Vláda namiesto riešenia urgentných problémov Slovenska sa utápa vo vzájomných sporoch. Počas nich môže skolabovať slovenské zdravotníctvo, lebo je finančne poddimenzované.
„Minister zdravotníctva Lengvarský sľúbil do konca júna predstaviť zdravotníkom návrh na zvýšenie platov. Od sľúbeného termínu ubehol viac než týždeň a zdravotníci nielenže nemajú viac peňazí, ale vláda nepredstavila ani len víziu vyšších platov,“ uviedol podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru Richard Raši.
Ponúka aj jednoduché riešenie. „Peniaze pre zdravotníkov v schválenom rozpočte sú. Spolu 717 miliónov je v rezerve na negatívne vplyvy pandémie a tieto prostriedky je možné ihneď využiť, bez negatívneho vplyvu na štátny rozpočet. Za stranu HLAS – SD som už dvakrát podal návrh presunúť z uvedenej rezervy pol miliardy eur priamo do zdravotníctva na platy zdravotníkov, aby nám nedochádzali a zostali pri lôžkach našich pacientov. Vládna koalícia to však dvakrát odmietla,“ upozornil Raši.
Dodal, že sa začína ďalšia vlna pandémie, nemocnice pre nedostatok personálu opäť odkladajú plánované zákroky a pokiaľ rýchlo zdravotníkov nestabilizujeme výrazne vyššími platmi, budú naďalej zo slovenského zdravotníctva odchádzať.
Strana HLAS podporila zdravotníkov, ktorí dnes ostro vyzvali vládu, aby začala ich situáciu riešiť.
Zástupcovia sestier a záchranárov (Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, odborové organizácie ZZS Bratislava a ZZS Košice) a zástupcovia ďalších 14 profesií v zdravotníctve (Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov a Slovenská komora fyzioterapeutov) očakávali splnenie verejného prísľubu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, členov Výboru NRSR pre zdravotníctvo, ako aj predstaviteľov Vlády SR, že do 30.06.2022 bude predstavený konkrétny návrh úpravy miezd zdravotníckych pracovníkov s jasne definovaným termínom, od kedy budú mzdové koeficienty jednotlivých zdravotníckych profesií upravené.
Bohužiaľ, do konca júna tohto roka sa zdravotníci žiadneho finálneho návrhu nedočkali. Bez jasného vysvetlenia.
Stavovské a odborové organizácie v zdravotníctve opakovane upozorňujú na obrovský nedostatok pracovných síl v zdravotníctve. Zatiaľ čo v okolitých krajinách prejavili vlády vysokú mieru pochopenia pre zlepšenie odmeňovania zdravotníkov bez toho, aby sa museli niekomu doprosovať, predstavitelia našej krajiny ignorujú požiadavky zdravotníkov.
Namiesto konkrétnych riešení sú slovenskí zdravotníci svedkami naťahovania času, napriek tomu že dali kompetentným od februára do júna nerušených päť mesiacov na prípravu plánu stabilizácie zdravotníckeho personálu.
(ts)