Denne mi píšete, čo všetko by ste sa radi spýtali nášho expremiéra a predsedu strany SMER-SD. Áno, pohľad na politiku v regiónoch je podstatne iný ako v Bratislave, a aj preto som sa rozhodla položiť pár otázok, aj tie, ktoré kladiete najčastejšie, práve jemu. Nech sa páči, JUDr. Robert FICO.
Sľúbili ste nám referendum o predčasných voľbách. Vieme, prečo to zlyhalo, ale nezlyhali ste aj vy ako strana tým, že sa nezrealizovalo? V akom stave je to vlastne teraz, čo s tou podporou viac ako 600 tisíc ľudí?
Za zmarenie referenda je v plnej miere zodpovedná prezidentka Z. Čaputová. Nejde o žiadne vyhováranie sa, je to fakt. Podanie na Ústavný súd SR spolu s odôvodnením, ktoré bolo súčasťou podania, je jasné, chcela zastaviť referendum stoj čo stoj a napomôcť tejto zúfalej amatérskej vláde, aby bola pri moci čo najdlhšie.
Aj druhý pokus skončil neúspešne, prečo? To nevie niekto fundovane položiť dve zásadné otázky?
Riešenie je jednoduché. Námietku voči vzájomnej podmienke pri referendových otázkach sa dá vyriešiť tak, že budú pripravené dve petície na dve referendá konané v jeden deň. Podstata je inde, v snahe pani prezidentky torpédovať všetky návrhy, ktoré ústavným spôsobom skrátia súčasné volebné obdobie. Bolo by naivné sa domnievať, že pani prezidentka nebude hľadať stále nové dôvody, ako prekaziť najdemokratickejšie spôsob vyjadrenia vôle občanov, ktorým je referendum.
Najnovšie vyšlo na povrch, že trestné stíhanie vo veci pytliactva bolo nezákonné. Likvidujú sa takto politickí oponenti, čo je cieľom takejto diskreditácie? Je to Vaša osoba alebo strana?
Išlo o akt štátneho terorizmu. Došlo k viacerým porušeniam zákona vrátane trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, či marenia spravodlivosti. Cieľom nahrávok bolo vyhotoviť záznamy, ktoré by sa použili ako dôkazy na politickú diskreditáciu ľudí. V momente, kedy zistili, že tieto záznamy neobsahujú nič nezákonné, pustili záznamy do médií, čím došlo k ďalšiemu hrubému porušeniu zákonov. Je to niečo neslýchané v demokratickej spoločnosti, a preto sme dali podnet na Európsku komisiu, aby sa týmto prípadom zaoberala.
V nezákonných odposluchoch ste hovorili o covide. Že vraj to nebola taká chrípočka. Poviete nám, ako ste toto ochorenie prežili, liečili ste sa aj nejakými liekmi, akými?
Viete, každý má právo na súkromie vrátane informácií o zdravotnom stave a malo by sa to rešpektovať. Poviem vám to isté, čo ste mohli počuť v odposluchoch, priebeh to malo ako stredne silná chrípka.
Prečo sa vlastne nedáte očkovať? Viem, že mnohí členovia Smeru očkovaní sú, Vy máte z tohto konkrétneho očkovania strach?
Každý má právo rozhodovať o svojom tele a ja nepovažujem za vhodné, aby som sa zaočkoval. Očkovaniu neverím, veď počúvajte, čo hovorí šéf Pfizeru. Očkovaní sa vraj musia pripraviť na dlhoročné očkovanie. Čo iné, ako biznis, to môže byť?
Faktom však je, že som Vás nikdy nepočula navádzať ľudí, aby sa očkovať nedali. Hovoríte o dobrovoľnom, nepovinnom očkovaní proti covidu, prečo?
Vždy budeme zdôrazňovať dobrovoľnosť v očkovaní, nechávame to ako slobodné rozhodnutie každého z nás. Nijako nebagatelizujeme nebezpečenstvo, ale odmietame šikanovanie neočkovaných. Aj náš stranícky snem, ktorý sa konal 17.novembra na Bratislavskom hrade ukázal, ako zodpovedne pristupujeme k súčasnej situácii. Prebiehal v režime OTP a každému, kto sa rozhodol pre testovanie, sme preplatili náklady, ktoré mu s testovaním vznikli.
Myslíte si, že sa táto pandémia dá manažovať aj inak? Ak áno, prečo jednoducho teraz strany medzi sebou nespolupracujú, aby sa konečne celá situácia upokojila?
