5.9 C
Nitra
piatok, 15 novembra, 2024

Rozdeľovanie ľudí politikmi pokračuje. Očkovaných a neočkovaných vystriedali „proruskí“ a „proukrajinskí“ Slováci. Kto to konečne zastaví?

To, čo sa deje na Ukrajine je strašné, strašné je však aj to, čo sa deje okolo celej situácie. Názorová hystéria totiž panuje na jednej i druhej strane čo opäť delí našu spoločnosť rovnako ako COVID-19. A opäť je tu blokovanie názorov, ktoré sa nezhodujú s tými aké šíria naši vládni politici a ich „odborníci“. Zašlo to až tak ďaleko, že ten, kto má iný názor bude zaň aj „spravodlivo“ potrestaný!

Rozdeľovanie ľudí politikmi pokračuje. Očkovaných a neočkovaných vystriedali „proruskí“ a „proukrajinskí“ Slováci. Kto to konečne zastaví?
Zdroj: fb

Vojenský útok Ruska na Ukrajinu rozhneval prakticky celý svet a na Slovensku zdvihol obrovskú vlnu solidarity s naším východným susedom. Na druhej strane, našli sa u nás aj takí, ktorí útočia na všetko ruské. A to doslova „bez ladu a skladu“, pričom im stačí aby dotyčný človek bol Rus. A nezáleží na tom, či odsudzuje vojnu na Ukrajine alebo nie. Svoj názor na to vyslovil v blogu na bystricanoviny.sk novinár Miro Toman, ktorý sa však na celú problematiku pozrel aj z iného uhla pohľadu.

Opäť platí to známe gottwaldovské heslo „Kto nejde s nami, ide proti nám“

Miro Toman chápe, ba teší ho, že po vojenskom útoku Ruska na Ukrajinu sa u mnohých Slovákov prejavila prirodzená vlna solidarity s naším východným susedom. „Každá vojna je sviňa, ktorá prináša utrpenie najmä nevinným ľuďom,“ konštatuje v úvode. „Stalo sa u nás zvykom, že „facebookoví Slováci“ sa na svojich profiloch radi nálepkujú symbolmi, čím dávajú najavo svoju názorovú orientáciu a príklon k určitej skupine resp. davu. Po vražde Jána Kuciaka  a jeho snúbenice to boli nálepky „#All for Jan“ či „Som za slušné Slovensko“, po začiatku covidového šialenstva s masovým očkovaním proti Covidu zasa označenia „Vakcína je sloboda“ alebo „I´m vaccinated“. Jednoducho na Slovensku je to tak,“ píše ďalej novinár ktorého neprekvapilo, že po napadnutí Ukrajiny ruskou armádou sa viacerí facebookoví priatelia stali „Ukrajincami“ a na svoje profily si dali ukrajinskú vlajku.

Bekmatov: K čomu slúžil november 1989, keď sa po vyše 30-rokoch ako rak vraciame späť?

„Nič proti tomu, veď ktorý príčetný človek by už bol za vojnu. Ibaže zrazu sa objavilo i nálepkovanie tých druhých, ktorí verejne neodsúdili ruský útok, navonok neprejavili solidaritu s ukrajinským ľudom či dokonca majú iný názor ako je väčšinový. Hoci si stále nahovárame, že žijeme v demokracii, po dvoch rokoch „covidovej diktatúry“ prakticky na celom svete sa objavuje oficiálne preferovanie „jediného správneho názoru“, ktorý nám u nás diktuje vláda s 85% nedôverou masívne podporovaná mainstreamovými médiami. Akoby opäť platilo to známe gottwaldovské heslo „Kto nejde s nami, ide proti nám“. Tí, čo netrpia stratou pamäti alebo jej krátkou trvanlivosťou, nezabudnú na masívne okliešťovanie ľudských práv pod zámienkou boja proti covidovej pandémii,“ vracia sa o pár mesiacov dozadu Toman.

Premiér: Apeluje, aby táto vojna nevzbudila nenávisť voči občanom Ruska

Začíname byť svedkami rozdeľovania ľudí na „proukrajinských a proruských“

Okliešťovanie ľudských práv pod zámienkou boja proti covidovej pandémii sa podľa Tomana prejavilo „dobrovoľným“ celoplošným antigénovým testovaním zväčša zdravých ľudí, po ktorom u nás enormne narástli  covidové úmrtia, čo nám prinieslo neslávne svetové prvenstvo. „Sem patrí aj nezmyselné rozdeľovanie národa na očkovaných a neočkovaných ľudí, potlačenie iných odborných názorov na Covid ako mali vládni odborníci, likvidácia časti podnikateľského stavu bez odškodnenia, množstvo zbytočne stratených životov, o čom sa ešte bude rozhodovať na európskych súdoch, keďže na tých slovenských sa občan spravodlivosti nedovolá,“ prízvukuje Toman, podľa ktorého teraz začíname byť svedkami rozdeľovania ľudí na „proukrajinských a proruských“ len preto, že niekto má svoj slobodný názor, ktorý nemusí byť vždy kompatibilný s oficiálnym štátnym.

