5.4 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Radíme: Ako si udržať zdravú pečeň? Jej ochorenie si často nevšimneme

Jedným z najčastejších ochorení pečene je nealkoholická steatóza, ktorá v počiatočných fázach prebieha bez viditeľných príznakov. Spôsobuje stukovatenie pečeňových buniek. Nahromadenie tuku v pečeni môže spôsobiť poruchu jej funkcie. Pre TASR to priblížila všeobecná lekárka pre dospelých Diana Baranová.
      

Príznaky ochorenia pečene môžu pribúdať postupne, sú však len minimálne a ničím špecifické. Ide napríklad o celkovú únavu, malátnosť, nevýkonnosť, svalovú slabosť, tráviace ťažkosti, poruchy vyprázdňovania a pocit ťažoby či plnosti. „Ak sa pridružia kožné problémy, poruchy imunitného systému, hormonálna nerovnováha, opuchy, je to bitie na poplach a najvyšší čas nielen zmyslieť sa, ale konať,“ varuje Baranová.

Žiaci sa v predmete o výžive budú učiť aj o predchádzaní plytvaniu potravinami
      

Lekárka vysvetlila, že najčastejšou príčinou steatózy je nesprávna životospráva, teda nadmerná konzumácia cukru a ťažkých jedál s nedostatkom pohybu. Rizikovým faktorom môže byť obezita, cukrovka a poruchy metabolizmu tukov. Steatóza môže vzniknúť aj ako sekundárne ochorenie vyvolané užívaním liekov a konzumáciou alkoholu. Ojedinele môže vzniknúť aj pri drastickom chudnutí, ktoré zapríčiňuje veľkú mobilizáciu tukových zásob z oblasti brušného a podkožného tuku, ktorý sa následne spracováva v pečeni.
      

Radíme: Ako si udržať zdravú pečeň? Jej ochorenie si často nevšimneme

„Alfou a omegou pri snahe o udržanie zdravia pečene a v konečnom dôsledku zdravia celého organizmu je pestrá a vyvážená strava s dostatkom čerstvej zeleniny a ovocia, zdravých tukov a vlákniny, spojená s pravidelnou fyzickou aktivitou a redukciou telesnej hmotnosti,“ povedala Baranová. Na naštartovanie regeneračných procesov odporúča vynechať alebo aspoň výrazne obmedziť niektoré jedlá a nápoje či užívanie esenciálnych fosfolipidov.

Otužovať sa môžu aj deti, ideálne je začať od dvoch rokov
      

Lekárka radí vyhýbať sa hlavne jedlám s nedostatočnou výživovou hodnotou s vysokým obsahom tuku, vyprážaným jedlám. Za najideálnejšie považuje pripravovať pokrmy len varením alebo dusením v pare, prípadne s pridaním malého množstva tuku. Konzumovanie alkoholických nápojov by sa malo znížiť na minimum.
     

„Medzi najvhodnejšie potraviny, ktoré odporúčam dlhodobo konzumovať pacientom s poruchami pečene aj tým, ktorí si chcú udržať zdravú pečeň, patria nízkotučné mliečne výrobky- tvaroh, jogurty, kvalitné mäso – skôr hydina/králik, a ryby, ovocie, zelenina, zdravé tuky – olivový olej. Naopak, medzi nevhodné alebo neodporúčané patria nezdravé tuky – slanina, údeniny, tučné mäso, syry a smotanové mliečne výrobky, vajcia, majonéza, ostré koreniny a, samozrejme, sladené nápoje,“ zhrnula Baranová.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články