Určite sa dá a musí sa manažovať inak. Procesných chýb tejto vlády je obrovské množstvo. Od absencie komunikácie s predstaviteľmi lekárov, ktorí sa márne snažili stretnúť s premiérom Hegerom od augusta a už je december, po nezvládnutie starostlivosti o práve nakazeného pacienta. Protokol, ako postupovať po zistení ochorenia, pripravilo ministerstvo zdravotníctva až v poslednom čase po našich viacerých upozorneniach. To, že prvé kľúčové dni ochorenia pozitívny pacient bezradne behal po internete a zháňal si „babské“ recepty na vyliečenie, je veľkým zlyhaním tejto vlády. Ministerstvo zdravotníctva potrebuje ako soľ na svojom čele tvrdého manažéra, ktorý nastaví všetky procesy tak, aby sa zachránilo čo najviac ľudských životov.
Ktoré opatrenia vlády považujete za dobré, a ktoré za nezmyselné? Prečo sú všade vo svete rovnaké, aspoň podľa toho, čo vidíme a čítame v médiách?
Protokol ako postupovať, keď sa pacient dozvie, že je pozitívny, bolo správne pripraviť, ale malo sa to urobiť oveľa skôr. Nemastný-neslaný lockdown, kedy si SaS uplatnila právo veta a školy zostali otvorené, sa mi javí ako nezmysel. Rodičia sedia poctivo doma na home officoch a ich deti sa denne stretnú so stovkou spolužiakov v škole. Úplne nelogické a mohol by som pokračovať ďalšie dve hodiny.
Manželia ŽILÍKOVCI: Súčasní liberáli idú cestou zla, staré veci sú svedectvom hodnôt našich predkov
Nedávno nám minister financií predstavil svoju daňovú reformu, čo si o nej myslíte? Ak by sa stalo, že by boli tieto zmeny prijaté, budú platiť aj v prípade, že by ste znova boli vo vláde?
Igor Matovič pravidelne prichádza so „skvelými“ nápadmi, či už to bola atómová bomba na covid v podobe povinného plošného testovania, ktoré prinieslo množstvo novonakazených alebo očkovacia lotéria, ktorá nasrdila celú spoločnosť kvôli bohapustému mrhaniu miliónov eur. Vieme, ako dopadlo jedno aj druhé. Podobne to bude aj s daňovou reformou.
Ľudia mimo Bratislavy často ani netušia, kto sú poslanci, ktorí sedia v parlamente. Volia často ľudí z regiónov, ktorí sú na nezvoliteľných miestach, a potom nemajú žiadnu spätnú väzbu, a v podstate ich politika prestáva baviť. Nie je čas konečne zmeniť náš volebný systém, ktorý už v čase Mečiara politici toľko kritizovali?
My sme zmene volebného systému otvorení, ale úprimne povedané, táto téma nie je teraz na programe dňa. Pozorne sledujem nedávnu iniciatívu ZMOS-u, ktorá prišla s plánom zorganizovať veľkú petíciou za vytvorenie viacerých volebných obvodov.
Nemôžeme predsa ľudí nútiť, aby si dali GMO do tela v podobe vakcíny, hovorí poslanec Patrik Linhart
Mnohí začínajú uvažovať o tom, že dajú hlas vo voľných malým stranám. Existuje nejaká, s ktorou by ste si vedeli možno predstaviť spoluprácu a možno im nejako pomohli zviditeľniť sa a pritiahnuť tak do politiky nových ľudí?
V parlamente funguje niekoľko výrazných osobností, ktoré fungujú v parlamente takpovediac na“ voľnej nohe“, s ktorými sa mi spolupráca javí ako zmysluplná. Ako ste mohli zaregistrovať z našich tlačových besied, osvedčila sa nám spolupráca napríklad s Tomášom Tarabom.
Čakajú nás zrejme smutné Vianoce, čo by ste našim čitateľom odkázali? Existuje nádej na optimizmus?
Vianoce sú sviatkami pohody a pokoja v rodinnom kruhu. Rodina vždy bola a je filtrom a obranným valom pred problémami vonkajšieho sveta. Preto Vianoce, ktoré strávime so svojimi najbližšími, sú vždy krásne a prinášajú nám všetkým vnútorné uspokojenie. Rád by som odkázal vašim čitateľom, aby prežili Vianoce v pohode a radosti a o to intenzívnejšie si vážili každú chvíľu strávenú so svojimi blízkymi.
A po Vianociach verím, že sa zobudí aj naša spiaca prezidentka a že budú urobené všetky kroky k predčasným voľbám, ktoré sú jediným riešením rozkladu štátu.
Pýtala sa Hena Ďurovová