8.7 C
Nitra
sobota, 16 novembra, 2024

Rockový muzikant pestuje netradičné rastliny

„Chlupatý kaktus mám tak rád, je to můj zelený kamarád,“ spieva si možno každé ráno Chrenovčan (49) Martin Sýkora (Sixo). Rockový muzikant, ktorého môžete poznať najmä vďaka kapele Alalya, má netradičného koníčka. Pestuje kaktusy.

Rockový muzikant pestuje netradičné rastliny
Martin Sixo Sýkora
Martin, ako si objavil čaro kaktusov?

V šiestej triede na základnej škole som sa šiel so spolužiakom, novopečeným a patrične hrdým členom Kaktusového klubu v Nitre vtedy ešte pri VŠP, pozrieť na výstavu kaktusov v internáte Mladosť v Nitre. A sme doma …. Pripomeniem, že sa písal rok 1984 – moje nervyy 🙂

Bola to láska na prvý pohľad, čím ťa očarili?

Netradičné rastliny, rozkvitnuté, zrovnané vedľa seba, popri nich všetky tie latinské názvy lietajúce vzduchom akoby nič – všetko to zapôsobilo naraz.

Rockový muzikant pestuje netradičné rastliny
Rastlinkám sa darí aj na balkóne, Martin sa každý rok rád pochváli ich nádhernými kvetmi. Foto: MS
Pamätáš si aj na svoj úplné prvý kaktus, ktorý si si doniesol domov?

Bolo to niečo z rodov Mammillaria, Rebutia, teda takých rastlín pre začiatočníkov, ktoré sa ľahko pestujú a bezproblémovo kvitnú. Ten úplne prvý si ale po rokoch veru nepamätám. V tých mojich začiatkoch sa určite niekde mihla  Mammillaria gracilis a nejaká tá Opuntia, z črepníka položeného niekde na poschodí v paneláku.

Hm, z vlastných skúseností viem, že kaktusy jednoducho nekvitnú, teda, aspoň tie moje stále nie. Či kvitnú?

Vďaka starším kaktusárom v klube som bol nasmerovaný v začiatkoch k rastlinám, pri ktorých bol úspech v kvitnutí viac menej istý. Momentálne je na trhu možnosť kúpiť pekné rastlinky, nadupané od veľkopestovateľov z južných krajín, no človek, ktorý si taký v obchode kúpi, sa veľakrát stretne s rozčarovaním. Práve pre to (ne)kvitnutie. Tieto rastliny sú naučené na iné podmienky, v našich podmienkach sa musia aklimatizovať, čo nie vždy laik pochopí. Vidím kaktus – musí kvitnúť. Treba povedať, že kaktusárenie si vyžaduje veľa trpezlivosti.

Ako si sa teda stal ozajstným kaktusárom?

Radím sa ku kaktusárom „balkónovým“, keďže som mal vždy k dispozícii „iba“ balkóny. Úvodzovky sú na mieste, existujeme aj tzv. „ okenní“ kaktusári, čo znamená niečo ako  „ pred oknom, za oknom“.

Ako si hovorí každý, koho chytil tento koníček, už nebudem vysievať, maximálne ešte tieto, a stačí… 😊 Aj ja vysievam nové rastlinky každý rok už iba z pasie. Pár druhov z vlastných semien, ktoré pozberám a doplním nimi zbierku.

Niektoré si vypestuješ, odkiaľ sú ostatné?

Ako som spomínal, niektoré z vlastných výsevov, niektoré som získal na stretnutiach od kolegov, iné zasa zo zahraničných shopov, špecializujúcich sa na tieto rastlinky.

Ak ťa niekto sleduje na facebooku vie, že sa každý rok pochváliš úžasne rozkvitnutými rastlinami. Ako to robíš, že ti tak kvitnú?

V podstate stačí pochopiť, čo treba zabezpečiť konkrétnemu druhu v kultúre. Odkiaľ pochádza, či obľubuje exponované miesta, či rastie v tieni, na akom podklade, či má radšej humózny substrát, či naopak striktne minerálny. Pre laikov je dobré na začiatku vedieť, za koľko dorastie kaktus do kvetaschopnej veľkosti. Najdôležitejším aspektom, ktorý má vplyv na kvitnutie či nekvitnutie, je zimný odpočinok podľa druhu.

Koľko rokov má tvoj najstarší kaktus?

Medzi moje najstaršie rastlinky patria pravdepodobne  Astrophytá a Ariocarpusy, niektoré rastlinky majú viac ako dvadsať rokov. Záleží od rodu, kedy dosiahne kaktus už spomínanú kvetaschopnosť. Niektoré dajú na seba čakať desať a viac rokov, niektoré zakvitnú za dva, tri roky.

Vypestoval si si aj nejaký mimoriadne vzácny kus?

Vyšší kredit má vždy kaktus s miestom určenia zberu v prírode. Po čase k tomu dospeje každý priaznivec kaktusárenia. Je to iné, keď človek vie, že konkrétna rastlina je zo semien južne od Huasca, v Atacame Chile. Vysoký kredit majú medzi nami rastlinky pravokorenné, teda také, ktoré sa obtiažne pestujú na vlastných koreňoch. Tieto sa často pre uľahčenie a urýchlenie kvitnutia, na získanie semien, vrúbľujú na silné podnože.

Je zaujímavé spomenúť , že aj pestovanie kaktusov má svoje „módne vlny“. Striedajú sa obdobia, keď sa dostane do popredia jeden druh resp. novinka v druhu, následne po odznení prvotného ošiaľu, ho nahradí zasa niečo iné.

Je pravda, že kaktus kvitne iba niekoľko hodín?

Ako ktorý. Kaktusármi prehliadané veľkokveté Echinopsisy, moji obľúbení Psíci, vydržia kvitnúť iba počas dopoludnia a noci. Iné druhy, naopak, kvitnú viac dní za sebou, prípadne dokážu kvitnúť vo vlnách.

Môžeme ich v našich podmienkach pestovať aj vonku?

Môžu, keďže zmeny teplôt medzi dňom a nocou im veľmi vyhovujú.  Dokonca aj u nás sa pestujú mrazuvzdorné kaktusy celoročne na vydrenážovaných skalkách. Jediné, čo nerobí kaktusom dobre, je vlhkosť. Kaktus dokáže človek ťažko vysušiť, no ľahko ho dokáže zničiť preliatím. Treba si uvedomiť, že v našich podmienkach zimná dormancia, preventívne zastavenie rastu v nepriaznivom období roku, trvá v pohode päť mesiacov, keď nedostanú ani kvapku vody, a nemajú s tým žiadny problém. Naopak, akákoľvek „dobre mienená“ zálievka v zimnom období má za následok skazu .

Koľko máš v súčasnosti doma, podotýkam, že v panelákovom byte, kaktusov?

Podľa mňa málo, ešte by sa našlo nejaké miestečko.

Podľa manželky, hádam aj dosť !?   😀

Pripravila: Hena Ďurovová, foto archív MS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články