Politická situácia v Európe začína naberať na vážnosti. Nie však, ako tvrdí USA a jemu roduverní politici, kvôli Rusku, ale práve kvôli dezinformáciám, ktoré sa šíria éterom o akejsi údajne invázii tohto najväčšieho štátu sveta na Ukrajinu.
CENZÚRA: Facebook zaplatil v Rusku pokuty 17 miliónov rubľov za nezákonný obsah
Áno, Rusko leží v žalúdku USA, ktoré si chcú udržať akýsi pomyselný honor krajiny a veľmoci, ktorá má najväčší vplyv na celom svete. Na rozdiel od Američanov však Rusi nezničili vojensky, ekonomicky ani ľudsky toľko štátov naprieč celým svetom ako USA a niektorí jeho prisluhovači z NATO. Ide najmä o tie krajiny, ktoré si už v minulosti skolonizovali mnohé územia či už na americkom kontinente alebo v Afrike. O tom, že Rusko také nie je, ba práve naopak, svedčí aj status, ktorý na sociálnej sieti zverejnil Libor Mačuha.
Množstvu krajín pomohlo Rusko k osamostatneniu či založeniu štátu
Mačuha si myslí, že fínsky bloger zrejme šokoval Facebook, keď zverejnil tento článok: Pýtate sa na výsledky ruskej „agresie“? Sú nasledovné: Polovica Európy a časť Ázie získala svoju štátnosť z rúk tohto konkrétneho štátu.
Takže pripomeňme si, kto presne získal svoju štátnosť zásluhou Ruska:
– Fínsko v rokoch 1802 a 1918… (do roku 1802 nikdy nemalo vlastný štát).
– Lotyšsko v roku 1918 (do roku 1918 nikdy nemalo vlastný štát).
– Estónsko v roku 1918 (do roku 1918 nikdy nemalo vlastný štát).
– Litva obnovila štátnosť v roku 1918 aj vďaka Rusku.
– Poľsko obnovilo štát s pomocou Ruska dvakrát, v rokoch 1918 a 1944. Rozdelenie Poľska medzi ZSSR a Nemecko je len krátke obdobie!
– Rumunsko sa zrodilo v dôsledku rusko-tureckých vojen a stalo sa suverénnym z vôle Ruska v rokoch 1877-1878.
– Moldavsko ako štát sa zrodilo v rámci ZSSR.
– Bulharsko sa oslobodilo od útlaku Osmanskej ríše a obnovilo svoju nezávislosť v dôsledku víťazstva ruských zbraní v rusko-tureckej vojne v rokoch 1877-1878, ktorá mala tento cieľ. Ako poďakovanie sa štát Bulharsko zúčastnil na dvoch svetových vojnách ako súčasť protiruských koalícií. Bulharsko je teraz členom NATO a na jeho území sa nachádzajú americké základne. Po roku 1945 nebol na jeho území jediný ruský vojak …
– Dôsledkom tejto vojny sa zrodilo aj Srbsko ako suverénny štát.
– Azerbajdžan ako štát sa prvýkrát formoval až ako súčasť ZSSR.
– Arménsko bolo fyzicky zachované a oživené ako štát iba v rámci ZSSR.
– Gruzínsko bolo fyzicky zachované a oživené ako štát vďaka Ruskej ríši
– Turkménsko nikdy nemalo štátnosť a tvorilo ju len ako súčasť ZSSR.
– Kirgizsko nikdy nemalo štátnosť a tvorilo ju len ako súčasť ZSSR.
– Kazachstan nikdy nemal štátnosť a tvoril ju len ako súčasť ZSSR.
– Mongolsko nikdy nemalo štátnosť a formovalo ju len s pomocou ZSSR.
– Bielorusko a Ukrajina tiež prvýkrát získali štátnosť v dôsledku Veľkej októbrovej revolúcie v rámci republík ZSSR. A až v roku 1991 (aj od Ruska) získali úplnú nezávislosť.
