Slovensko sa môže popýšiť viacerými kvalitnými umelcami, ktorí zbierali ocenenia aj na rozličných svetových fórach. Jedným z nich je i výtvarník, karikaturista, scenárista a filmový režisér Viktor Kubal, ktorý stál pri zrode prvého slovenského animovaného filmu.
Prvý slovenský animovaný film Studňa lásky z dielne Viktora Kubala bol inšpirovaný legendou o Trenčianskom hrade. Je jedným z mnohých, pri ktorých sa Kubal inšpiroval slovenskými legendami, tradíciami alebo folklórom. Aj preto, a nielen preto, sa stal Viktor Kubal legendou, ktorej 100 rokov narodenia sme si pripomenuli v týchto dňoch a o pár týždňov si pripomenieme aj 26. výročie jeho úmrtia. Kubal je nielen zakladateľom slovenského animovaného filmu, ale radí sa aj k významným predstaviteľom svetového animovaného filmu.
Pokúsil sa vyrobiť lietajúci stroj
Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 v Neštichu, malej dedinke nad Svätým Jurom. Kresliť začal vraj už na nočníku, len čo udržal ceruzku v ruke. Ako šesťročný videl prvé kreslené grotesky v kine a veľmi sa mu zapáčili. Keď sa mu minuli peniaze na vstupenky, jednoducho vkĺzol do kina „načierno“. Neraz ho tak počas premietania grotesky vyviedol von z kina za ucho predajca lístkov. Len čo sa v škole naučil čítať prvé slovíčka, v časopise Kino revue sa dozvedel o slávnom filmárovi Waltovi Disneyovi. Učaroval mu natoľko, že sa rozhodol kresliť takmer vždy a všade.
Slávny Slovák, Stan Mikita, hokejový „Čierny jastrab zo Slovenska“, ktorý si pokoril slávnu NHL
Prázdniny strávil u tety v Terchovej, kde pásol kravy, chytal raky v potoku a zažíval s ostatnými dedinskými deťmi rôzne dobrodružstvá. Dokonca sa pokúsil vyrobiť lietajúci stroj a vlastný kreslený film. Svoje prvé pokusy kreslil tušom na filmový pás už ako dvanásťročný a ako 14-ročný sa prihlásil do novovzniknutej filmovej školy, ktorá vznikla pri Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Neskôr absolvoval Vyššiu školu staviteľskú, kde často „uplatňoval“ svoj kresliarsky talent aj kreslením karikatúr spolužiakov i profesorov. V deň maturít nastúpil do Školfilmu ako výskumník v odbore kresleného filmu.
Kubalova animácia okúzli každého
Jeho štýl je charakteristický skratkovitou kresbou, humorom a premyslenou dramatizáciou príbehov. Autorsky zabezpečoval nielen výtvarné návrhy a animácie, ale bol aj autorom námetov, scenárov i režisérom. V porovnaní s vtedajšou zahraničnou technikou boli takéto Kubalove realizačné aktivity priam heroické. A zároveň bol kameramanom, ba dokonca i strihačom filmu. Je autorom mnohých animovaných filmov, ktoré získali početné zahraničné ocenenia. V roku 1943 nakrútil film Studňa lásky, zakladateľské dielo slovenskej animácie, ku ktorej sa potom vrátil až v 60. rokoch. Film Studňa lásky natočil podľa známej povesti o Trenčianskom hrade.
Slávny Slovák – Ján Bahýľ, muž, ktorý zostrojil vrtuľník, ale aj ďalších 16 vážnych vynálezov
Kubal pracoval aj v novovzniknutom humoristickom časopise Roháč, ktorý sa časom stal doslova legendárnym. Kreslil úžasné vtipy, komiksy, písal články. V roku 1964 ale z redakcie odišiel a venoval sa naplno kreslenému filmu. Vznikajú televízne seriály ako Puf a Muf, Panák z križovatky, či nesmrteľná Dita. Okrem takmer 400 krátkych animovaných filmov vytvoril dva najúspešnejšie celovečerné kreslené filmy – Zbojník Jurko (1976) a Krvavá pani (1980). Venoval sa súčasne karikatúre, ilustrácii, novinárskej a spisovateľskej tvorbe. Realizoval mnoho filmov ocenených doma i v zahraničí.
Medzi najúspešnejšie patria seriály o Jankovi Hraškovi, Dita či Šach, vytvoril však i prvý slovenský celovečerný kreslený film Zbojník Jurko. Filmy, ktoré nakrútil, charakterizoval jeden zahraničný kritik slovami: „Fantázia podnecuje ďalšiu fantáziu a Kubalova animácia okúzli každého“. Získal množstvo významných domácich aj medzinárodných ocenení. Viktor Kubal, vynikajúci animátor, režisér, spisovateľ a humorista zomrel 24. apríla 1997 v Bratislave, kde je aj pochovaný.
Pošta vydá známku pri príležitosti výročia narodenia Viktora Kubala, autorom je známy Nitrančan
Dodo Púchovský a Miroslav Deglovič