5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

SASKA žiada ministra zdravotníctva, aby stiahol problematickú vyhlášku o ochrane zdravia pred fyzickou záťažou


Rada pre dobiehanie EÚ a Rada pre záchranu zdravotníctva strany Sloboda a Solidarita (SASKA) žiadajú ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, aby stiahol návrh vyhlášky, ktorá by citeľne poškodila podnikateľské prostredie. Proti vyhláške o ochrane zdravia pred fyzickou záťažou pri práci bolo vznesených enormných 366 zásadných pripomienok od podnikateľských organizácií a od iných subjektov.

„Ministerstvo zdravotníctva zjavne nedomyslelo to, čo novou vyhláškou môže spôsobiť zamestnávateľom. Niet sa potom čo čudovať, že sa veľké zamestnávateľské organizácie, ako sú Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy či Klub 500 postavili jednoznačne proti. Žiadame spolu s nimi preto vyhlášku stiahnuť a prepracovať tak, aby nezmyselnú byrokraciu znížila a nie vytvárala novú,“ povedal predseda Rady pre dobiehanie EÚ a tímlíder SASKY pre hospodárstvo Ján Oravec, ktorý v tejto veci napísal ministrovi zdravotníctva otvorený list.

Členovia rád kriticky hodnotia množstvo administratívnej záťaže, akou sú napríklad kontrolné listy, komplikované spočítavanie mikroprestávok, zmätočná terminológia či nové nepresné spôsoby hodnotenia. Na druhej strane vyhláška nerieši ani skutočné zdravotné riziká zamestnancov. Nedokáže napríklad rozlíšiť pohyby, ktoré majú dôležitý význam pre vznik ochorenia zápästia od tých, ktoré sú pre vznik a vývoj tohto ochorenia nepodstatné. V medzinárodných podnikoch na Slovensku sú využívané špecializované softvéry, ktorých medicínske hodnotenia by mali byť uznávané aj u nás, ak je tak v iných krajinách EÚ.

Návrh vyhlášky sa pritom kuriózne odvoláva na plnenie úlohy vlády z Kilečka 2. „Od ministerstva zdravotníctva sme cez najväčší balík opatrení na znižovanie byrokracie chceli, aby odstránilo nezmyselné povinnosti zamestnávateľa pri pracovných pozíciách s nízkou fyzickou záťažou. Po vzore Veľkej Británii a Francúzska malo prísť k zníženiu počtu pracovných staníc, ktoré sú definované ako rizikové práce a tým k zníženiu nákladov zamestnávateľov. Nestačím sa čudovať, ako to úradníci z ministerstva zdravotníctva prekrútili a navrhujú prijať úplne novú komplexnú úpravu a nie upraviť to, čo je zjavne neúčelné. Pri prepracovávaní vyhlášky by sa mali pozrieť na pôvodný cieľ a nepridávať k tomu nič, čo zvýši náklady podnikateľom,“ uviedla predsedníčka Rady pre záchranu zdravotníctva a tímlíderka SASKY pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x