Slováci sú odhodlaní stále bojovať za to, aby „obranná“ dohoda medzi Slovenskom a USA nenadobudla platnosť. Väčšina ľudí tu totiž žiadnych vojakov cudzej armády nechce. A už vôbec nie amerických!
Minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok síce už „obrannú dohodu v USA podpísali, na to, aby nadobudla platnosť ju však musí ešte schváliť parlament a podpísať aj prezidentka Zuzana Čaputová. Proti podpisu sa stavia aj Petičný výbor, ktorý zbiera podpisy od občanov Slovenska, ktorí so zmluvou nesúhlasia.
Neboli vôbec akceptované oprávnené hromadné pripomienky občanov
Petičný výbor občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických sa obracia na verejnosť aby podporila uvedenú petíciu (TU). „Vyhlásenie Občianskej Petície na vypísanie referenda za zrušenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Vládou Slovenskej republiky a Vládou Spojených štátov amerických. Petičný výbor občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie vojenskej zmluvy o pobyte amerických vojsk na našom území, sa obracia na slovenskú verejnosť, aby podporila uvedenú petíciu. Konštatujeme, že politickí vyjednávači za Slovenskú republiku vyjednali s USA pre Slovensko veľmi nebezpečnú zmluvu. Neboli vôbec akceptované oprávnené hromadné pripomienky občanov, pripomienky Generálnej prokuratúry, Úradu jadrového dozoru a iných relevantných subjektov,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Slovensko a USA PODPÍSALI dohodu o obrannej spolupráci
To podľa petičného výboru nepriamo potvrdila aj prezidentka Čaputová, ktorá musela pripojiť k návrhu zmluvy tzv. interpretačnú doložku. „Treba dodať, že uvedená doložka nemá právnu záväznosť a navyše USA pripoja svoju doložku, ktorá nepochybne spolu s touto zmluvou umožní budúci prísun rakiet a širokú paletu zbraní na letisko Kuchyňa a Sliač. Občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie Vyhlásenie Občianskej Petície na vypísanie referenda za zrušenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Vládou Slovenskej republiky a Vládou Spojených štátov amerických. Petičný výbor občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie vojenskej zmluvy o pobyte amerických vojsk na našom území, sa obracia na slovenskú verejnosť, aby podporila uvedenú petíciu,“ píše sa ďalej a podľa petičného výboru ide o tak závažný akt, akým je pobyt cudzích vojsk na Slovensku, o ktorom musia rozhodnúť občania a nie politici. A to aj preto, že máme v porovnaní s okolitými krajinami historickú skúsenosť s tzv. dočasným pobytom cudzích vojsk.
Podpisom petície Slováci pomôžu aj k akceptácii a zvrchovanosti nášho štátu
„Preto iniciovanie a zabezpečovanie petície musí byť plne v rukách občianskej verejnosti a nie politických strán. Slovensko má ideálnu príležitosť sa stať nezávislým mediátorom medzi Západom a Východom. Netreba verejnosti podsúvať názory, že ak nepodpíšeme vojenskú zmluvu s USA nemá nás kto chrániť. Slovensko je súčasťou NATO a EÚ,“ konštatuje petičný výbor. „Našou úlohou musí byť predchádzať problémom a vyjednávaním prispieť k mieru v Európe a nie dávať ďalšiu zámienku na eskaláciu napätia. Po rokoch neustáleho vazalstva z rôznych strán je tu konečne ideálny čas na nezávislý, suverénny a sebavedomý postoj Slovenskej republiky. Veríme, že občania Slovenska sa pripoja k tejto Petícii a svojim aktívnym prístupom podporia bezpečnosť Slovenska a ich samých a pomôžu aj k akceptácii a zvrchovanosti nášho štátu,“ uvádza petičný výbor na samý záver vyhlásenia.
Jozef Uhlárik