Pár rokov pred župnými voľbami sa Branislavovi Becíkovi určite ani nesnívalo o tom, že to bude práve on, kto nahradí vo funkcii predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu, ktorý bol najdlhšie slúžiacim županom na Slovensku. Belica bol županom 21 rokov, teda od vzniku samosprávneho kraja, a až do 29. októbra ho nikto nedokázal poraziť. Až teraz, a postaral sa o to starosta, rebel, z Dvorov nad Žitavou.
Branislav Becík je synom exministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, ktorý zastával ministerský post od 18. augusta 2008 do 9. júla 2010 za vlády jeho straníckeho šéfa Vladimíra Mečiara (HZDS). Stanislav Becík sa preslávil aj svojou týždňovou „služobnou cestou“, keď si zbalil spací vak, priložil seno a jablká, nasadol do voza ťahanom dvomi koňmi (Max a Menneke) a vyrazil na vidiek vliať nádej pôdohospodárom, že on je s nimi. Starý voz mal navyše zakrytý zelenou plachtou s nápismi „Za roľnícku hrdosť“ či „Chránime prírodu a lesy“.
A rovnakým rebelom je i jeho syn Branislav, ktorý nielenže od začiatku kritizoval kroky súčasnej vládnej koalície, ale v čase koronavírusu stavil na odborníkmi odmietaný liek Ivermectin, ktorým za pomoci obecnej lekárky úspešne liečil ľudí vo svojej dedine, ktorí dostali COVID-19.
Občania si každým dňom budú môcť kúpiť menej a menej
Kým šéf OĽaNO Igor Matovič na komunikáciu s ľuďmi volil najradšej statusy na sociálnej sieti, Branislav Becík najradšej natáčal kritické videá, v ktorých ťal naozaj do živého. Keď povedal Becík vo videu ešte v máji minulého roka že: „Občania si z výplaty či dôchodku každým dňom budú môcť kúpiť menej a menej. Chudoba sa začne logicky len a len prehlbovať,“ vtedy zrejme ešte ani on sám netušil, ako zle bude u nás po približne roku a pol. Podľa Becíka sme u nás už vtedy zažívali veľkú infláciu, pretože masívne zdraželi nielen potraviny, ale aj benzín, nehnuteľnosti, stavebný materiál či práca. Žiaľ, jeho vtedy „kuvičie“ hlasy sa nielenže naplnili, ale prevýšili očakávania, lebo tak zle, ako je teraz, na Slovensku v jeho modernej ére ešte nebolo.
„Už dnes, pri zakladaní novej úrody pociťujeme ohromný nárast vstupných nákladov ako sú osivá, hnojivá i chémia. Z mesiaca na mesiac drahšie výrobky, a dnes máme preto najdrahšie potraviny v celej európskej únii. Náš národ kupuje z mesiaca na mesiac drahšie a predražené potraviny, ale to našej vláde, ktorá sa hrdí tým, že pracuje pre slovenský národ, žily netrhá,“ durdil sa vlani v septembri Becík, ktorý sa nikdy netajil tým, že je srdcom aj telom poľnohospodár. „Áno, bijem na poplach, lebo viem ako to dopadne. Jednou obrovskou katastrofou,“ povedal v závere ďalšieho svojho videa Branislav Becík, ktorý sa ukázal ako akýsi slovenský Nostradamus.
Branislav Becík sa nebál byť kritický voči vláde pri zastávaní si Slovákov
Dva roky stačili na to, aby sa nám všetkým otvorili oči
Branislav Becík hneď v úvode ďalšieho videa z októbra minulého roka tvrdil, že naša úžasná a podľa ich slov „demokratická“ a „antikorupčná“ vláda za prvý rok svojho fungovania premárnila o štyri miliardy eur viac ako predchádzajúca vláda. Tu však už podľa Becíka končí všetka sranda, pretože na chyby súčasnej vlády bezpochyby doplatíme nie len my, ale aj naše deti! „Dosť bolo vládnych sľubov! Dva roky stačili na to, aby sa nám všetkým otvorili oči,“ povedal Becík vo videu v apríli tohto roka, keď sa už v jeho hlave zrejme rodila myšlienka na vstup do vyššej komunálnej politiky, teda na post župana Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Súčasný nitriansky župan sa postavil za slovenských poľnohospodárov aj na konci marca tohto roka, keď v statuse napísal: „Majú nás totálne „na háku… Premiér Heger ide vyčleniť milióny eur z nášho rozpočtu na podporu ukrajinským poľnohospodárom!“ Becík nehovorí, že si netreba pomáhať, lebo to musíme, pretože je to tak správne! „Ale naši poľnohospodári mesiace prosia vládu o pomoc, že nebudú mať za čo zasiať a založiť úrodu! Čo si mám teda myslieť o vyjadreniach premiéra z jeho príspevku? Prečo si najprv nespravíme poriadok doma? Prečo si najprv nepodporíme a nezabezpečíme vlastný národ?“ skritizoval Branislav Becík nemilosrdne našich vládnych politikov.
