5.4 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Slovensko nesprávne zavádza opatrenia proti PODVODOM na rozpočte EÚ

Európska komisia (EK) v stredu vo svojom pravidelnom mesačnom súbore rozhodnutí o právnych krokoch proti členským štátom, ktoré porušili legislatívu EÚ, spomenula aj Slovensko, a to v súvislosti s opatreniami proti podvodom, ktoré poškodzujú spoločný európsky rozpočet. Spravodajca TASR v Bruseli o tom informuje na základe údajov, ktoré EK zverejnila na svojej stránke ec.europa.eu.

V oblasti Spravodlivosť EK vyzvala v stredu päť členských štátov eurobloku, aby transponovali do svojej vnútroštátnej legislatívy pravidlá EÚ o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú rozpočet Únie. Belgicku, Cypru, Slovensku, Slovinsku a Švédsku zaslala formálnu výzvu, pretože tieto krajiny pravidlá nesprávne transponovali.
      Ide o smernicu EÚ z roku 2017 a o pravidlá, ktoré sú súčasťou celkovej stratégie EK pre boj proti podvodom. Rozpočet EÚ chránia tým, že harmonizujú vymedzenia pojmov, sankcie, pravidlá jurisdikcie a premlčacie lehoty súvisiace s podvodmi a inými trestnými činmi.

Slovensko nesprávne zavádza opatrenia proti PODVODOM na rozpočte EÚ
Foto: Ilustračné NN

Riadna transpozícia týchto pravidiel členskými štátmi je potrebná na to, aby Európska prokuratúra (EPPO) mohla viesť účinné vyšetrovania a trestné stíhania.
      Lehota na transpozíciu smernice do vnútroštátneho práva uplynula 6. júla 2019. V decembri 2021 EK zaslala podobné formálne výzvy aj Fínsku, Grécku, Chorvátsku, Lotyšsku, Luxembursku, Portugalsku, Rumunsku a Španielsku, ktoré sa tiež zúčastňujú na činnosti Európskej prokuratúry.

EK spresnila, že zistené problémy sa týkajú najmä transpozície ustanovení smernice týkajúcich sa vymedzenia trestných činov (podvod, korupcia a sprenevera), občianskoprávnej zodpovednosti, sankcií a právomocí.
      Spomenuté členské štáty majú k dispozícii dva mesiace na to, aby odpovedali na argumenty EK. Tá môže po posúdení ich odpovedí rozhodnúť o ďalšom právnom konaní alebo o zaslaní odôvodneného stanoviska, ak problémy so súladom s únijným právom nebudú vhodne vyriešené alebo objasnené.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články