Toto nie je vojna o Ukrajinu, ale o nový svetový poriadok, píše Eduard Chmelár

„Dokonca koaliční poslanci schválili „náhubkový“ zákon vsadený do pomoci ukrajinským utečencom z vojnou postihnutých oblastí. Táto nová legislatíva kybernetickej bezpečnosti okrem iného zavádza nový inštitút „blokovania“, ktorým sa má zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete: „Škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.“ Ak nejaký štátom určený dozorový orgán bez jasných pravidiel hry rozhodne, že obsah vášho Facebooku, Instagramu, webu či informačného portálu je „škodlivý“ pre spoločnosť, tak vás jednoducho zablokujú a odstavia, dokonca s možnosťou trestného stíhania za prejavený názor,“ upozorňuje redaktor.

Artur Bekmatov: Politikov je potrebné hodnotiť podľa ich skutočnej práce a nie podľa show, ktorú vytvoria

Niekomu zrejme náramne vyhovuje to staré známe „Rozdeľuj a panuj!“

Tomu sa hovorí cenzúra internetu alebo útok na slobodu slova. Dnes kvôli Ukrajine, zajtra po kritike vlády? „Tu to však nekončí. Na sociálnych sieťach sa v súvislosti s  vojnou na Ukrajine objavujú útoky na ľudí, ktorí nejdú s davom, neprejavia svoj názor zhodný s väčšinovým, alebo nedajbože vidia problém inak. To však nikoho z establishmentu nezaujíma. Covid bol úradne zrušený a zrazu akoby neexistoval, zdražovanie a sociálne problémy prekryla Ukrajina, takže pozornosť ľudí, ktorých sa  táto vládna koalícia bojí ako čert svätenej vody, je nasmerovaná na východ od našich existenčných problémov. A tým hore to náramne vyhovuje,“ konštatuje Toman, podľa ktorého je horšie, keď si títo onálepkovaní „Ukrajinci“ začnú vybíjať svoju frustráciu na neonálepkovaných „Rusoch“. Akoby niekomu náramne vyhovovalo to staré známe „rozdeľuj a panuj“. 

Prezident Milanovič: Ukrajina nepatrí do NATO a je jednou z najskorumpovanejších krajín sveta

Určite ste aj vy zaznamenali viacero facebookových útokov na známych ľudí, ktorí nezdieľajú názory väčšiny s ukrajinskými nálepkami. Tých sa nezastane ani pani prezidentka, vláda či koaliční poslanci, naopak, budú ešte obhajovať útočníkov. Napríklad v Banskej Bystrici útočia onálepkovaní „Ukrajinci“ na rodiny s deťmi ruskej národnosti alebo zamestnancov ruského konzulátu, ktorý sa musel uzavrieť. Provládne médiá podporujú útoky na známych ľudí s iným názorom na pozadie problému vojny na Ukrajine, ako sú napríklad Ján Čarnogurský, Ľuboš Blaha, Eduard Chmelár a ďalší. Tieto mená sú už možno na pripravovanom zozname šíriteľov „škodlivých“ názorov, ktorých treba zastaviť či možno aj zavrieť,“ píše ďalej Toman, podľa ktorého to celé presne vystihol publicista a historik Eduard Chmelár, keď reagoval na verejné mediálne odsudzovanie ľudí so slobodným názorom.