Telom aj dušou poľnohospodár Branislav Becík nie raz poukázal na chyby vlády
Zdravie mojich obyvateľov je pre mňa prvoradé
Vtedajší starosta Dvorov nad Žitavou však nešetril vládu ani pri kritike jej opatrení počas Covidu, ba sám sa pustil do záchrany ľudí vo svojej obci. Pomohli mu jej rodáci žijúci v zahraničí, ktorí mu poslali Ivermecin. A ním za pomoci obecnej lekárky bojoval proti Covidu. Ako sa v ďalšom z videí pochválil, veľmi úspešne. „Neraz som sa vyjadril, že zdravie mojich obyvateľov je pre mňa prvoradé. Po dlhých týždňoch zháňania lieku Ivermectín som dnes odovzdal prvú várku – 500 ks do ambulancie obvodnej lekárky v mojej obci,“ prezradil Becík, ktorý bol presvedčený, že tento liek by mal byť práve v ambulanciách obvodných lekárov, a nie v nemocniciach, ako plánovala vláda.
Práve v ambulanciách sa dalo podľa neho včasným zásahom zabrániť ťažkému priebehu choroby, čo môže výrazne prispieť k znižovaniu náporu ťažko chorých na nemocnice. „S týmto liekom, na ktorý udelilo výnimku MZ SR, začíname od dnešného dňa nielen s liečením, ale aj prevenciou. To všetko pod prísnym drobnohľadom obvodnej lekárky našej obce. Čakať čo i len deň – ako to dnes vnímame od vlády – je v tejto situácii obrovský hazard!“ uviedol ivermectinový priekopník Becík, ktorému dali ďalšie dni za pravdu, pretože v jeho obci klesla úmrtnosť na COVID-19 takmer na nulu.
Branislav Becík od začiatku varoval, že to u nás dopadne obrovskou katastrofou
On je novodobý Jánošík? Nie, je to obyčajný klamár!
Je prirodzené, že Branislav Becík nemal len zástancov a priaznivcov, ale boli aj takí, ktorí mu veľmi nedrukovali. Jedným z nich bol aj Peter Cseh, ktorý nahral video s protibecíkovskou tématikou. „On je novodobý Jánošík? Nie, je to obyčajný klamár!“ skonštatoval vo videu Cseh, ktorý poprikladal aj viaceré „svedectvá“ o tom, ako starosta Dvorov nad Žitavou klame. Ako prvé poukázal na to, že Becík vraj hovoril, že už nebude na koronavírus testovať. „A práve tu je pes zakopaný. Však on nám na plné ústa klamal! A zožrala mu to polovica Slovenska. Prečo? Čo nám šibe? On nielen, že nezrušil testovanie, ale v MOM-ke ho ešte navýšil, a to sedem dní v týždni! Teda nieže nebude testovať, ale ešte ho aj navýši! A on je novodobý Jánošík? Toto je normálne?“ hovoril vo videu Becíkov kritik, ktorý sa dušoval, že všetky doklady má podložené, respektíve sú pravé a z verejne dostupných miest.
Do Becíka sa Cseh obul aj s Ivermectinom. Keď vraj zisťoval v miestnych lekárňach, či niekto od neho Ivermectin dostal, veľmi rýchlo začali byť všetci nervózni, pretože nedostali nič. A teda znovu klamstvo. Tiež to zisťoval u miestnej lekárky. „A čo myslíte, čo povedala? Koho vyliečila? Tridsať ľudí, ako hovorí pán starosta? Nie, nepotvrdila, ale začala byť veľmi nervózna. A viete prečo? Lebo dobre vedela, že keby tak spravila, tak by konala protizákonne, rovnako ako on,“ hovorí ďalej vo videu Cseh, podľa ktorého Becík navádzal na novodobý šamanizmus. „A kde sú orgány činné v trestnom konaní? Však to, čo tvrdí, že robí pán starosta, je protizákonné. Kde je lekárska komora, prečo to neskontroluje? Kde je ústav pre liečivá, prečo to neskontroluje, že naozaj sa to deje?“ pýtal sa Cseh, ktorý by na Becíka najradšej poslal na kontrolu všetky spomínané inštitúcie.
