Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva návrh na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, táto vláda stratila oprávnenie k existencii a škodí celej krajine. „Toto trápenie musíme čo najskôr skončiť. Vyzbierali sme podpisy, oslovili sme poslancov strany Hlas-SD, ktorí k našim 20 hlasom pridali ďalších desať,“ vyhlásil Sulík. Dodal, že SaS bola konštruktívnou opozíciou a mali skutočnú vôľu dať tejto vláde šancu.
Sulík sa spolčil so skorumpovanými zlodejmi s cieľom povaliť vládu, povedal Matovič
Vláda v rozpore so záujmami krajiny podľa predsedu poslancov SaS a Hlas-SD ignoruje odborníkov, čo sa prejavilo aj pri téme návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu. „Táto situácia je v plnej zodpovednosti vlády, ktorá na poslednú chvíľu a bez istoty potrebnej podpory v parlamente predkladá rozpočet, ktorý je netransparentný a hazarduje s verejnými financiami,“ uvádza sa v návrhu. Návrh o štátnom rozpočte je podľa predkladateľov sprevádzaný hanbou, ktorý poškodzuje reputáciu Slovenska, má negatívny dopad aj na samosprávy, ktoré čelia reálnym problémom z dôvodu negatívnych dopadov energetickej a inflačnej krízy. „Vláda tiež nedokázala adresne pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam, čoho dôsledkom je stále stúpajúci počet domácností ohrozených chudobou,“ zdôraznili predkladatelia návrhu na vyslovenie nedôvery vláde SR.
SaS a Hlas-SD vnímajú ako problém, že návrh rozpočtu dáva priestor ministrovi financií SR Igorovi Matovičovi (OĽaNO) svojvoľne rozhodovať o stovkách miliónov eur v rámci všeobecnej pokladničnej správy. „S ohľadom na doterajšie nepredvídateľné a deštruktívne pôsobenie ministra financií vo funkcii neprináša žiadne istoty pre budúce riešenie akýchkoľvek kríz, ktorým naša krajina čelí,“ uvádzajú. Jedným z dôvodov na vyslovenie nedôvery vláde je jej zlyhanie pri rokovaniach so zdravotníkmi. Neschopnosť a neochota viesť rokovania s lekármi počas viac ako roka podľa predkladateľov vyústila až do reálneho ohrozenia životov pacientov potrebujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť. „Navyše, sme svedkami parlamentnej prestrelky medzi ministrom financií a zvyškom koalície vrátane svojich vlastných poslancov, v ktorej minister financií útočí na dohodu vlády uzavretej na úrovni premiéra s lekármi,“ konštatuje sa v návrhu.
Poslanci podpísaní pod návrhom sú presvedčení, že v oblasti základných ľudských práv a osobných slobôd na Slovensku vládu k potrebnej rýchlej reakcii nepomkol ani teroristický útok a zákerná vražda. „Vláda nebola schopná uľahčiť život LGBTI+ ľuďom a nebola schopná spoločne zaujať ani jednoznačný postoj k odsúdeniu verbálnych útokov voči ľuďom patriacim k tejto menšine. Taktiež rezignovala na boj s korupciou a mafiánskym štátom,“ tvrdia predkladatelia v návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera.
(SITA, ts, nn)