Oslavy príchodu vierozvescov, solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda na naše územie sa nezadržateľne blížia. Aj preto zavítala slovenská delegácia do susedného Maďarska, kde si v Blatnohrade-Zalaváre pripomenula ich cestu na Slovensko.
Pred pár dňami uskutočnil ordinariát Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v spolupráci s Vojenským ordinariátom Maďarskej republiky pod vedením Františka Rábeka, slovenského rímskokatolíckeho biskupa a prvého ordinára ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR spoločnú púť do Blatnohradu – Zalaváru. A to najmä preto, že v tomto roku si pripomíname 1160. výročie pobytu sv. Cyrila a Metoda v Blatnohrade. Viac o tejto akcii informuje na svojej stránke občianske združenie Cyrilometodiáda.
Je potrebné hovoriť „spoločným“ jazykom
Slovenské nitrianske knieža Pribina so svojím synom Koceľom dal v Blatnohrade okrem svojho paláca postaviť aj Baziliku sv. Hadriána a Panny Márie. Svätí solúnski bratia Konštantín a Metod sa na svojej púti do Večného mesta v roku 867 zastavili v Blatnohrade a pobudli u vladára Koceľa. Metod sa po smrti Konštantína – Cyrila rozhodol pokračovať v misijnej práci na Veľkej Morave. Pri návrate z Ríma sa spolu s vysvätenými kňazmi opäť zastavil u Koceľa. A práve v Blatnohrade vďaka štátnickej múdrosti a prezieravosti Koceľ požiadal Metoda o návrat do Ríma, aby sa nechal vysvätiť za biskupa. V Ríme Metoda vysvätili za titulárneho arcibiskupa sriemskeho, stal sa pápežským legátom pre slovanské územia. „Slávnosť začala štátnymi hymnami Maďarskej republiky a Slovenskej republiky, po ktorých nasledoval akt kladenia vencov. Slávnosť pokračovala privítaním a príhovorom otca biskupa Františka Rábeka, ktorý prítomným priblížil históriu a význam Blatnohradu,“ uviedla predsedníčka o. z. Cyrilometodiáda Daniela Suchá.
V príhovore vojenský duchovný Vojenského ordinariátu Maďarska Milan Márko Markovics poukázal na dôležitosť vzájomného porozumenia, ktoré môže vzniknúť len na základe dialógu, teda vzájomného rozumenia si, spoločnej reči, na čo nás napomínajú aj svätí Cyril a Metod, ktorí hlásali Slovo v zrozumiteľnej reči, teda aby sme našli vzájomne spoločnú reč a, v prenesenom význame slova, hovorili jedným jazykom. Páter Ádám Somorjai z Panónnhalmy v príhovore vyzdvihol, že benediktíni boli vždy veľmi otvorení cyrilometodskej tradícii. Spoločným pripomínaním si pôsobenia svätých solúnskych bratov v Panónii získavame nové hľadiská pre štúdium spoločnej minulosti a bolo by potrebné pestovať to pravidelne, vo viacerých jazykoch, so zapojením zainteresovaných národných kultúr. Svätú omšu, zasvätenú cti svätých Cyrila a Metoda, celebroval otec biskup František Rábek, koncelebrovali generálny vikár OS a OZ SR Jozef Michalov a prítomní slovenskí a maďarskí kňazi.
Dodo Púchovský, Daniela Suchá