V druhom kole prezidentských volieb Petr Pavel porazil Andreja Babiša o vyše 16 % a stal sa novou hlavou Českej republiky, kde vystriedal odchádzajúceho Miloša Zemana.
Česi Zemanovi vyčítajú viacero prešľapov a jeho ďalšiu kariéru sťažuje aj fakt, že funguje na invalidnom vozíku.
Babišovi zase verejná mienka vyčíta hlavne populizmus a vyslovené lži. Vraj ho volili v tých najchudobnejších regiónoch. Na margo Babišových voličov sa vyjadril aj český minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka. „Som presvedčený, že časť voličov, ktorí Andreja Babiša volili, uverila niečomu, čo je lož. Potom tam sú samozrejme ľudia v zložitej životnej situácii, ktorí žijú napríklad v dlhodobo štrukturálne postihnutých regiónoch ako Moravskosliezsky kraj, a tam samozrejme beriem ako veľkú osobnú zodpovednosť i zodpovednosť vlády, aby sme do tých regiónov dokázali priniesť lepšiu perspektívu,“ povedal Jurečka pre týždenník Respekt.
Našincovi azda aj mimovoľne napadne paralela s našimi zaostalými regiónmi s vysokou mierou nezamestnanosti a nízkou mierou vzdelanosti, kde sa tiež darí protestným hlasom. Kde sa ľudia v zúfalstve uchyľujú k voľbe extrémistov, či si radšej želajú opätovný návrat Róberta Fica. Pretože eufemizmy Jurečkovho typu ich proste neuspokojujú, ani im už nie sú schopní uveriť.
Novozvolenému českému prezidentovi sa ponáhľali gratulovať jednak český premiér Petr Fiala a jednak aj naša prezidentka Zuzana Čaputová.
Niektorí tieto gestá vysoko hodnotia, iní porovnávajú súčasnú politickú scénu k treťotriednym influencerom, ktorí sa vykašľali na všetky protokoly a pletú si súkromie s verejným účinkovaním. Počula som aj hlasy, ako Čechom ich nového prezidenta závidíme, aj opačné, že by sme s nimi nemenili.
S účinkovaním Zuzany Čaputovej sú spokojní hlavne liberálni voliči, ktorým jej verejné vystúpenia hlavne po dvojitej vražde pred gay barom Tepláreň proste imponovali. Konzervatívny volič však s našou pani prezidentkou veľmi spokojný byť nemusí. Nie je vydatá, verejne sa ukazuje s partnerom a v zahraničí ani netušia, či máme prezidentku, alebo prezidenta. Naproti tomu Petr Pavel ako bývalý generál pôsobí vyslovene impozantne po boku so svojou zákonitou manželkou a so zdržanlivou rétorikou.
Samotní Česi však veľký rozdiel medzi politikou Čaputovej a Pavla nevidia a aj spoločne strávená volebná noc naznačuje, že títo dvaja politici majú k sebe hodnotovo blízko. Zlé jazyky dokonca hovoria, že ich „dosadila jedna agentúra“.
Prvé kroky Petra Pavla na hrade sú minimálne neštandardné. Nedôveruje bývalej Zemanovej ochranke a tak používa vlastnú. A dokonca chce skoncovať aj s tradíciami, ktoré sa udržiavajú od nepamäti. Petr Pavel sa vyjadril, že si neželá, aby sa jeho portréty vešali na steny, povedzme v školách, ani aby figurovali na známkach.
Pritom Čaputovú na známkach máme dokonca aj my. Aj keď nie všetci sme z toho vyslovene nadšení.
A ďalšia chyba krásy impozantného bývalého generála je jeho komunistická minulosť. Nerozhodnutým voličom sa ju snažil vysvetliť aj prostredníctvom listu.
Mirek Bena prvé kolo ani nebol voliť. V druhom kole volil Petra Pavla a myslí, že Pavel bude dobrý prezident a rozhodne lepší ako Babiš. Tiež si myslí, že svet Pavla bude rešpektovať.
„Som zo severných Čiech, viem, že spústa ľudí aj v mojom okolí volila Babiša. Nechceli, aby prezidentom bola guma, vojenská je celá jeho rodina. Generálovi som aj písal. Neviem, či mi odpovedal on, či jeho štáb,“ povedal Mirek, ktorý nám poskytol list Petra Pavla.
„Dobrý deň, Mirek, rešpektujem Vaše rozhodnutie. Avšak musím sa ohradiť proti vášmu obvineniu z manipulácií. Nikdy som nikým zámerne nemanipuloval. Moje vyjadrenie k členstvu v KSČ vrátane transparentného zverejnenia všetkých informácií nájdete na generalpavel.cz.
Vnímam, že pre mnohých je moje štvorročné členstvo v KSČ pred rokom 1989 akási stigma. Akúkoľvek stigmatizáciu a traumatizáciu som vždy považoval za škodlivú. Sme ľudia a robíme chyby. Záleží ale, ako sa k tej chybe postavíme. Vždy som rešpektoval pravidlo druhej šance. A omnoho lepšie som vnímal ľudí, ktorí dostali druhú šancu a využili ju, ako tých, čo tvrdili, že v živote žiadne chyby neurobili a nemajú žiadne temné stránky. Záleží na ľuďoch, ako si to vyhodnotia. Pre niekoho môže byť moje prednovembrové členstvo v KSČ diskvalifikujúce. Tým, ktorí budú o tom aspoň trochu premýšľať a posudzovať moje štvorročné členstvo v KSČ, kam som vstúpil vo veku dvadsaťjeden rokov vplyvom nedostatku skúseností a informácií v pomere ku mojim tridsiatim rokom práce po revolúcii, asi dôjde, za akými hodnotami som stál a pevne stojím, Majte sa krásne, “ stojí v liste adresovanom nerozhodnému voličovi Mirkovi zo severných Čiech.
Autorka: Renáta Bogdániová
Medailónik
Ing. Renáta Bogdániová sa narodila v Rimavskej Sobote do rodiny poľnohospodárskeho technika a manažérky. Študovala technickú priemyslovku v Banskej Bystrici a manažment na Žilinskej Univerzite. Na katolíckej škole v Rožňave ukončila štúdium výtvarného umenia. Udržuje priateľské styky s viacerými slovenskými spisovateľmi, básnikmi aj výtvarníkmi. Regionálnemu spravodajstvu sa venuje od roku 2014. Vystriedala viacero online aj printových médií Naposledy pracovala pre bulvárny denník Plus 1 deň. Od roku 2020 žije a pôsobí v Bratislave. Je vydatá 22 rokov a má jednu dospelú samostatnú dcéru.