Začína pekné obdobie a mnohí vyťahujú domáce drony a idú si zalietať. Má lietanie s dronmi nejaké presné pravidlá, z ktorých je jasné, čo môžeme a čo nie? Nielen na toto som sa spýtala profesionálneho dronového pilota, Levičana, Radovana Leitmana z Creative Visuals.
Čo by si mal každý v prvom rade uvedomiť, ak ide lietať s dronom?
Samozrejme, lietanie s dronmi má svoje pravidlá. Ak som z nich mal vybrať hlavné zásady, tak je to nelietať nad ľuďmi, cestami, nerobiť a nezverejňovať záznam, ktorý by mohol podliehať ochrane osobných údajov. Lietať s dronom treba tak, aby nevzniklo žiadne potenciálne riziko na majetku niekoho iného.
Vlastniť dron môže každý, ale kto môže byť jeho pilotom? Existuje nejaká právna norma pre dronových pilotov?
Na Slovensku sa prevádzka dronov aktuálne ešte stále riadi rozhodnutím dopravného úradu č. 2/2019, ktoré presne stanovuje kto, kde a ako môže s dronom lietať. V dohľadnej budúcnosti nás čakajú zmeny v podobe zjednotenia našej „dronovej“ legislatívy s pravidlami, aké majú aj ostatné krajiny. Pravidlá sa až tak dramaticky nezmenia, nakoľko už aj naše aktuálne boli do značnej miery prispôsobené chystaným zmenám. V tomto rozhodnutí je jasne napísané, kto a za akých podmienok môže lietať na Slovensku s dronmi.
Kde všade môže dron lietať? Môžem sedieť doma v obývačke a cez okno pustiť dron na obhliadku okolia? 🙂
Dôležité je uvedomiť si, že na Slovensku máme vzdušný priestor rozdelený a nie všade je povolené lietať do výšky 120m, čo je maximálna povolená výška v neriadenom vzdušnom priestore. Napríklad, v oblastiach, kde sa nachádzajú letiská máme riadený vzdušný priestor, kde môže bežný občan lietať len do výšky 30m (s dronom ktorý má maximálne 900 gramov).
Lietať sa môže všade tam, kde to nie je zakázané alebo obmedzené. Máme tu, napríklad, aj vojenský vzdušný priestor, kde je lietanie s dronom zakázané bez predchádzajúceho súhlasu príslušných orgánov.
Rovnako je zakázané lietať s dronom aj v chránených oblastiach s tretím a vyšším stupňom ochrany prírody – toto je asi najčastejšie porušovaný zákaz na Slovensku.
Pri lietaní s dronom je vždy potrebné mať ho vizuálne na dohľad, takže spomínané obývačkové výlety nie sú v poriadku.
Považuje sa za narušenie súkromia, ak niekto lieta s dronom nad pozemkom, nad domom, pred oknom a podobne?
Samotný let nad cudzím pozemkom sa za narušenie súkromia považovať nedá, treba si uvedomiť, že vtedy sa dron nachádza vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky a nie „na“ pozemku. To by sa potom ľudia mohli ohradzovať aj proti tomu, že im nad pozemkom letí lietadlo, čo by bolo absurdné. Ak je však už aj z pohybu a polohy daného dronu jasné, že sníma váš pozemok, alebo vás konkrétne a máte pocit, že vám zasahuje do súkromia, stačí kontaktovať políciu a nechať to na nich.
Ako zistím, či ma dron natáča?
To nezistíte.
Určite sa stávajú aj nehody – padne na pozemok, na strechu a pod. Ako vtedy postupovať? Môžem cudzí dron zničiť?
Niektorí prevádzkovatelia dronov majú na nich nalepené kontaktné údaje alebo nahratý súbor na SD karte, ktorý tieto údaje obsahuje. Ak by ich neobsahoval, môžete o svojom náleze informovať v rôznych dronový skupinách na Facebooku. Ak by sa majiteľ nenašiel ani takýmto spôsobom, je potrebné ho ako nájdenú vec zaniesť na políciu. Zničiť ho rozhodne neodporúčam, nakoľko by sa jednalo o poškodzovanie cudzieho majetku.
Ak chce niekto použiť zábery z dronu, musí mať nejaké povolenie, na čo všetko sa toto povolenie vzťahuje?
Pokiaľ chce tie zábery použiť len v rámci hobby alebo osobnej potreby, napríklad zábery z dovolenky, žiadne špeciálne povolenie nepotrebuje. Ak by sa však jednalo o komerčnú činnosť, tak je potrebné, aby bol držiteľom preukazu pilota a osvedčenia na výkon leteckých prác.
Združujú sa profipiloti v nejakej organizácii?
Existujú organizácie a občianske združenia pilotov dronov, ale nenazval by som to zatiaľ nejakým komplexným, organizovaným združovaním.
Na čo všetko sa dá dron využiť, môžem si, napríklad, u vás objednať nejaké reklamné zábery, ktoré použijem? Je to legislatívne ošetrené?
Drony sa dajú používať veľmi rôzne. Väčšina ľudí ich pozná ako drony s kamerou na natáčanie videí, avšak drony sa už aj u nás vo veľkom využívajú na mapovanie, v poľnohospodárstve, na rôzne inšpekcie alebo na vytváranie 3D modelov našich hradov a zámkov.
V našom prípade sa s dronmi venujeme práve filmovaniu a reklamám a spomínané ostatné činnosti zas nechávame kolegom, ktorí sú špecializovaní práve na tie dané oblasti.
Vy ste profesionálny dronista. Ako ste sa k tomu dostali?
Ja osobne s dronmi lietam asi od roku 2015, kedy som začínal ako hobby pilot. Postupne som objavil okrem klasických aj spomínané športové FPV drony a následne som si spravil skúšky a papiere na komerčné lietanie a oba druhy dronov využívam aj na prácu.
Ako som spomínal, lietame väčšinou do reklám a pre klientov, ktorý potrebujú niečo zdokumentovať zo vzduchu. Najzaujímavejšie sú v posledných rokoch práve spomínané športové FPV drony, keďže nám dávajú možnosť robiť typy záberov, aké klasické drony nedokážu. Nemajú totiž žiadne senzory alebo stabilizáciu a ovládajú sa úplne manuálne, čo si vyžaduje aj určité množstvo tréningu a skúseností.
Existujú u nás nejaké letecké prehliadky dronov?
V minulosti sa u nás dva roky po sebe konali závody svetového pohára FAI v športových dronoch a občas sa drony objavia na niektorých technologických výstavách, ale nič vyslovene „dronové“ sa u nás, bohužiaľ, nekoná.
Pýtala sa Hena Ďurovová