4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu: Je tu leto, vybudujte si FUNKČNÉ svaly

Pozor na skrátené svaly, bolesti nepripisujte veku! Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu či jednostranné zaťaženie tela. To všetko sa môže podpísať pod obmedzený pohyb.

Máte problém zohnúť sa?

Naširoko sa postavte a hlboko sa predklonte. Nezabúdajte na to, aby ste mali kolená stále vystreté. Skúste sa prstami dotknúť zeme.  „Nie každému to samozrejme ide. Kto nedotiahne na zem a prsty má asi 10 centimetrov nad zemou, má pravdepodobne skrátené svaly. Až 90 percent ľudí, ktorí prichádzajú to telocvične s tým, že chcú byť vo forme a chcú schudnúť, majú tento problém,“ vysvetľuje tréner Dávid Takáč. Jedným dychom dodáva, že strata pružnosti svalov vedie k obmedzenému pohybu.  „Ak sa svaly skrátia, obmedzí sa pohyblivosť. Objaviť sa môžu bolesti okolo chrbta, bedrových kĺbov a šije,“ dodáva Takáč.

Vek nehrá rolu

Najčastejšie sú skrátené svaly zadnej strany stehien, lýtkové a prsné svaly či bedrový sval. Podľa trénera ale ľudia podceňujú pohyb a pravidelný šport. „Svaly strácajú pružnosť napríklad nesprávnym tréningom, keď zaťažíte len jednu stranu tela.  V dnešnej dobe hrá dôležitú rolu aj stres. Za normálnych okolností sú svaly uvoľnené. Ak zažívate náročné obdobie a pociťujete stres, svaly sa stiahnu,“ vysvetľuje tréner Takáč. Našim svalom ale nepomáha najmä sedavá práca.

Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu: Je tu leto, vybudujte si FUNKČNÉ svaly

Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia vysvetľuje. „Osem hodín sedieť s menšími prestávkami v práci dá kĺbom a svalom zabrať. Tie sú počas sedenia v jednej pozícii, málo nimi hýbeme.“ S tým súhlasí aj tréner David Takáč, ktorý dodáva. „Znižuje to pohyb v kĺboch, svaly nepracujú a tak dochádza k ich skráteniu.“

Pomáha aj pravidelný pohyb

Skrátené svaly obmedzujú pohyb. Pozor by si mali dávať aj milovníci športu, keďže tento problém znižuje ich výkon. Podľa trénera vraj pomáha pravidelné cvičenie, čo uvoľní napäté svaly a dodá im prirodzenú pružnosť. „Tréning začínajte vždy rozcvičením svalov. Ľahšie cvičenie by malo trvať asi 10 až 15 minút. Nezabudnite sa  najprv ponaťahovať. Ak chcete posilniť napríklad lýtkové svaly, je to jednoduché. Ľahnite si na chrbát. Aby ste sa cítili komfortne oprite si nohy o stenu a krúžte svojimi chodidlami. Majte nohy vždy vyrovnané,“ radí tréner Takáč.

Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu: Je tu leto, vybudujte si FUNKČNÉ svaly

Niekoľko pravidiel treba dodržiavať aj pri práci. „Ak sedíte na zdravotnej stoličke posilňujete brušné a chrbtové svaly. Tie neochabujú a držia chrbticu v tej správnej polohe. Dôležité je mať pritom dobre nastavený monitor. V opačnom prípade Vám nepomôže ani tá najlepšia stolička,“ uviedol odborník z Centra zdravého sedenia.

(vn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články