Hrôza! Putin nechal uviesť odstrašujúce, teda jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti. Toto urobí iba mozog úplného šialenca

Prestaňte terorizovať slobodomyseľných ľudí a usilovať sa ich umlčať

Chmelár to vystihol slovami: „Priatelia, to, čo sa tu deje v posledných hodinách a dňoch, je čistý verejný lynč, fanatizmus na úrovni najhorších psychotických diktatúr, a keď to nezastavíme, zomelie to všetkých. Nikdy, naozaj NIKDY som nepodporoval ŽIADNU vojnu, a až neverím, že takú samozrejmosť musím obhajovať. Nikdy som k nej nepodnecoval, nikdy som ju nepropagoval a nikdy som ju neospravedlňoval. Niekoľkokrát som veľmi jasne a jednoznačne odsúdil ruskú agresiu. To, čo robí Putin, nemožno nazvať inak ako vojnový zločin. Ale vyprosím si, aby ľudia, ktorí zrejme nemajú dosť veľkú mentálnu kapacitu na to, aby vedeli rozlišovať medzi ospravedlňovaním vojny a analýzou príčin vojny, terorizovali slobodomyseľných ľudí a usilovali sa ich umlčať. Kategoricky protestujem proti tomu, ako sa na Slovensku zavádza cenzúra. Dnes sú to weby, s ktorými nemusíte súhlasiť alebo ich dokonca môžete považovať za mediálny odpad, zajtra to môže byť váš obľúbený denník. To sú všetci takí zaslepení, že nevedia, kam to speje a na čo sa snaží táto vláda situáciu zneužiť?“

Chronológia konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou od roku 2014

Našťastie na Slovensku žije drvivá väčšina ľudí, ktorá dokáže prejaviť solidaritu s ukrajinským ľudom bez toho, aby pociťovala potrebu útočiť na niekoho s iným názorom a šíriť okolo seba nenávisť. Toman priznáva, že ako Banskobystričana ho zarazil prípad neskutočnej hlúposti a arogancie, ktorý sa dotýka trojnásobnej olympijskej víťazky v biatlone z Vancouveru 2010, Soči 2014 a Pchjončchangu 2018 Nasti Kuzminovej. Tá aj po skončení aktívnej športovej činnosti žije s rodinou v meste pod Urpínom a v Dukle Banská Bystrica sa venuje mládeži, verejnoprospešným športovým projektom a ďalej šíri dobré meno Slovenska vo svete. „Kto pozná Nasťu – rodáčku z ruského mesta Ťumeň vie, že je to skromný človek rozdávajúci radosť a svoje športové skúsenosti iným. Je to veľká osobnosť slovenského biatlonu, ktorú si vážia doma i v zahraničí,“ začína Toman rozpletať ďalší trápny a opovrhnutia hodný príbeh.

Ukrajinská armáda vyzvala civilistov, aby sa pripojili k bojom proti ruským jednotkám

Pán Sibyla, a vám podobní, pravdu a slobodu slova neumlčíte, hanbite sa!

„Ibaže nájdu sa medzi nami aj takí zbabelci, ktorým je to šumafuk a dokážu Nasťu hanlivo onálepkovať za jej názor. Zato, že podľa súčasného riaditeľa Literárneho informačného centra Pavla Sibylu (neúspešného politika Progresívneho Slovenska, publicistu, spisovateľa, bývalého spolupracovníka prezidenta Andreja Kisku či výkonného  riaditeľa Nadácie Zastavme korupciu) sa Nasťa Kuzminová v rozhovore pre denník Postoj nevyjadrila k napadnutiu Ukrajiny Ruskom podľa jeho gusta, ju  pod článkom na FB nazval hanlivo „p..a“. Je to nielen sprosté a pre ženu vrcholne dehonestujúce, ale z úst liberála Sibylu aj zbabelé a úbohé. Iba odkryl svoj charakter,“ konštatuje Miro Toman na adresu „liberála“ Sibylu. Smutné podľa Tomana je i to, že až na pár výnimiek autora tejto urážky málokto odsúdil, nehovoriac o tých onálepkovaných „Ukrajincoch“, ktorí sa naopak pridali ku kritike „Rusky“ Nasti Kuzminovej.

Chronológia vojenských konfliktov na území bývalého Sovietskeho zväzu

„Pán Sibyla aj s vašimi priateľmi, keď si prečítate tento blog, očakával by som od vás chlapské ospravedlnenie sa Nasti Kuzminovej za vulgárne slovo, ktorým ste ju bezdôvodne počastovali. Urazili ste nielen ju – veľkú osobnosť slovenského športu, ktorej nesiahate ani po päty, ale aj všetkých ľudí na Slovensku a najmä v Banskej Bystrici, ktorí si ju hlboko vážia,“ púšťa sa Miro Toman do poriadnej kritiky „liberála“ Sibylu a dodáva: „Ak to neurobíte, budem vás považovať za obyčajného zbabelca, ktorý neprekryje svoju primitívnu nenávisť k inému názoru ako je jeho ani desiatimi ukrajinskými vlajkami či inými symbolmi falošnej solidarity na svojom facebookovom profile. Pravdu a slobodu slova neumlčíte, hanbite sa!“

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články