Slovensko sa už niekoľko mesiacov zmieta vo zvyšovaní cien takmer všetkého tovaru. A bude ešte horšie, pretože po Novom roku zdražejú energie, čo sa opäť, ba ešte viac premietne do cien všetkého tovaru aj služieb.
„Bude ako nebolo“ alebo „Dobre už bolo!“ Aj tieto heslá by sa dali parafrázovať na to, čo sa v súčasnosti deje na Slovensku. Ako informuje portál topky.sk, analytici už teraz hlásia, že spotrebiteľské ceny sa medziročne zvýšili o 4,6%, čo je najviac za posledných takmer desať rokov. A nárast cien pritom ešte nie je ani zďaleka na vrchole. Hore pôjdu potraviny, ale aj bývanie.
Najviac išli ceny hore v oblasti gastra a hotelov, druhá bola doprava
Štatistický úrad len nedávno zverejnil septembrový vývoj cien tovarov a služieb, no údaje pre spotrebiteľov neveštia nič dobré. Ceny sa oproti júlu 2021 zvýšili o 0,8%. Ešte hrozivejšie je medziročné porovnanie, kde je nárast až 4,6%. Najviac zdraželi ceny v oblasti gastra a hotelov, a to o 11,8%, na čom sa podpísala najmä zmena vo financovaní obedov na základných školách. Na druhej priečke je oblasť dopravy s medziročným nárastom cien o 11,6%. V septembri si Slováci za potraviny a nealkoholické nápoje priplácali medziročne viac o 4,2%. Viac si v obchodoch priplatili najmä za zeleninu (o 15,5%), ovocie (7,2%), chlieb a obilniny (4,0%), mlieko, syry a vajcia (2,8%), ale aj za mäso (o2,3%). Bývanie v septembri zaznamenalo medziročný nárast cien o 2,6%,“ skonštatovala Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.
V porovnaní s predošlým rokom sme si viac priplatili aj za alkoholické nápoje a tabak, a to o 7,8%. Dôvodom boli tabakové výrobky, ktoré sa zvýšili o takmer 16% p kvôli vyššej spotrebnej dani. Drahší bol ale aj alkohol, a najmä destiláty. Ceny v oblasti pošty a spojov narástli o 6,6% kvôli vyšším cenám telefónnych služieb. Priplatíme si však aj bývanie, a to najmä v dôsledku prudkého nárast cien stavebných materiálov. Ďalším dôvodom zdražovania je rastúca cena ropy a pohonných látok. V prípade mäsa svoju úlohu stále zohrávajú aj africký mor ošípaných či vtáčia chrípka. „Naši potravinári a obchodníci ale upozorňujú aj na opatrenia štátu – na vyššie príplatky za nadčasy a prácu cez víkend ci vyššiu minimálnu mzdu,“ upozornila Sádovská.
https://www.nitranoviny.sk/r-takac-pekari-chcu-piect-nie-zvysovat-ceny/
Kvôli vyšším cenám elektriny a plynu budú vyššie náklady na bývanie
Obchodníci upozorňujú aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení práve v súvislosti s pandémiou. „Vyššie náklady pociťujú potravinári aj kvôli ekologizácii výroby, zavádzaniu nových technológií či drahším obalovým materiálom. Nepochybne sa ich ale dotknú v nasledujúcich mesiacoch aj avizované vyššie ceny energií,“ dodáva anyltička, podľa ktorej nič dobré neveštia ani prognózy ohľadom vývoja cien. Predpokladá sa, že tempo zdražovania do konca roka v prípade potravín a nealkoholických nápojov sa ešte zrýchli.
Na prelome rokov 2021 a 2022 si za ne budeme priplácať navyše približne 5%. V prvom štvrťroku budúceho roka by dokonca inflácia potravín mohla atakovať až úroveň 6%. „Počas nasledujúcich mesiacov bude naďalej medziročne drahší tabak, pohonné látky i stavebný materiál. Kým v tomto roku sú energie (elektrina, plyn a teplo) medziročne lacnejšie, v roku 2022 sa tento trend pod vplyvom rastúcich cien energií na svetových trhoch otočí,“ varuje Sádovská, podľa ktorej sa je potrebné pripraviť na to, že vzrastú náklady na bývanie, pod čo sa podpíšu vyššie ceny elektriny a plynu.
Jozef Uhlárik