Za zváženie stojí aj úloha Ruska-ZSSR pri zrode a formovaní takých štátov ako Čína, Vietnam, Severná Kórea, India, Grécko (v roku 1821 ho Rusko získalo späť od Turkov), Alžírsko, Kuba, Izrael, Angola, Mozambik atď…
Takáto zvláštna „agresia“ sa historicky prejavila zo strany Rusov!
S výrazným prispením tejto krajiny dokonca Švajčiarsko dosiahlo nezávislosť od Francúzska. Lepšie povedané, podarilo sa to vďaka Suvorovovi (pred 217 rokmi) a odvtedy Švajčiarsko nikdy (!) nebojovalo;
Richard Sulík: Ruská federácia je náš dôležitý obchodný partner
Uskutočnilo sa aj:
– oslobodenie Rakúska od Tretej ríše v roku 1945;
– oslobodenie Československa od Tretej ríše v roku 1945;
– Postavenie Kataríny II v roku 1780 vytvorením Ligy ozbrojenej neutrality a skutočnou podporou severoamerických Spojených štátov v boji za ich nezávislosť od Británie.
– dva razy za posledné 2 storočia nezávislosť darovalo Rusko väčšine európskych štátov po tom, čo zničilo Hitlera a Napoleona;
– Stalinov postoj pri rokovaniach s USA a Anglickom, ktorý dal Nemecku možnosť zachovať si štátnosť po porážke v roku 1945;
– Gorbačovov postoj, ktorý umožnil v roku 1990 bez zbytočných problémov znovuzjednotiť obe Nemecko;
– Sovietska pomoc Egyptu, po ktorej dokázal odolať a upevniť si nezávislosť vo vojne s Izraelom, Britániou a Francúzskom v rokoch 1956-57.
– Intervencia ZSSR v roku 1967, ktorá zastavila vojnu medzi Izraelom a Egyptom (v skutočnosti zachránila Arabov pred porážkou v dvoch vojnách v rokoch 1967-74).
– Rozhodujúca úloha Únie zabezpečila dobytie nezávislosti Angoly v roku 1975.
Budúcnosť nám nezabezpečia politické strany, ale návrat ku skutočným koreňom a tradíciám
Je nevyhnutné urobiť všetko preto, aby na to svet nikdy nezabudol
„A nakoniec to hlavné. Bol to ZSSR, ktorý po víťazstve v 2. svetovej vojne zohral kľúčovú úlohu pri zabezpečení nezávislosti väčšiny kolónií západnej Európy v procese globálnej dekolonizácie, ktorú začala Únia. Celá história Ruska naznačuje, že v rámci akejkoľvek moci a systému bolo konzistentné pri presadzovaní princípov nezávislosti a sebaurčenia národov a národov. Bola to ona, ktorá všetkými možnými spôsobmi pomohla vytvoriť multipolárny svet v akejkoľvek dobe a vo všetkých dobách,“ píše sa v statuse.
„Žiaľ, veľmi často zároveň obetovala svoje vlastné záujmy, a ak by politika Matky Rusi, čo i len zlomku, bola podobná tej Britskej, teraz by polovica sveta bola súčasťou Ruského imperiálneho spoločenstva národov a ruský ľud by sa kúpal v luxuse, ako šejkovia zo Saudskej Arábie na úkor štátov, krajín a ich hlavných miest oslobodených od iných kolonialistov. Preto je polovica sveta povinná Rusku za brusku života. A preto ste všetci takí vinní pred touto veľkou krajinou!“ pridáva pisateľ statusu, ktorý tento súbor posiela aby vytvoril pamäťový reťazec. „Na pamiatku 20 miliónov sovietskych občanov, 10 miliónov kresťanov, 1900 kňazov, ktorých zabili, mučili, znásilnili, upálili, zomreli od hladu a zničili nacisti! Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, je nevyhnutné urobiť všetko preto, aby na to svet nikdy nezabudol, vždy si pamätajte, ako prispel sovietsky ľud k oslobodeniu Európy od fašizmu. Pripojte sa k nám a pripojte sa k reťazcu spomienok, pomôžte to šíriť po celom svete…,“ píše sa na samý záver statusu, ktorý sa najmä americkým prisluhovačom čítať rozhodne ľahko nebude.
Jozef Uhlárik