Odvážny kritik Branislava Becíka najskôr vystrčil rožky, potom stiahol chvost
Liek si nezabezpečil oficiálne, a tak bol nelegálny!?
Branislav Becík bol ale predsa len riešený za svoju neposlušnosť „trúfalosť“ liečiť ľudí Ivermectinom. Začal sa totiž o neho zaujímať nielen ŠÚKL (Štátny ústav na kontrolu liečiv), ale aj Slovenská lekárnická komora a naostatok i Nitriansky samosprávny kraj, ktorého bol vtedy poslancom. Kvôli čomu sa tak stalo nevedno, pretože odchádzajúci minister zdravotníctva Marek Krajčí vo februári po verejnom tlaku povolil doteraz najväčší dovoz liekov s účinnou látkou ivermektín. „Ak ŠÚKL vidí, že sa objavujú lieky mimo legálny liekový reťazec, zo zákona je povinný konať, preto podal podnet na vyšší územný celok,“ povedala vtedajšia riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová dôvod, prečo dali preveriť Branislava Becíka a jeho nakladanie s Ivermectinom, ktorý nezískal „legálnou“ cestou.
„Pokiaľ ten liek nebol zabezpečený oficiálnym distribučným reťazcom, tak možno to považovať za falošný liek, je tam porušených viacero ustanovení, keďže starosta nie oprávneným subjektom, ktorý môže poskytovať zdravotnú starostlivosť,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ na margo kroku starostu Becíka s Ivermectinom. „Ani po šetrení nevieme konštatovať, či starosta obce pán Becík zadovážením lieku Ivermektin ohrozil alebo neohrozil zdravie ľudí. Toto posúdenie prináleží Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv,“ vysvetlil pred vlani lekár NSK Ľubomír Ševčík, ktorý aj celú vec na ŠÚKL podstúpil na konečný verdikt. „Celá vec mala dve roviny. Pán Becík ako starosta nie je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, preto Ivermectvin, ktorý dostal, podstúpil ich obecnej lekárke, a tá teda v tom čase predpisovala ľuďom legálny medikament,“ povedal nám lekár NSK.
Pri kritike vlády bol Becík nekompromisný aj ohľadom testovania na COVID-19
Becík aj lekárka postupovali v tom čase legálne
Podľa Ševčíka takto postupovali viacerí lekári, takže voči starostovi Becíkovi župa nemohla podniknúť nič. „Nič sme nemohli podniknúť ani voči lekárke, ktorá liek dostala, pretože v tom čase sa mohol predpisovať a, podľa niektorých ľudí, im aj pomohol. Výnos ministra síce neskôr tento liek zakázal, ale v tom čase, opakujem sa, bol legálne predpisovaný,“ uviedol ďalej hlavný lekár NSK, ktorý Becíka za jeho krok s Ivermectinom neviní. „My sme nemali žiadny zákonný dôvod ho nejako trestať. Starosta činil v dobrej vôli, pretože liek dostal v dobrej vôli ho podstúpil lekárke, ktorá ho tiež v dobre vôli dávala pacientom, pričom mnohým to i pomohlo,“ uzavrel Ľubomír Ševčík kauzu Ivermectin a Becík, čím zrejme zatvoril ústa aj Becíkovmu kritikovi Csehovi. Kruh sa teda uzavrel tým, že úrady si prehadzovali problém ako horúci zemiak, pričom Becík a lekárka urobili v tom čase všetko úplne legálne.
„Ospravedlním sa im, ak dvihnú rite zo svojich úradov, vrátane celej vlády a prídu sa ospravedlniť ľuďom po Slovensku, ktorí prišli o svojich blízkych zbytočne a to kvôli ľahostajnosti vládnych predstaviteľov,“ povedal po prepuknutí kauzy a záujme štátnych inštitúcií vtedajší starosta Dvorov nad Žitavou, ktorý z toho celého teda vyviazol bez skrivenia vláska na hlave.
Branislav Becík sa teraz stal nitrianskym županom, ktorý má s krajom veľké plány. Ľudia vo Dvoroch nad Žitavou si ho obľúbili a na svojho starostu nedajú dopustiť. Ako dopadne ako predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja? Tromfne svojho predchodcu a bude županom viac ako jeho 21 rokov? Bude stáť aj tu za obyvateľmi kraja a biť sa za nich (a v ich prospech) ako lev? To všetko ukážu až najbližšie mesiace a roky.
Dodo Púchovský