5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

SASKA: Vláda sa musí postaviť proti nebezpečnému návrhu Európskej komisie, ktorým chce obmedziť slobodu podnikania

Európska komisia chce zobrať národným vládam kompetencie a obmedziť slobodu ľudí, vláda sa musí k nemu postaviť razantne. Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) vyzýva Vládu Slovenskej republiky, aby sa jednoznačne postavila za slobodu podnikania a riadne procesy na úrovni Európskej komisie (EK). Najnovší návrh na stanovenie rámca opatrení k posilneniu európskeho ekosystému výroby produktov s nulovou bilanciou emisií (Net-Zero Industry Act) považuje za nedomyslený a nebezpečný.

Podľa predsedu SASKY Richarda Sulíka musí vláda tento návrh razantne odmietnuť, pretože EK ním chce nezmyselne zasahovať do slobody podnikania s cieľom produkovať nulové emisie. „Toto nariadenie Európskej komisie by zobralo národným vládam a občanom krajín EÚ dôležité kompetencie. Pod rúškom ochrany klímy dáva Európskej únii možnosť zavádzať drastické ekologické opatrenia, ktoré budú mať zásadný vplyv na slobodu podnikania. Je zároveň alarmujúce, že samotný návrh priznáva, že k nemu neexistuje žiadna štúdia dopadov,“ vysvetľuje R. Sulík s tým, že racionálne opatrenia SASKA vždy podporovala, no toto nie je jedným z nich.

Európska komisia robí podľa predsedu SASKY všetko pre to, aby posilnila protieurópske nálady v členských krajinách. Problém zhoršovania klímy je dnes pritom úplne inde, ako v Európe, ktorá podľa niektorých odhadov tvorí menej ako 10 % svetových emisií a tento podiel naďalej klesá. „Zakázali sme jednorazové plasty, zvyšok sveta ich používa ďalej. Zatvorili sme ekologické továrne, produkcia sa presťahovala do krajín tretieho sveta a produkuje vyššie emisie. Ideme zakázať spaľovacie motory, zvyšok sveta bude na nich jazdiť ďalej. Teraz chce komisia vstupovať do práva na podnikanie, hoci to sa dnes riadi veľkým množstvom pravidiel, aj ekologických. Ak presunieme výrobu mimo EÚ, nebudeme mať na jej emisie žiadny dosah,” hovorí Richard Sulík. Samotný návrh si je pritom vedomý toho, že porušuje článok 16 Charty základných práv EÚ a absurdne tvrdí, že ním práva posilňuje.

SASKA preto od Vlády Slovenskej republiky žiada, aby sa postavila k návrhu so zdravým rozumom, odmietla ho a do budúcna žiadala komplexné analýzy dopadov na slovenský trh a hospodárstvo. Zároveň je nutné otvoriť verejnú diskusiu a do podobných rozhodnutí zahrnúť všetky dotknuté slovenské subjekty.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x