Rodinné poradne fungujú vyše roka. Za ten čas poskytli 3026 konzultácií a pomohli 977 individuálnym klientom. Sú k dispozícii v piatich mestách na Slovensku – v Nových Zámkoch, Trnave, Žiline, Košiciach a v Humennom. Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa na odborníkov ľudia obracajú, patria popri manželských a partnerských problémoch tiež osobnostné a rodinné vzťahové problémy. V stredu o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.
Rodinné poradne môže navštíviť každý, kto cíti, že potrebuje pomoc. Odbornú pomoc v rodinných poradniach poskytujú psychológovia, sociálni pracovníci či profesionáli z radov právnikov a pedagógov. „Pomáhame stovkám ľudí riešiť rodinné, osobné či vzťahové problémy, čím sme zabránili vážnym následkom a eskalácii týchto situácií. Je dôležité problémom predchádzať a táto skúsenosť potvrdzuje, že naše preventívne opatrenia v oblasti rodinného poradenstva sú úspešné, a je potrebné ich ďalej rozvíjať a podporovať,“ uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.
Viac ako polovicu z poskytnutých konzultácií z hľadiska odbornosti malo psychologické poradenstvo. Ľudia vyhľadávali pomoc pre sebapoznanie a rozvoj osobnosti, ale aj pre riešenie rôznych životných situácií. Nasledoval záujem o manželské a partnerské problémy, pri ktorých pracovníci zaznamenávali problémy s nedôverou vo vzťahu, komunikačné bariéry, neschopnosťou počúvať sa navzájom, či závislosťou na sociálnych sieťach a pocitmi odcudzenia vo vzťahu. Na druhom mieste bol záujem o sociálne poradenstvo. Išlo o problémy v v manželstve, partnerstve či ekonomické problémy. Tretiu oblasť tvorilo poradenstvo v právnych problémoch, ktoré súvisia s rozvodom.
(tasr)