Keď sa pred niekoľkými dňami objavila informácia rešpektovaného amerického novinára Seymoura Hershe o tom, že za vlaňajším výbuchom plynovodu Nord Stream stoja Spojené štáty, vyvolalo to celosvetový rozruch.
Oficiálne miesta v USA túto verziu udalostí zásadne odmietli, Hersh sa stretol s kritikou, ako aj obdivom za jeho zistenia. Nikto ho ale nezatvoril do väzenia a ani nedostal pokutu za diskreditáciu americkej armády. Keby bol ale Hersh občanom Ruska a publikoval by obdobné zistenia o nejakej takej aktivite ruských síl, väzeniu by pravdepodobne neunikol.
Nie je dôvod idealizovať si Spojené štáty (Assange, Guantánamo a pod.), alebo nás ako celé západné spoločenstvo. Máme veľa problémov a nedostatkov, ale takéto zásadné rozdiely medzi nami a Ruskom by nám nemali unikať.
Obhajcovia Ruska by si mali uvedomiť, že Rusko skutočne neponúka lepšiu alternatívu spoločenského života a práve jeho prístup k odlišným, ako oficiálnym názorom, je toho príkladom. Napríklad, manželia Ovčinnikovovi z Krasnodaru sa v reštaurácii rozprávali kriticky o operácii na Ukrajine a jeden z hostí, ktorý ich počul, na nich zavolal bezpečnostné zložky. Manžel bol odsúdený na 15 dní väzenia a manželka dostala pokutu 1 000 rubľov za diskreditáciu armády. Stepan Kosolapovov z Novorosijska dostal pokutu 40 000 rubľov za účasť na pacifistickej demonštrácii. Oleg Anšakov z Astrachánu napísal na sociálnej sieti komentár, v „ktorom spochybnil vhodnosť vykonania špeciálnej operácie na Ukrajine.“ Súd ho za „diskreditáciu ozbrojených síl“ odsúdil k pokute 30 000 rubľov.
Podobných prípadov je skutočne veľa a tento zásadný rozdiel v prístupe k oponentom moci v Rusku a na Západe by nám nemal unikať.
Zdroj: Roman Laml fb