie, považuje však za elementárnu povinnosť zastať sa každého, aj prípadného názorového oponenta, pokiaľ sú porušované jeho základné práva.
Z toho dôvodu sa ako europoslanec obrátil v marci tohto roku na Európsku komisiu v zmysle §138 Rokovacieho poriadku EP na zaujatie stanoviska k zákonu č. 55/2022, ktorým sa mení aj zákon č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti zo dňa 25.2.2022, ktorý nadobudol účinnosť dňa 26.02.2022, s tým, že nepovažuje rozhodnutie Národného bezpečnostného úradu o zablokovaní webových stránok alternatívnych médií, predovšetkým Hlavných správ a Hlavného denníka, za správne, a takéto zablokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
„Túto skutočnosť som publikoval na svojej Fb stránke dňa 14.03.2022 pod názvom „Blokovanie webových stránok nesmie byť v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva“ a prisľúbil som, že o výsledku tohto môjho podania Vás budem informovať. Výsledok je tu,“ píše v statuse Radačovský, ktorému po štyroch mesiacoch došlo stanovisko EK pod č. SKE-001112/2022 zo dňa 01.08.2022.
„V úvode komisia konštatuje, že v smernici o kybernetickej bezpečnosti sa síce ukladá členským štátom povinnosť vypracovať stratégie kybernetickej bezpečnosti, avšak smernica neobsahuje žiadne konkrétne ustanovenia o blokovaní webových stránok v záujme kybernetickej bezpečnosti či na iné účely,“ informuje europoslanec.
Každá informácia, predovšetkým z východu, je dezinformácia
„Toto by ešte vyznievalo v prospech zablokovaných platforiem. Avšak hneď v ďalšom odseku komisia konštatuje, že nie je v pozícii komentovať podstatu slovenského zákona č. 55/2022 a pripomína, že EÚ neprestajne pracuje na podpore médií a pluralizme, a že slobodný prístup k informáciám je základným právom podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach.
A ďalej sa tam konštatuje, samozrejme, čo iné, len to, že je potrebné zablokovať vysielania snáď celého Ruska a priľahlých území. Jednoducho, ani jednoduchší človek nepochopí, čo touto odpoveďou komisia chce povedať a čo sa jej podarilo v podstate za štyri mesiace vyprodukovať,“ krúti Radačovský hlavou nad vyjadrením, ktoré dostal.
„Aby toho nebolo málo, zaslali mi link na Kódex komisie, ako postupovať proti šíreniu dezinformácií. Tento kódex obsahuje rozsiahle traktáty, čo je informácia, čo je to dezinformácia, a pritom sa dá zhrnúť do jednej vety. Každá informácia z Bruselu, zo Spojených štátov amerických je informáciou a každá iná informácia, odinakiaľ, predovšetkým z východu, je dezinformácia. Načo rozsiahle traktáty a zdôvodňovania, keď stačí jedna veta, ktorej každý človek porozumie, ba dokonca tomu už všetci veľmi dobre rozumieme,“ pridáva šéf strany Slovenský Patriot sarkasticky s dovetkom, že takémuto stanovisku sa môže potešiť asi len Kancelária EP na Slovensku a jej spriaznení a nimi ovládaní europoslanci, ktorí, samozrejme, vždy povedia informáciu.
Radačovského rozčertila správa Rady Európy: Svojou neobjektivitou uráža Slovensko a Slovákov!
Niečo zhnité je aj v tom našom štáte
„Názor a vyjadrenie iných europoslancov je teda logicky dezinformácia. Alebo lepšie povedané, radšej sa im vyjadriť nedáme, a to je tiež informácia všeobecne známa,“ konštatuje Miroslav Radačovský, podľa ktorého je niečo zhnité v tom superštáte bruselskom. „Toto by povedal veľký Brit William Shakespeare, ale niečo je zhnité aj v tom našom štáte. A tu si treba dávať pozor. Z hniloby unikajú látky, ktoré znečisťujú životné prostredie, čo je tiež pre Slovensko a Európu nebezpečné. Hnilobu preto treba odstrániť. Slobodným, demokratickým spôsobom, ale odstrániť. Inak zhnijú občania, lesy, znečistí sa voda a nebude sa tu dať dýchať,“ napísal Radačovský nekompromisne na samý záver svojho statusu.
A čo na to diskutujúci Slováci? Tí mu dávajú jednoznačne za pravdu. Mnohí majú totiž s cenzúrou „vyvolených aparátčikov“ z Národného bezpečnostného úradu svoju negatívnu skúsenosť, ba mnohí sa dožadujú toho, aby sa Slovensku už od EÚ odtrhlo. Niektorí, najmä tí starší priznávajú, že niečoho podobného, čo zažili za totality pred rokom 1989 sa už dožiť nechceli, no súčasná cenzúra ich vrátila o viac ako tri desaťročia nazad.
Dodo Púchovský