V roku 2021 predstavovali tvoriví pracovníci, teda vysokoškolskí učitelia a výskumní a umeleckí pracovníci, necelých 55 percent všetkých zamestnancov verejných vysokých škôl. Najväčší podiel ich mala Vysoká škola muzických umení v Bratislave, a to 66,48 percenta. Najmenší podiel tvorivých pracovníkov pôsobil v roku 2021 na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, konkrétne 44,43 percenta. Táto škola mala najnižší podiel tvorivých pracovníkov aj rok predtým. Uvádza sa to vo Výročnej správe o stave vysokého školstva za rok 2021.
Michal KOTIAN z Jednoty dôchodcov: Minulý rok sa do chudoby prepadlo skoro 200 tisíc seniorov
Temer 15 percent vysokoškolských učiteľov tvorili profesori a profesorky. Najnižší podiel vysokoškolských učiteľov vo funkcii profesora mala spomedzi verejných vysokých škôl v roku 2021 Ekonomická univerzita v Bratislave, a to čosi vyše deviatich percent. Naopak, najvyšší podiel mala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, kde profesori a profesorky tvorili temer 20 percent z počtu vysokoškolských učiteľov. Na tejto škole tiež v roku 2021 viac než 25 percent vysokoškolských učiteľov predstavovali docenti a docentky.
Najnižší počet študentov na jedného vysokoškolského učiteľa, avšak bez zohľadnenia umelecky orientovaných vysokých škôl, mala v roku 2021 Technická univerzita vo Zvolene. Na jedného vyučujúceho tu pripadalo 9,56 študenta. Nasledovala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde to bolo 10,6 študenta na jedného vysokoškolského učiteľa a Univerzita Komenského v Bratislave kde na jedného vysokoškolského pedagóga pripadalo 10,61 študenta. Na Technickej univerzite vo Zvolene tiež pripadal najmenší počet študentov na jedného vysokoškolského učiteľa vo funkcii profesora, a to čosi vyše 65. Najvyšší počet študentov na jedného vysokoškolského vyučujúceho bol v roku 2021 na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne, bolo ich viac ako 22.