Jozef Uhlárik
Takýto exodus zdravotníkov z jedného oddelenia nitrianska nemocnica zrejme ešte nezaznamenala. V období keď je treba v nemocniciach každá ruka a čaká sa na príchod tretej vlny koronavírusu opúšťa jej traumatológiu až 34 zdravotníkov. „Žiaľ, problémy neriešilo vedenie nemocnice, keď na to lekári a sestry upozorňovali, čo vyústilo až do ich výpovedí. Teda, ak by vedenie nemocnice konalo, k výpovediam zdravotníkov nemuselo prísť. Momentálne im beží výpoveď, ak sa naplní nitrianska traumatológia, ale ani detská JIS nemôže fungovať. Preto som veľmi rád, že situáciu začalo riešiť aj ministerstvo zdravotníctva. Veľmi si prajem, aby k odchodu lekárov ani sestier z nemocnice nakoniec neprišlo,“ uviedol pre nitranoviny.sk šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
To, že v nitrianskej nemocnici dalo výpoveď takmer celé oddelenie traumatológie je doslova škandál. Na odchode je spolu 34 zamestnancov, a to v čase, keď sa celé Slovensko pripravuje na prípadu tretiu vlnu koronavírusu. Ako informuje portál pravda.sk nespokojní zdravotníci oznámili svoj úmysel aj riaditeľovi Milanovi Dubajovi, ten im však mal odkázať, že situáciu vyrieši „po tom, ako odídu“.
Výpovede dali aj všetky zdravotné sestry z detskej JIS-ky
O tom , čo sa deje v nemocnici sme už informovali ráno.
V nitrianskej nemocnici to vrelo už dlhšie, navyše riaditeľ zdravotníkom v apríli oznámil, že budú inak platení za nadčasy, a tak de facto prídu o peniaze. Do funkcie riaditeľa nemocnice vymenoval Milana Dubaja vlani ešte minister Marek Krajčí po tom, keď sa ako jediný uchádzač zúčastnil na výberovom konaní. Teraz musí riešiť skutočne vážny problém, pretože na oddelení traumatológie končí 12 zo 17 lekárov a s nimi aj 22 sestier. Lekári a sestry z traumatológie poukazovali na dlhodobé problémy s prednostom kliniky, o čom vedel i riaditeľ nemocnice. Situáciu ale nijako neriešil, a tak podali výpovede. Problémy mali aj zdravotné sestry na detskej jednotke intenzívnej starostlivosti, ktorá je jediná v kraji. Tam dokonca podali výpovede všetky sestry. Aj ony o svojich problémoch informovali vedenie nemocnice, ale ani v ich prípade sa vôbec nič nezmenilo.
Zdravotníci tvrdia, že dôvodov na hromadnú výpoveď je viac, no zrejme poslednou kvapkou bolo spomínané v aprílové „šetrenie“ na lekároch. Riaditeľ Dubaj vtedy tvrdil, že cieľom nebolo šetriť na platoch, ale zefektívniť fungovanie nemocnice. Zdravotníci však už vtedy avizovali, že ak sa tak stane, podajú výpovede. „V rozpise služieb upravuje šéf nitrianskej nemocnice služby tak, že im papierovo klesnú nadčasy a viac budú chýbať na oddelení počas normálnej pracovnej doby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientom. Rovnako zlučuje služby lekárov na ich materských oddeleniach a urgentnom príjme.
Odchody lekárov a sestier sa najviac dotknú pacientov
Lekárske odborové združenie už v apríli upozorňovalo na Dubajov výrok, že na jednom atestovanom sa takto má ušetriť 180 eur. O odstraňovaní „buričov“ a nepokojných zamestnancov hovorí aj fakt, že keď sa proti týmto jeho krokom ozvala primárka centrálneho príjmu, riaditeľ ju preradil na infekčné oddelenie. Napokon dala lekárka výpoveď. „Nemocnica má dobrý potenciál, robí sa tu dobrá medicína. Ministerstvo zdravotníctva bolo dlhodobo upozorňované na problémy v našej nemocnici a teraz reálne hrozí, že sa obmedzí kľúčové detské a traumatologické oddelenie v kraji,“ varuje šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý v nemocnici pod Zoborom navyše pracuje. Podľa neho sa takýmto problémom dalo zabrániť a on sám vraj prosil odchádzajúcich lekár aby zostali.
„Naozaj mávame ťažkých pacientov a skúsené sestry na JIS sú na nezaplatenie. Také na Slovensku len tak nenájdete. Bez nich je celé toto oddelenie súce na zavretie. Týchto zdravotníkov nenahradíte ani za rok, ani za dva,“ skonštatoval Visolajský, podľa ktorého to nakoniec aj tak najviac pocíti pacient. „Keď sa pokazí sonografický prístroj za niekoľko tisíc eur, tak je z toho veľké haló. Keď vinou riaditeľa odíde skúsený atestovaný lekár, ktorý má oveľa vyššiu cenu, tak vedenie nemocnice mávne rukou,“ povzdychol si šéf lekárskych odborov. Zvláštny postoj k situácii v Nitre zastáva minister zdravotníctva. „Buď tam pána Dubaja nechám, alebo ho tam nenechám,“ okomentoval situáciu Vladimír Lengvarský, ktorý sa údajne chce stretnúť s tými, ktorí podali výpovede. Podľa informácií Pravdy však tých, čo podali hromadné výpovede, prehovárajú a zo strany vedenia je na nich vytváraný nátlak.