Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nie je v dobre finančnej kondícii. Vinníkom je jej vedenie, ale aj ministerstvo zdravotníctva. VšZP je v alarmujúcej situácii aj napriek tomu, že dostala od štátu 350 miliónov eur na zvýšenie jej základného imania. Tieto peniaze už stihla minúť. Rada pre záchranu zdravotníctva (RZZ) strany Sloboda a Solidarita (SASKA) preto navrhla konkrétne krátkodobé opatrenia na zlepšenie situácie.
Kandidát SASKY na ministra zdravotníctva a člen RZZ Tomáš Szalay ocenil, že rezort zdravotníctva zaviazal vedenie poisťovne prijať konkrétne kroky na ozdravenie jej finančnej situácie. „Odporúčame rezortu, aby prijal voči vedeniu konkrétne kroky, ak by do mesiaca jej opatrenia na zlepšenie situácie neimplementovala. Oceňujeme aj to, že si rezort vyžiadal od dozornej rady hĺbkový audit zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, no zároveň mu odporúčame, aby vopred kontroloval všetky zmluvy,“ povedal T. Szalay.
Odporúčaní má rada viac. „Odporúčame vedeniu VšZP, aby trpezlivo rokovalo s niektorými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti o navýšených zmluvách a tiež aby obnovilo pravidelné zverejňovanie svojho hospodárenia. Naše odporúčanie smeruje aj na ministerstvo financií, aby zvýšilo platbu za poistencov štátu na úroveň 4,5 percenta priemernej mzdy z roku 2021,“ uviedol Tomáš Szalay.
Podľa neho musí vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne tiež výrazne zredukovať marketingové náklady a hľadať zdroje aj vo vnútornom chode. „Poisťovňa má veľkú sieť viac ako 70 pobočiek, nedávno dokonca otvorila renovovanú, tzv. vlajkovú loď v drahom nákupnom centre, čo je v jej prípade nezodpovedný prístup. Poistenci za normálnych okolností pobočku nenavštívia, všetko sa dá robiť lacnejšie cez telefón alebo internet,“ povedala tímlíderka SASKY pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková s tým, že práve zlá finančná situácia, jej výrazné preferovanie štátnych nemocníc či boj proti súkromníkom pripravili pacientov o modernú liečbu závažných ochorení.
(ts, ilustr)