Slovenská marsonautka Michaela ide hľadať extrémne formy života na najvyšších vrcholoch kontinentov, aby ľudstvo lepšie poznalo prípadný život na Marse.
Dr. Michaela Musilová – slovenská vedkyňa, marsonautka a astrobiologička predstavila slovenskej verejnosti svoje ďalšie plány. Tlačovú konferenciu mala v Bratislave na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, kde je hosťujúcou profesorkou a kde prednáša o astrobiológií a vesmírnom výskume, v rámci študijného programu Kozmické inžinierstvo.
Od septembra tohto roku sa ide doktorka Musilová pustiť do nového projektu „Koruna Zeme“. „Ide o sériu siedmych výstupov na najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov, ktoré mám v pláne absolvovať počas najbližších cca štyroch rokov. Začíname na Kilimandžáre – čo je najvyšší vrchol Afriky, kde vyrážame už 31. augusta tohto roku“ doplnila vedkyňa. V rámci prípravy na expedície absolvovala aj viacero túr po horách v Ekvádore, Peru a v Slovinsku.
Cieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily – teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, ako napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že tieto mikroorganizmy sú tak odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej výskumu v oblasti astrobiológie, na ktorom už dlhoročne pracuje s NASA.
Počas expedícií bude doktorka Musilová a jej tím testovať aj rôzne technológie a produkty spojené s jej astrobiologickým výskumom. Veľmi dôležitá časť projektu je zameraná na vzdelávacie a popularizačné aktivity. O výskume, ktorý budú realizovať, chcú informovať verejnosť a zapojiť do neho aj mladých ľudí. Do expedícií budú napríklad zaraďované študentské vedecko-technické projekty, ktoré budú navrhovať deti z rôznych končín sveta.
Projekt je celosvetovým unikátom – na týchto vrcholoch sa obdobné výskumné a vzdelávacie aktivity ešte nikdy nevykonávali. Okrem extrémofilov však ide doktorka Michaela Musilová so svojím tímom skúmať aj zamorenie vrcholov mikroplastami a iným znečistením. „Mojím zámerom je vykonať všetky expedície čo najekologickejšie a čo najhumánnejšie. Chcem poukázať na to aká je krehká naša planéta a ako sa môžeme lepšie o ňu starať. Planétu máme len jednu a ak každý jeden z nás neprispeje svojím dielom k jej záchrane – ani „odsťahovanie sa na Mars“ 🙂 nám nepomôže.“
Ak sa všetko podarí podľa aktuálnych plánov, všetky výstupy by mala ukončiť expedícia na Mount Everest o necelé štyri roky.
Vedkyňa pokračuje v spolupráci s NASA a vo svojich plánoch jedného dňa byť v posádke, ktorá poletí na Mars. Doktorka Michaela Musilová posledné štyri roky pôsobila ako riaditeľka výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji – HI-SEAS.
Velila viac ako 30tim simulovaným misiám a celkovo ich realizovala viac ako 40. Dlhodobo spolupracuje so špičkovými svetovými vedcami a univerzitami a vyšla aj kniha o jej živote „Žena z Marsu.“
(mm)