Dnes sa koná na Slovensku referendum. Občania v ňom môžu odpovedať budú na otázku, či súhlasia s tým, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR.
Svoju voľbu do referendovej urny už vložil aj Branislav Becík, aj poslanec Peter Oremus. Takto to vyzerá na referende v Nitre.
Účasť v referende je v Nitre zatiaľ nízka. V okrsku číslo 18 na Základnej škole Cabajská prišlo doteraz z 820 zapísaných voličov len zhruba 20. „Na prvého voliča sme čakali skoro pol hodinu,“ informoval agentúru SITA zapisovateľ referendovej komisie Tomáš Holúbek. Ako ďalej dodal, zatiaľ chodili najmä starší ľudia. V susednom volebnom okrsku s číslom 17 je účasť o trochu lepšia, zo 685 zapísaných voličov prišlo doteraz 61.
V Nitre pre referendum evidujú 63 585 oprávnených voličov. Šesť ľudí požiadalo o voľbu zo zahraničia. Mesto vydalo spolu 416 hlasovacích preukazov. Otvorili 72 okrskov, pričom jeden špeciálny spadá pod Okresný úrad v Nitre a určený je pre ľudí s COVID-19. Komisia za covidovými pacientmi chodí s urnou, do ktorej vhodia svoj referendový lístok.
Trenčiansky kraj
Trenčiansky župan a poslanec Národnej rady SR Jaroslav Baška (Smer-SD) dúfa, že najväčšie percento účasti v dnešnom referende bude mať Trenčiansky kraj. Uviedol to pre agentúru SITA krátko po tom, čo absolvoval referendový akt vo svojej rodnej obci Dohňany (okres Púchov) v spoločnosti svojej manželky. Baška je medzi predsedami vyšších územných celkov jediným predstaviteľom strany Smer-SD, ktorá referendum iniciovala. „Samozrejme verím, že toto referendum by mohlo byť úspešné, lebo ľudia sú nahnevaní. Každopádne by som si želal, aby najväčšie percento účasti bolo práve v Trenčianskom kraji. Nerobili sme si vopred žiadne prieskumy podľa jednotlivých krajov, ale je to na ľuďoch, či využijú možnosť zúčastniť sa plebiscitu,“ poznamenal Baška. On sám považuje referendum za najvyššiu formu priamej demokracie. „Možnosť zúčastniť sa referenda by mal využiť každý občan. Ak ju totiž nevyužije, potom už neexistuje jednoduchší a priamejší spôsob vyjadrovať sa k veciam verejným,“ dodal trenčiansky župan.
Bratislava
Dnešná účasť na referende v bratislavskej Petržalke bola približne tri hodiny po otvorení volebných miestností oproti komunálnym voľbám zatiaľ nízka. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka volebnej komisie okrsku číslo 55 v Základnej škole Žehrianska Slavka Vantová. „Nemáme žiadne rady, vôbec sa nečaká, všetko ide hladkým priebežným spôsobom,“ priblížila s tým, že predbežná účasť okolo 10:00 predstavovala zhruba dve percentá. V petržalskej volebnej komisii evidujú zatiaľ prevažne starších ľudí, ale voliť chodia aj mladšie rodiny s deťmi. Podľa Vantovej sa voliči v porovnaní s októbrovými voľbami menej pýtajú. „Oproti komunálnym voľbám je to dosť jasné, niektorí ľudia sa sem však chodia tak trocha porozprávať,“ skonštatovala. Narušenia zatiaľ nezaznamenali, riešili však jeden problém s neaktuálnym dokladom totožnosti. „Keďže je teraz trochu problém s vydávaním občianskych preukazov, niektorí ľudia ich nemajú aktuálne. Niektorí sú si toho vedomí, niektorí nie,“ dodala Vantová.
Banská Bystrica
V porovnaní so spojenými októbrovými voľbami je účasť na referende počas prvých dvoch hodín nízka. Pre agentúru SITA to uviedol predseda volebnej okrskovej komisie číslo 62 v Základnej škole Narnia v Banskej Bystrici Pavel Legíň. Nízku účasť potvrdili aj zástupcovia ďalších okrskových komisií v tejto škole. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková, nemajú doteraz žiadne informácie o prípadných incidentoch, alebo iných problémoch v referendových miestnostiach v rámci Banskobystrického kraja. „V niektorých obciach máme problémy s dodávkami elektrickej energie, práve zisťujeme rozsah. Všetky okrskové volebné miestnosti však boli otvorené,“ uviedol pre agentúru SITA podpredseda okresnej komisie pre referendum Miroslav Bancík s tým, že ide o 129 okrskov v rámci okresu Banská Bystrica. „Z celkom 847 zapísaných voličov prišlo do deviatej hodiny hlasovať 13 ľudí, čo je skutočne málo,“ uviedol Legíň s tým, že prvý hlasujúci čakal už o 07:00 rovnako ako aj v októbri. Pre hlasovanie v referende je v Banskej Bystrici v sobotu 21. januára 2023 od 07:00 do 22:00 otvorených 78 volebných okrskov a volebných miestností.
(SITA, nn)